O pohotovosti se rozhodne v dubnu

6

Dubnové zastupitelstvo v Humpolci rozhodne, zda bude ve městě alespoň částečně zachována lékařská služba první pomoci (LSPP), takzvaná pohotovost.

Město Humpolec si za první tři měsíce letošního roku nechá zpracovat podrobnou analýzu působnosti LSPP, která bude stěžejní pro rozhodování zastupitelstva. Od ledna tohoto roku se totiž výrazně změnil systém provozování pohotovostí. Kraj se rozhodl zrušit dvacet šest detašovaných pracovišť a pohotovosti ponechal jenom v pěti krajských nemocnicích. Humpolec je jedním ze dvou měst, kde bylo rozhodnuto službu ponechat a financovat ji z vlastních zdrojů. Lékařskou službu tak platí město ze svého rozpočtu. Pohotovost zde funguje pouze o víkendech a je určena jenom dospělým.


I když na zachování pohotovosti byl vyvíjen tlak humpoleckých občanů, vedení města se po téměř tříměsíční zkušenosti přiklání spíše k variantě zrušení. Podle dosavadních průzkumů navštíví nyní pohotovost průměrně osm lidí denně, což je vzhledem k nákladnosti provozu malý počet. Toto nižší číslo návštěvníků LSPP se ale dalo očekávat i vzhledem k devadesátikorunovým poplatkům, které se na pohotovosti od ledna platí.


„Aby si město platilo pohotovost, je nesystémový krok. Za poskytování zdravotnických služeb zodpovídá kraj a ne obce,“ prohlásil starosta Humpolce Jiří Kučera.


Proti rozhodnutí kraje o zrušení lékařské pohotovostní služby v Humpolci protestovalo v petici čtyři tisíce lidí. Kriticky se k němu tehdy vyjádřil i místostarosta Tomáš Křišťan: „Jsme velké město, ležíme u nejfrekventovanější dálnice v republice. Není proto možné, abychom zůstali podle návrhu kraje bez pohotovosti.“


Jak nakonec celá záležitost dopadne, bude jasné až v měsíci dubnu.


(Zdroj: MF Dnes)

Čtěte dále:   Inspirace Jihlavou? Humpolec začne regulovat parkování v centru města, dvě hodiny budou zadarmo

myska

6 thoughts on “O pohotovosti se rozhodne v dubnu

 1. za současného rozložení politických stran v zastupitelstvu je již nyní jasné,že pohotovost končí…je to smutné……

  1. Při rozložení zdejších přispěvatelů je jasné, že prioritu má vybudování parkoviště pro sídliště Na Rybníčku 😀 . Smutné?
   Murlo

 2. Smutné to je. Pravda.
  Město má na to, sypat peníze do sportovišť a zábavovišť a na dotace tam probíhajících podniků, ovšem nemá na to, udržet jednu ze základních a důležitých služeb??

  1. Souhlas. Zdraví je podle mě jednoznačná priorita a nelze ji posuzovat pojmy „finanční rentabilita“, „systémové opatření“ apod.
   Pan místostarosta Křišťan má naprostou pravdu a jsem pro aby záchrannou službu město dál udrželo i za cenu že nezbydou prostředky na něco jiného. Rozhodnutí kraje nechápu. To nemohli odsouhlasit lidi…

  2. Nejedná se o záchranku , ale o LSPP to je rozdíl ,to o čem se zvažuje zda-li ano či ne je 2 hodiny děnně otevřena ordinace kam si můžete dojít např . s bolením břicha ,pokud to nevydržíte do rána a nedojdete si k obvodnímu lékaři.Jestli jste opravdu v problémech ohrožující život tak si zavoláte rychlou , ta se samozřejmě neruší.
   Je potřeba si nejdřív zjistit o co se jedná.LSPP není rychlá!!!
   Jinak pohotovost slouží v každé nemocnici 24 hodin.
   Návštěvnost je cca 8 lidí ,ale z toho je určitý počet např. z okolních obcí ,které co vím nemají chuť na to přispívat dále chataři a samozřejmě cizí.To všechno se samozřejmě platí s obce bez ohledu jestli toho využívají místní nebo ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jazz Pilgrim v Karambě

Po Bře 17 , 2008
Kafé-Bar-Restaurace Karamba vás zve na sobotní koncert pelhřimovské jazzové kapely. Čtěte dále:   Participativní Humpolec: Lidé chtějí sport a zábavu. Poprvé rozhodují o penězích

You May Like

Témata