Otevření Skanzenu Zichpil

3

V Humpolci se v sobotu zpřístupnil veřejnosti Skanzen Zichpil – Nápravníkovo stavení a Toleranční kostelík.

Nápravníkovo stavení je poloroubený přízemní domek s roubenou světnicí a valeným sklípkem. Představuje bydlení humpoleckých obyvatel z konce 18. století.

Dům chátral od 90. let po úmrtí poslední majitelky. V roce 2009 město Humpolec dům koupilo a pronajalo ho obecně prospěšné společnosti Castrum, o.p.s., která se zabývá péčí o památky a ekologicko-vlastivědnou činností v regionu humpolecka. O rok později byl dům prohlášen kulturní památkou.

Opravy domku stály zhruba 1,5 milionu korun. Polovinu nákladů investovalo ze své kasy město Humpolec, zbývající část pokryla dotace ministerstva kultury a částečně se podílel i Kraj Vysočina. Velkou zásluhu mají i členové společnosti Castrum, o.p.s., kteří zde pracovali jako dobrovolníci a ušetřili tím kolem 60 tis. korun.

Při otevření Skanzenu nechyběl zástupce města Humpolec místostarosta Mgr. Roman Brzoň a zástupce Castrum, o.p.s. Ing. František Kocman, kteří pronesli pár slov. Otevření Skanzenu provázely řemeslné trhy, vystoupení folklórního souboru Hálkováček, gotické hudební skupiny Camerata a komentované prohlídky Skanzenu a sousedního Tolerančního kostela.

IMG_7174.JPG

IMG_7175.JPG

IMG_7179.jpg

Čtěte dále:   Lepší ochrana před povodní: v Humpolci přibyla čidla, srážkoměr i hlásiče

Axl

3 thoughts on “Otevření Skanzenu Zichpil

  1. Nevíte, prosím, jestli tenhle skanzen bývá veřejnosti přístupný pravidelně? Případně kdy? Děkuji!

      1. Skanzen je otevřený po celé prázdniny každý den mimo pondělí od 10,00 do 17,00 hodin. Kromě Nápravníkova stavení je přístupný i Toleranční kostelík. Pěkný den. Pavel Koubek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Podle veterinářů Váňa zvířata v kletečenském zookoutku netýrá

Út Čvc 10 , 2012
auza „zvířecího táty“ Ladislava Váni z Kletečné vzbudila vlnu solidarity. Lidé si přečetli, že ho jeho bývalí pomocníci podle jeho slov okradli, a tak mu nosí věci i peníze. Čtěte dále:   Lepší ochrana před povodní: v Humpolci přibyla čidla, srážkoměr i hlásiče

You May Like

Témata