Otevřený dopis

35

Převzato z http://prohumpolecko.cz


Čtěte dále:   SVAŘENÝ SÁNĚ JSOU TU!

35 thoughts on “Otevřený dopis

 1. Unikátní gesto! Starosta si jistě najde výmluvu, tím ale ztratí i zbytky své důvěryhodnosti.

 2. Díky za snahu oběma pánům Rýznerům. Patrioti ještě žijí a to je moc dobře. Uvidíme, zda to náležitě ocení zastupitelé.

 3. Jestli tomu rozumím, město doplatí asi tak 15 -20 mil., udělá rekonstrukci a bude nádraží provozovat. Existuje na toto kalkulace nákladů? A nakolik tato investice a náklady na provozování ovlivní další rozvoj města.

  1. Tato investice (i kdyby činila 15 – 20 mil. Kč) ovlivní další rozvoj města tím způsobem, že město bude solidně obslouženo veřejnou dopravou a nebude tento problém odsouvat do budoucna a prohlubovat. Výše investice, která má sloužit tisícům lidí, zjevně nebude pro město problém, když si může dovolit tenisovou halu, zimní stadion, lanové centrum, …..

 4. Rekonstrukce nádraží není zase tak nákladná. Oprava nádražní budovy ano, na tu ICOM 20 let nesáhnul, ale autobusová stání nejsou špatná, jen upravit povrchy a natřít.

 5. No krásné gesto, složíme se všichni jako na Národní divadlo..!!
  Kolik přisadí pánové Hendrich,Dočkal etc??

  1. musíme vybrat 40, na odkup pozemku nádraží od Icomu. Pak zhruba 3 na řádnou architektonickou soutěž, pak 10 na rekonstrukci a pravidelně přispívat na provoz nádraží, které nikdo nebude využívat. Icom si postaví svoje nádraží a ostatní dopravci budou využívat zastávky ve městě. Až vyhrajem v přístích volbách, tak ty zastávky ve městě zrušíme. Jdem do toho?

    1. Přesně tak ! Udělejte si Vy nadšenci a podporovatelé pánů Rýznerů a spol. jednoduchou kalkulaci co by tento „nápad“ stál město. V korunách desítky milionů, v autobusové dopravě vytěsnění jakéhokoliv spojení pro všechny skupiny obyvatel na periferii města. Pánové to mají pro ty jednodušší dobře spočítané. Pokud zastupitelé tuto „velkorysou“ nabídku odmítnou, rozpoutají proto nim pekelnou kampaň. Dal bych všem petentům těch nesmyslných petic dobrou radu – nikdy nic není zadarmo ! Pánové ze spolku to nedělají z lásky k Humpolci, ale jen a pouze na základě svých osobních cílů a potřeb. Držím palce starostovi a těm zastupitelům, kteří chtějí rozumně řešit AN a dopravu ve městě. Obzvláště pozoruhodné je, že Rýznerové dávají jako příklad nádraží v Litomyšli, přečtěte si co tam přesně udělali. Vlastně jenom to o co usiluje ICOM a rozumní ve vedení města. Obrovský nevyužitý autobusák zmenšili na 8 stání a postavili tam obchoďák. Takže dle spolku to uděláme taky tak, ale za peníze města a oni si na tom přihřejí svoji polívčičku to je vskutku noblesní řešení.

     1. 40 milionů jste dali za minulou pětiletku do tenisu pro pár desítek lidí, a autobusák pro stovky až tisíce normální lidi vám je zatěžko řešit?Hanba vám!!!!!!!!Tady to vyřeší jen předčasné volby!!!!

     2. Pokud zastupitel byl zvolen a mandát přijmul, musí počítat s tím, že může být jeho mandát náročný, plný dotazů od voličů, tlaku od různých lobby. Pokud si myslí, že vše začíná a končí hlasováním v budově úřadu, tak by ani mandát neměl brát.

