V příštím roce se Okružní ulice dočká úprav

Zlepšení situace by se měli brzy dočkat lidé z Okružní ulice – nejfrekventovanější tepny v Humpolci. Naplnit by se tak mělo úsilí zdejší radnice, která se snažila u hlavního průtahu městem prosadit protihluková opatření a lepší podmínky k přecházení.

Je to hrozně nebezpečná silnice, někdy tu stojím i pět minut, než se mi podaří přejít. A ta auta tu musí jezdit snad stovkou, uvedla obyvatelka Humpolce Jitka Bendová. Teď už by se ale mělo blýskat na lepší časy.

V úseku vedoucím kolem autobusového nádraží se už se obyvatelé protihlukových opatření dočkají velmi brzo. Místostarosta Tomáš Křišťan ujistil že už bylo dokončeno výběrové řízení zhotovitele protihlukové stěny. Z původního třiapůlmilionového rozpočtu této akce se však nabídka vyšplhala na necelých deset milionů korun. Půl druhého milionu dá město, zbytek zaplatí kraj Vysočina jako vlastník komunikace. Jelikož jsou peníze na protihlukové stěny zařazeny do rozpočtu kraje na rok 2005, bude s firmou podepsána smlouva až po schválení krajského rozpočtu. Protihlukové stěny by však měly být dokončeny zhruba do konce března.

Vyrostou po obou stranách silnice, a to od křižovatky s ulicí Okružní směřující na Pelhřimov po křižovatku s ulicí Lnářská. Týká se to několika staveb, především zástavby rodinnými domky, dále internátu středního odborného učiliště a areálu dětského domova. Druhá část Okružní, která spojuje výpadovky na Havlíčkův Brod a Pelhřimov, si bude muset na protihluková a zpomalovací opatření ještě chvíli počkat. Není však vyloučeno, že se mohou uskutečnit ještě v příštím roce. Spíše to ale vypadá až na rok 2006. Tato část silnice Okružní je majetkem ředitelství silnic a dálnic a opatření, která se zde plánují, budou několikanásobně dražší. Zde se totiž plánuje zklidnění dopravy po celé délce a vybudování kruhového objezdu na křižovatce, kde se obě části Okružní spojují.

Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Humpolec zdraží odpady. Kdo ale třídí, dostane slevu

Do plánu investic pro příští rok se Humpolec nedostal. Je přislíbeno, že pokud by se některé investice zařazené pro příští rok nepodařilo uskutečnit, můžou být do tohoto plánu zařazeni ještě dodatečně v průběhu roku. Podle něj se mají tyto plány uskutečnit v roce 2006.

Kromě kruhového objezdu, který by měl výrazně zbrzdit řidiče přijíždějící hlavně směrem od dálnice, však budou vybudovány po celé délce Okružní ulice pomalovací prvky, které budou až ke křižovatce s ulicí Jihlavskou řidičům bránit v rychlé jízdě. Jedná se vybudování různých ostrůvků, zúžení šířky vozovky a další změny v průjezdu tak, aby byl tento průtah pro řidiče náročnější, což je bude nutit k pomalejší jízdě. Zároveň by s těmito úpravami mělo dojít i k rekonstrukci celého povrchu vozovky a mohla by sem být položena i speciální protihluková vrstva. Nadměrný hluk je způsoben především tím, že zde auta jezdí vysokou rychlostí. Když je něco donutí jezdit pomalu, i hluk se sníží, a nemusí se tu stavět ani žádné zábrany, komentovala obyvatelka jednoho z domů poblíž Okružní ulice.

Článek původně vyšel na serveru Humpolec.cz – autor: Niky

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jak jsem se stal Humpolákem

Čt Led 13 , 2005
Postřehy nového člena občanského sdružení Humpolák z konání valné hromady dne 7.ledna 2005. Čtěte dále:   Retro-bazar Milotice

You May Like

Témata