Nové humpolecké varhany se budou měsíc ladit

Rodák daroval svému městu nástroj, který nemá v zemi obdoby. Po zhruba roční práci v dílně se nyní odborníci přes stavbu varhan přestěhovali do kostela svatého Mikuláše v Humpolci, kde se v těchto dnech montuje unikátní dílo, které v Čechách nemá obdobu.

Do humpoleckého kostela zakoupil za čtyři a půl milionu korun tyto unikátní varhany humpolecký rodák Stanislav Kotyza, který nyní žije a podniká v Americe. Už před svou emigrací do ciziny před rokem 1989 dal slib, že pokud se někdy bude moci svobodně do Humpolce vrátit, věnuje místnímu kostelu varhany. Sám má totiž velmi blízký vztah k hudbě.


Varhany v barokním stylu jsou vyrobeny pouze ze dřeva a cínu a atypické jsou především tím, že mají pětadvacet rejstříků. Původní varhany měly rejstříků šestnáct. Podle odborníka Jaromíra Kánského z firmy Kánský – Brachtl z Krnova, který se na stavbě varhan podílel, však do kostela svatého Mikuláše předimenzované nebudou.


Kostelu jsou totiž varhany postavené přímo na míru. Inspiroval nás gotický prostor kostela a jeho barokní přestavba. Tyto varhany jsou typické spíše pro jižní Německo nebo severní Francii, kde je více gotických chrámů, komentoval Jaromír Kánský.


Až do pětadvacátého září, kdy se uskuteční slavnostní svěcení varhan, se bude nový nástroj ladit. Po roce se musí varhany doladit a pak vydrží naladěné až několik desetiletí, dodal Kánský.


O vysvěcení nových varhan se postará královéhradecký biskup Dominik Duka a poté se nové varhany v kostele poprvé rozezní.


Zdroj: MF-DNES

Nové varhany jsou již hotovy. Zde si je můžete prohlédnout:

Zavřené varhany:


Otevřené varhany:
Otevřené varhany

Čtěte dále:   Do Mánesovy ulice v Humpolci vyjedou bagry. Už brzy

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Rekonstrukce tenisového areálu - podruhé

Čt Srp 26 , 2004
Jak humpolák informoval, dojde k rekonstrukci, tedy spíše totální přestavbě tenisového areálu u Cihelny. Více se dočtete v rozhovoru – zpovídali jsme pana Libora Nováka člena výboru LTC Humpolec. Čtěte dále:   Do Mánesovy ulice v Humpolci vyjedou bagry. Už brzy

You May Like

Témata