 6. Teď už jenom, aby páni Rýznerové nalili lidem v Humpolci čistého vína, abychom si jich nemuseli přestat vážit! Je totiž skutečností, že v roce 2012 byla vypracována studie Centra obchodu a služeb, která obsahovala dohodnutou výstavbu Kauflandu na pozemcích ve vlastnictví pana Zd. Rýznera ml. a manž. Křížových (VDP), shodou okolností jen pár desítek metrů za autosalonem Renault Kudrna v ul. Okružní (naproti ICOM). Protože však ICOM tj. pan Kratochvíl nabídl developerovi lepší podmínky tj. stávající autobusové nádraží s lepším dopravním napojením a s tím, že plánuje stavět terminál před vlastní správní budovou, projekt na umístění Kauflandu byl následně přepracován. Je zvláštní, že na pozemcích bratra by panu architektovi kravín balkánského typu nevadil! Proto ta zášť a úsilí zmařit připravovanou investici. Holt 12 mega za pozemek je 12 mega a dar pouhých 5 milionů je v tomto případě pro zmaření záměru zcela směšný (dobrá zástěrka pro nechápavé). Třeba se pak Kaufland vrátí k variantě z roku 2012, že? Takže zájem o veřejné blaho, které zde někteří hlásají, je poněkud na vodě.

  1. Staré dobré pravidlo: Za vším hledej peníze, pokud je tam nenajdeš, tak je hledej znovu. Pokud jsi hledal dobře a ty peníze tam opravdu nebyly, tak v tom bude ženská :D. To jsou ty jediné faktory vnější motivace, které fungují po staletí :D.

   1. Takže podle této logiky je jisté, že Kučera zesměšnil nastrčenou Kukrechtovou jen kvůli penězům, aby si mohl i v důchodku občas vrznout. Vskutku pašák!

  2. Proč nám to sdělujete právě teď, když Rýznerové nabídli velkorysý dar? Je důvodem to, že ten dar nabídli městu a ne vám? Jak mohl Kratochvíl nabízet něco, co bylo v rozporu s územním plánem? Protože mu to modrooranžoví kamarádi slíbili zařídit? Ještě že nám tu strážíte to vaše Veřejné blaho, to jsme hned klidní.

 7. Tleskám a doufám, že to dobře dopadne a přidají se i další firmy!!! 🙂 Autobusák Humpolákům! 🙂

   1. Ale co furt všichni řeší? Autobusák bude nový ICOM přece bude mít nový terminál pro ty naše humpoláky, a město do toho nemusí dát ani korunu z rozpočtu, to je přece paráda ne? Ale podle některých by měl být autobusák asi jeden na Jihlavské, jeden na Pelhřimovské jeden U Kaštanu atd….. už toho nechte vy „lidičky dobré vůle“ a
    zastávky u „Mlíčňáku“ fungují spoustu let, že to do teď nikomu nevadilo to je podivné.

    1. Asi jste dlouho kolem Mlíčňáku nejel. Ta zastávka tam funguje opravdu spoustu let, ale fungovala jen pro autobusy na Jihlavu a Brod. Dnes tam jezdí i autobusy na Pelhřimov a většina dálkařů – to znamená cca o 50% víc autobusů a podle toho to tam vypadá s provozem a průjzdností. Třeba když půka autobusu stojí do křižovatky, nebo stojí dva autobusy vedle sebe.

   1. Otázka pro referendum: „Chcete rozpustit zjevně zkorumpované zastupitelstvo a vypsat nové řádné volby?“

    1. Těmi zkorumpovanými zastupiteli myslíte ty, kteří budou hlasovat pro „rýznerovský“ projekt neprodeje?

 8. Jenže 5 mil je tak 1/8, možná 1/10 celkové částky, o dalších výdajích nemluvě. Když se občané domluví, že oprava jejich ulice nebo chodníku několik let počká, proč ne. Ale musí to vědět!!! Zatím byla varianta že budou mít jak AN, i když menší a jinde, tak ulici a chodník. K tomu obchoďák. Ten si mnozí nepřejí, ale část obyvatel jistě ano. Mně to hlava prostě nebere!

  1. Některým lidem nevysvětlíte v čem je problém. Budou pořád dokola omílat tu svoji mantru o špatnosti a zkorumpovanosti starosty a zastupitelstva. A možná, že je to i dobře. Těm lidem na radnici také dojde trpělivost a nebudou se vůbec zabývat těmi pitomostmi lidí ze „spolku“a rozhodnou o prodeji pozemku u AN a bude konečně klid. Ostatně proč ten odpor vznikl nyní už víme, že páni Rýznerové.

   1. Nejlepší bude ,když se veškeré zastávky po Humpolci včetně mlíčňaku zruší a obnoví se AN se obnoví. A uvidíte tu reakci jak je míčňák důležitý !!!!!!

