Humpolec má dlouhodobý plán řešení vnitřního města

9

Humpolec – Vyhrocená debata o rázu a potřebnosti kruhového objezdu na Masarykově náměstí v Humpolci s jeho dokončením a volbami odezněla.

Jádrem diskuze o podobě vnitřního města nyní bude prostranství před právě vznikající monumentální stavbou kongresového centra, které se město chystá řešit už tento rok.

Od Baronky k Bille

Úpravy by měly být první skromnější etapou odvážného plánu, který by v jednotném urbanistickém rázu v budoucnu pojal prostranství před kinem, ulici Žižkovu, Husovu a Nerudovu až k Bille.

„Kdyby vše stoprocentně klaplo, tak by se mohlo začít v září. Ovšem je zde spousta neznámých ve fázi přípravy, například výběr zhotovitele,“ dovolil si prognózu místostarosta Květoslav Namyslo.

Podle starosty Jiřího Kučery vyplyne z první fáze trend, kterým by se mělo pokračovat v dalších částech řešeného území. „Asi se to potáhne léta, je to o velkých penězích. Mělo by to dostat nějaký jednotný urbanistický ráz,“ zmínil starosta.

1986untitled.jpg

Žula, zeleň a vodní prvky

Původní urbanistické řešení prostranství těsně před kongresovým centrem, na které město participuje, navrhl současně architekt budovy Luděk Rýzner. Minulá stavební komise však chtěla v prostoru více parkovacích míst, čímž se nerespektoval architektův urbanistický zájem, který by s masivní budovou korespondoval. „Nyní se to doladilo na určité kompromisní řešení, kde z devadesáti procent převládá urbanistický zájem, který původně OK Plan měl,“ dodal Kučera.

Příznivci žuly mohou být pro začátek potěšeni. „Prostranství bude v kostkách, možná se použijí různé rozměry a barevné odlišení. Na tom už jsme se víceméně shodli. V projektu jsou navíc vodní prvky v podobě omývaných žulových kvádrů. Samotné komunikace se pak budou řešit až v dalších etapách,“ uvedl Květoslav Namyslo.

V souvislosti s úpravami vyvstává ve městě diskuze o historickém jádru města a jeho vymezení. To, zdali používat na komunikacích asfalt nebo o něco hlučnější kostky, se ukázalo být klíčovým rozporem už při stavbě kruhového objezdu na Masarykově náměstí.

Čtěte dále:   Mánesovu ulici v Humpolci čekají změny. Dle místních jen k lepšímu

Je dost odborníků?

Problém by také mohl představovat nepříliš dostačující počet odborníků v nedávno vzniklé patnáctičlenné Komisi pro rozvoj města, která podává návrhy jako poradní orgán.

V komisi jsou zastoupeni pouze dva architekti, Martin Franěk a Zdeněk Závodský. Město také úzce spolupracuje s Luďkem Rýznerem a tvůrcem územního plánu Miličem Maryškou.

Budoucnost velkých plánů bude záviset především na financích a možnostech městské kasy. Operační program jihovýchod, ze kterého město v minulosti čerpalo, je pro letošek a nejspíš i do budoucna pasé.

převzato z Pelhřimovského deníku:

http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20110311_humpolec_plan.html

Petr

9 thoughts on “Humpolec má dlouhodobý plán řešení vnitřního města

 1. Prosím jen o jedno.Pánové radní a architekti v komisi i řadoví členové.

  NEZUŽUJTE už další ulice.Nevytvářejte u chodnílů souvislé pásy trávy, které jsou širší jak chodník, viz.Lnářská, kde přes stojící auta není vidět do křižovatky.
  Děkuji

 2. Proč od Baronky,začněte už od Tyršova náměstí.Hlavně vás všechny na městě co o něčem rozhodujete prosím aby jste vrátili dlažbu do ulic Školní,Hálkova,Rašínova,Žižkova,Zábrany a pod.Tu hrůzu s asfaltem je nutné změnit.

 3. Snad to kongresové centrum nebude po dokončení vypadat jak nyní?? Zatím je to jak pěst na oko.

  A přimlouvám se také, nezužovat už žádnou ulici.

  1. Přimlouvám se za kvalitní vyasfaltování. Po těch kočičích hlavách nejde chodit natož jezdit. Možná tak Hummerem.

   1. přesně tak. Historie je krásná věc, ale nemusí mi ničit tlumiče. Petrolejkama se taky přestalo svítit a nikdo si z toho na prdel nesedne.

 4. Včera byla zase drobná bouračka Zahradní-Pražská (u Vodaku), ale to je běžné.Chtělo by to Rumburaka a jeho kouzelný prsten, tedy přesunout kruhák od Masaryka sem…
  Jo, a mimochodem-heslo dne: šetři tlumiče, choď pěšky!!
  ,-

  1. Celý problém křižovatky u Vodaku je v tom,že hlavní silnice je nepochopitelně vedena doleva k Vodaku. Pokud by hlavní byla ve směru od Cihelny ven z města tak je po problému a kruhák není tak potřeba.řidič Evžen

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Do Humpolce přijede Jan Kraus. Předprodej vstupenek je v plném proudu

Po Bře 14 , 2011
Talk show Jana Krause míří do Humpolce. Svůj břitký humor bez servítek spustí Kraus 14. dubna v Divadelní scéně humpoleckého kina. Hostem bude zpěvačka Tereza Černochová a kytarista Václav D. Kosatík. Vstupenky začalo už včera prodávat městské infocentrum. Čtěte dále:   Krize na humpolecké radnici: ANO vypovědělo koaliční smlouvu, z […]

You May Like

Témata