Občane, braň se! II

6

Už jste se někdy v brzké sobotní ráno procházeli ulicemi města? Mně se to přihodilo právě minulou sobotu. A byl to pro mě docela šok.

Ačkoliv většinou v sobotu ráno dospávám jiná pracovní rána a posléze připravuji pro rodinu oběd, tentokráte mě okolnosti donutily, abych zavítala do humpoleckých ulic. Moje trasa vedla přes parčík u gymnázia, Havlíčkovo náměstí, kolem bývalých strojíren na náměstí Horní a odtud zpět Žižkovou ulicí. To, co mi bylo dopřáno spatřit jako důsledek pátečních nočních zábav a veselic, mnou poměrně dost otřáslo. Kromě Horního náměstí všechny cesty, kterými jsem prošla, byly zavaleny neuvěřitelným množstvím odpadků – různých papírů, obalů, kelímků, PET lahví, skleněných střepů apod.(o zvratcích nemluvě). Tento obrázek byl pak doplněn rozházenými odpadkovými koši, povalenými lavičkami, popelnicemi, převráceným kontejnerem a dokonce i svalenou nádobou na tříděný odpad. Za celou dobu mé pochůzky jsem spatřila jedno jediné psí hovínko, a to ještě nespočívalo na chodníku, nýbrž stranou v trávě.


Proč se zmiňuji právě o psím exkrementu? Nu, tož právě proto, že před nějakým časem na stránkách radničích listů bouřil pan tajemník Fiala nad nešvarem pejskařů – neodklízet produkty svých svěřenců a znečišťovat tím město. Zajímavé na tom je, že jiný nepořádek pana tajemníka nepobuřuje a nevyzývá občany, aby se bránili proti lidem, kteří jej způsobují. Anebo – možná by nám doporučil, abychom o víkendových nocích místo poklidného spánku utvořili jakousi domobranu (či novodobé lidové milice) a vyrazili do ulic, kde bychom vandaly upozorňovali, že jejich chování je nechválihodné až nevhodné. Popřípadě bychom je mohli legitimovat a houfně pak podávat návrhy na přestupkové řízení.


Že v této věci dělá město již delší dobu mrtvého brouka, to asi všichni víme. Zajímalo by mě ale, kde dlí naši strážci pořádku v době, kdy se zmíněný nepořádek vytváří? Ten čurbes, který jsem měla možnost shlédnout, nemůže nikdo dokázat vyprodukovat během pěti minut, navíc takové převracení popelnice či kontejneru nebude určitě zrovna bezhlučné. Ptám se znovu: kde jsou v té době humpolečtí policisté? Jsou snad hluší a slepí, že neslyší a nevidí, co se děje v bezprostřední blízkosti jejich základny – policejní stanice? Neměli by snad oni namísto občanů (jak se nám nepřímo snažil vnutit pan tajemník) zajišťovat pořádek ve městě? Neměli by to být oni, kdo zajistí pachatele vandalství a donutí ho k nápravě? Když jsem například viděla jeden z odpadkových košů hozený až na střeše garáží patřících k poště, napadlo mě, zda by energie vrhače, která katapultovala koš až tak vysoko, nebylo lépe využít k úklidu celého města po takové páteční pařbě. A pokud by ten úklid absolvovalo více lidí nabitých takovouto energií, museli bysme mít město jak ze škatulky.


 

myska

6 thoughts on “Občane, braň se! II

 1. To, co je v článku uvedeno, je hluboká pravda.Není jediného pátku, aby se město neproměnilo v noci na český Bronx.Všude se povalují odpadky střepy a zvratky. O policisty člověk nezavadí, natož aby potkal pěší hlídku.Lidé bydlící kolem centra pátečního „kulturního centra“ jsou již apatičtí, neb na jejich stížnosti není brán ohled.Co na tom, že mají často poškozený osobní majetek, že majetek města je systematicky likvidovan opilými nezletilci, mezi kterými často dominují dívky. Škody na obecní majetku zaplatíme společně a soukromý majetek si má ochránit každý sám.Třeba se pan tajemník Fiala nad těmito články zamyslí a společně se zastupitelstvem najdou nějaké řešení. A nebo má pan Vaněk(majitel Zálesí a Spolkového domu) tak dlouhé prsty, že městské orgány budou opět hluché a slepé, budou pouze cítit psí exkrementy? Začnou se zajimat, na kom bohatnou majitelé restaurací a heren? Nebo se vlivní spoluobčané bojí zjištění, že jejich ratolesti vesele holdují alkoholu? Nechť navštíví o přestávce mezi vyučováním restauraci Zálesí a tam uvidí životní realitu.

 2. Vynikající článek! Pošlete ho, prosím, tajemníkovi Bc. a napište sem, co odpověděl.
  Anebo lépe – zkuste požádat, aby jej otiskli v Radničních listech. Veřejný měsíčník přece není jen pro tlachání městských funkcionářů..
  L.K.

  1. super !!! super !!! super !!! jen tak dál a houšť a snad se něco změní ! Vždyť ta situace je už totálně neúnosná a stále se nic neděje ! policie je absolutně k ničemu ! na co platíme daně ? hlavně že v Pelhřimově je i v noci plno policajtů a v téměř stejně velkém Humpolci je nenajdeš i když je budeš hledat ?
   Občané – opravdu už se začněme bránit – vyražte na své poslance ! Snad jsou zvoleni proto, aby se o své občany starali.

   1. Nezmění se nic. Policajti už mě znají, protože jim už několik let (od té doby co mám syna a rádi bychom v noci spali při otevřeném okně) volám, že by jako mohli dělat něco pro noční klid, když je mezi Zálesím a Fabrikou (tedy teď Jeffem)ve tři ráno kravál, že takový není ani na Václaváku. Mám pocit, že je spíše otravuji banalitami.
    Já prostě nechápu, co je na tom za problém, nastolit pořádek. Děcka sebrat a zavřít na 48 hodin nebo jim napařit pokutu za rušení nočního klidu nebo tak něco. Dokázat jim to by bylo tak snadné … jen vylézt z těch služebních vozů a být tam, kde se něco děje a nebát se přesily a mít nějaký respekt atd tad.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na Humpolecku se množí loupeže

Po Lis 14 , 2005
Do bytu v panelovém domě v Humpolci na Havlíčkově náměstí vnikl ke konci minulého týdne neznámý pachatel. Byt v pátém patře prohledal, z kuchyně odcizil finanční hotovost a z obývacího pokoje zlaté šperky. Dokonce si odnesl i zubní můstek se zlatými zuby. Majiteli bytu tak způsobil škodu ve výši 34 […]

You May Like

Témata