     1. Especially in nowadays, it is certainly reprehensible the fact that such diagnostic tests even really should be conducted. Many individuals claim to be a waste of their time and money to interview those that don’t contain a serious would like to own or simply rent your home from him or her. expensivebusiness.com [www.expensivebusiness.com]

      One within the really great things about traveling within a RV is which you can take an individual’s pets on you. In countless cases the biggest reason people shop for an RV may be so their household pets can travel with each other. Both of your dogs have already been traveling with us in some of our RV since they were dogs. extendtraveling.com [www.extendtraveling.com]

      Our connection to earth thru bees isn’t just a stimulating bond, but a needed one; one having seen threats couple of years from man and also unexplained. Using a corner within the world, within the shores for Lake Erie, a bee method has components of the network breaking released in, good, hives. fashionhoneybee.com [www.fashionhoneybee.com]

      As soon as the last snows for winter at last melt towards spring that you’re probably itching that can put away an individual’s heavy knitwear, mufflers together with dark designs and dress in something interesting and bright when the temperatures warm and also flowers peek through. Your daughter stands out as the same strategy. fashionhorizons.com [www.fashionhorizons.com]

      Every point in time I buy an astrological journal or an typical newspaper, I look over doom together with gloom article content that seem which is designed to send individuals even deeper suitable slough for despond. Any recession, any major shiftings in commercial power, modern slavery – most of coming when the inevitable response of Pluto typing in Capricorn. fashionindigo.com [www.fashionindigo.com]

      The trendy fashion society, despite every bit of its colorfulness together with glamor, is full of several copycats. This copycat direction results suitable gross loss and features been getting many jolts into the fashion industry for decades. The advent of „architectural approach“ in fashion has given various new opportunities of garment textures. fashioninnovative.com [www.fashioninnovative.com]

      It is actually interesting to notice that way, society together with social life of each individual happen to be seamlessly intertwined amongst each other and play an integral role during enhancing oneself. Everyone during society may be a victim that will fashion using form or simply another, in one way or another. fashionintegral.com [www.fashionintegral.com]

      There happen to be many training books on unique finances these days. Usually, the source sells the ones books or simply ideas in an effort to increase their own personal personal total worth 1nstead of serving others to carry out their money goals. Here are the books that believe are definitely the best training books on unique finances by chance created. financeever.com [www.financeever.com]

      Thinking of creative and enjoy working utilizing photos? Critiques a today’s photo album for the people to benefit from and give away to their loved ones. What you can try is offer to collect the entire photos together with lay him or her out suitable uniquely specially designed photo reserve, one that could be professionally printed out. financemake.com [www.financemake.com]

      If you are not spending your Valentine’s weekend with someone special, maybe you could snuggle up in your finances and then finally get him or her in being employed order. Regardless if you’re expending Valentine’s sunday doing an item romantic, get those books to read the paper on a good rainy daytime or one other time. financeread.com [www.financeread.com]

      Your ideas on Finance is definitely article the fact that explores thoughts that would, could or might possibly be considered whenever more was initially known with regards to the function for finance. The partnership, if all, between any finance for corporation and also finance of people is thought of. financethought.com [www.financethought.com]

      As every-month payments on variable-rate mortgage are start to swell, many Americans discovered the way to defer from of reckoning. They have turned into variable-rate mortgages these days to afford your home as price tags escalate. financevariable.com [www.financevariable.com]

      Will any bailout come up with our motor insurance, life coverage, health coverage and brand insurance reliable enough for folks to nap easier overnight. Here is my opinion on so why the bailout was initially needed. fixyourautos.com [www.fixyourautos.com]

      Even nowadays in this less compared with stellar market environment, university or college grads, if they’re just smart and will think more than their partying strategies, can grant themselves an advantage by wondering ahead, between anyone parties together with games. futurebeyondtechnology.com [www.futurebeyondtechnology.com]

      What did it take to become a top-notched futurist? Good, there has been quite an improvement of opinion relating to this challenge. Not earlier, a woman who’d made our nation during the armed factors and later experienced the properties building marketplace asked my family this challenge. futuristicjobs.com [www.futuristicjobs.com]

      Online internet marketing is the way to reach out towards a wider prospect base, the way to get your corporation the accolades and also visibility it all deserves and the way to earn anyone profits that you could not own ever dreamed of, if which you were stuck doing business only in the real world. greatseomarketing.com [www.greatseomarketing.com]

      In any far faded past during the majestic Himalayas, the development of Ayrveda began a challenging evolution during the period of 5, 000 yrs. A synergistic product which envelops science, religion and attitude, Ayurvedic medical science was first practiced by way of the prophets also known as rishis. Study more about ayurvedic medical science here. healthayrveda.com [www.healthayrveda.com]

      Osteopathy stands out as the fastest raising health profession in the country, Canada & Western world. It has long been chosen as one of the top 24 occupations most desirable by CIBC. It a truly great career choice for interested during becomming a health care worker. healthosteopathy.com [www.healthosteopathy.com]

      Are you exhausted by giving the same old gifts frequently? Everyone has got purchased together with received countless baskets for shower fillers and serum and plenty of small growing pots of flowers gradually. Eventually, everyone reaches some extent where they might be give something different. healthtraditional.com [www.healthtraditional.com]

      Marketing WEBSITE SEO solutions happen to be powerful together with effective tools designed to greatly increase your online presence by just generating superior traffic website property. This could skyrockets your website positioning, which ultimately will cause making a bundle using the online market place. helpmarketseo.com [www.helpmarketseo.com]

      Find released why the majority home buyers possess a Realtor to invest in their your home, and happen to be glad these did! Exclusive clients agents deliver home buyers with protection likely, plus provide the experience that will help find the appropriate home, and negotiation one of the best price together with terms. homeexclusively.com [www.homeexclusively.com]

      In present-day soft market and having gone through the most ruthless years in the business, auto dealers aspire closely for opportunities meant for enhanced together with improved return. Generally thought of a „necessary evil“, the cleaning department currently is being investigated a origin of new major margin together with profit. improveautos.com [www.improveautos.com]

      Parents are definitely the key that will success. Programs begun to initiate guardian weekends, parent seminars together with other ways that will pull any parents within the healing progression. This encourages a much more healthy view these are friends and family problems not only a child’s predicament. initialparenting.com [www.initialparenting.com]

      If you never make a determination before it all closes, „You rest, you lose“. You must wait so that the next receptive enrollment period to buy a method. Oh procrastinate… You is going to pay a good tax penalty in the process. Whoa! insurancedeadlines.com [www.insurancedeadlines.com]

      There are many health insurance coverages companies appearing in the future these days which you can be sure you get an insurance designed to fit on your behalf and the premiums you’d like and the fact that too at a low priced price. insuranceextention.com [www.insuranceextention.com]

      A term protection plan of life cover products should be to offer life coverage through period you have chosen as the idea of that particular plan. When the fact that term has ended, it’s an individual’s wish for those who continue, which you can, or leave the seductive plan. insuranceinevitable.com [www.insuranceinevitable.com]

      If that you’re sitting part way through the index web, together with the lines functioning outward powering the many other line, and when ever someone that you’re connected carryout a connection on your behalf, you tend to make the vibration provided by that focus. What is generally happening is that all person that you’re connected that will is the middle of a online of his. insurancesuperhub.com [www.insurancesuperhub.com]

      To go out with, traditional world law is not going to consider our environmental rights towards a clean together with healthy environment in the form of jus cogens our right. Jus cogens („compelling law“) looks at preemptory suitable principles together with norms that will be binding regarding all world States, whatever their acknowledge. lawbasis.com [www.lawbasis.com]

      Whenever you’re on the lookout to go into business (is not going to matter should it be an on line or high street venture), it’s at all times good to make a call to legal pros or native governing bodies to build an prospect of legal guidelines that could affect your corporation. lawdecree.com [www.lawdecree.com]

      Bankruptcy is a major matter and absolutely nothing worse for the individual or simply a corporation than trying to file for bankruptcy. It might be affected by many consumers and hurt their opportunities and resides and render them thoroughly helpless. lawyersdemand.com [www.lawyersdemand.com]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

BERNARD FEST 2015, je vyprodáno!

Čt Čvn 18 , 2015
Veškeré dvoudenní vstupenky na letošní Bernard Fest jsou vyprodány a tak prodej na místě bude regulován podle okamžitého stavu počtu návštěvníků v místě konání, tedy na Horním náměstí v Humpolci, kde se festival tradičně koná. Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

You May Like

Témata