Píšou o Humpolci – iDnes.cz: Humpolec by rád koupil a provozoval Spolkový dům, o ceně zatím licituje

9

Historickou budovu Spolkového domu z konce 19. století plánuje koupit město Humpolec od soukromého vlastníka. Záměr již odsouhlasila rada města, konečné slovo však budou mít zastupitelé, a to 22. června. Ačkoliv zatím není jasné, kolik bude muset město vydat, veřejnost záměr kvituje.

„Aktuálně připravujeme návrh smlouvy. Debatovat o tom budeme ještě 1. června na radě města, kde budeme ladit materiál, který dostanou zastupitelé,“ poznamenal starosta Karel Kratochvíl (ODS).

Jak dodal, budova Spolkového domu je pro Humpolec významnou stavbou. „Pokud chceme a máme zájem na tom, aby fungovala v duchu společenského a kulturního významu, tak je důležité, aby budovu město získalo do svého majetku. Kdyby nemovitost koupil soukromý vlastník, tak už nemáte jistotu, že bude zachována její podoba a funkce. Mohl by tam udělat prakticky cokoliv,“ vysvětlil Kratochvíl.

Spolkový dům byl postaven v roce 1899. Až do znárodnění byl pod správou místních spolků. Koncem osmdesátých let budově hrozila demolice. Po desetiletém chátrání budovu koupil soukromý vlastník a uzpůsobil ji jako kulturní zařízení pro konání různých společenských a kulturních událostí. Součástí budovy je velký sál a taneční parket, kde se konají různé plesy i taneční kurzy.

Koncem loňského roku stávající majitelé oslovili radnici s tím, že budovu již dál nechtějí provozovat, a nabídli ji k prodeji.

„Vlastnit ano, ale ne za každou cenu“

Pokud zastupitelé budou souhlasit s koupí budovy, měl by Spolkový dům sloužit svému původnímu účelu, tedy společensko-kulturním akcím. „Dům má obrovský potenciál a chtěli bychom ho maximálně využít,“ připomenul starosta Kratochvíl. Nevyloučil ani vypsání architektonické soutěže na vnitřní úpravy, které by mohly nastínit, jaké další možnosti budova skýtá.

S myšlenkou koupě Spolkového domu do vlastnictví města by neměla problém ani opozice.

„Takovéto objekty by mělo město vlastnit. Je škoda, že tomu tak dlouhodobě nebylo a teď to zřejmě bude stát hodně peněz. Je to objekt, který má svou historickou hodnotu. A takových má město málo,“ podotkl Petr Machek, opoziční zastupitel za Humpolec GO!

Podstatnou stránku v rozhodovacím procesu bude tvořit finanční stránka odkupu. „Vlastnit ano, ale ne za každou cenu. Zatím neznáme ani nabídkovou cenu za tu nemovitost. Předpokládám, že nám vedení města předloží také nějaké nezávislé posudky na hodnotu stavby. V tuto chvíli ale jako zastupitelé nevíme nic,“ dodal Machek.

Podle starosty ale zatím cena za odkup objektu není zřejmá. „O částce stále ještě licitujeme,“ poznamenal starosta s tím, že sumu se dozví nejdříve zastupitelé.

Vstupní investice by nemusely být vysoké

Odmítl také, že by po koupi byly nutné vysoké vstupní náklady. „Technický stav budovy rozhodně není špatný. Pochopitelně má něco za sebou. Přece jenom pár let od poslední velké rekonstrukce v 90. letech uplynulo. Je ale provozuschopný a vstupní investice tedy nemusí být až tak vysoké,“ řekl starosta Kratochvíl.

Veřejnost odkup budovy do vlastnictví města vesměs kvituje. „Humpolec má hodně málo opravdu hezkých historických budov, a proto je potřeba, aby bylo to málo, co tu je, zachováno. Je dobře, že o to má i radnice zájem. Teď ovšem přijde ta náročnější část – vymyslet, jak tento komplex rozumně využít, aby se z toho nestala díra na peníze,“ napsal jeden z diskutérů na sociální síti.

Podobně se vyjádřila i další diskutující: „Jednoznačně koupit a zachovat. Město jako Humpolec potřebuje kulturní dům a teoreticky mi přijde nejvhodnější, když ho vlastní samo, a ne soukromý podnikatel. Město je ten subjekt, který by měl umět pružně a nejlépe reagovat na to, co v něm chybí a co by obyvatelé uvítali… Je to skvělá šance, jak to tu například po vzoru Platformy a Mikáda zase trochu kulturně oživit.“

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/spolkovy-dum-humpolec-koupe-rekonstrukce-kultura-vysocina.A220523_666067_jihlava-zpravy_mv

Axl

9 thoughts on “Píšou o Humpolci – iDnes.cz: Humpolec by rád koupil a provozoval Spolkový dům, o ceně zatím licituje

 1. Je to úplně jednoduché. Město kdysi budovu podnikateli prodalo. Kupní smlouva jistě existuje. Stejně tak by měl být přehled investic do objektu v účetnictví podnikatele. Sečteno podtrženo to dělá částku, kterou podnikatel do objektu investoval. Když budou zastupitelé na něj hodní, zaplatí max tuto částku. Dvacet let opotřebení vymaže nárůst cen nemovitostí v posledních letech.

  1. Tak od vás bych chtěl, a rozhodně bych nebyl sám, nakupovat nemovitosti. Třeba RD, který vás v osmdesátkách vyšel nový na 400 i s parcelou bych dnes možná i o nějaký ten tisíc za údržbu přeplatil.

   1. složte se a kupte si od Vaňka spolkáč, určitě budete okamžitě respektovat jakoukoli částku kterou si řekne

    1. Je to tak. Dnes je sleva sproste slovo. Protoze za mesic je vse jinak. Ale cenu u takoveho prodeje vzdy ovlivnovalo, jak moc se na prodej specha.

     1. „Vlastnit ano, ale ne za každou cenu“. V tom s Machkem souhlasím.
      Město by se nemělo nechat tlačit ke zdi. Ono se ta bývalá sokolovna, později kino na moc jiných účelů předělat asi nedá. Možná by tam mohla být tělocvična pro školu Husova, jestli tam cvičívali už sokolové. Třeba v Třeboni mají takto kombinovaný kulturák-tělocvičnu.

 2. Nedostal to současný majitel kdysi od města zdarma? Bylo to určené k likvidaci..
  Na místě by byla opravdu jen symbolická částka..

  1. Doopravdy?

   Nevím, kolik byla v 90´prodejní cena, ale pamatuji se v jakém stavu ta budova byla po 40 letech socialistické péče. A taky si pamatuji pana Vańka, jak tam rejdil v monterkách a s kolečkem sám, nebo s pár kluky.

   Dům je v cajku a v civilizovaném světě by patřil Vaňkovým dík za její záchranu a za přístup, kdy nabízejí napřed městu a nehledají movitého investora jen podle prodejní ceny a bez ohledu na další osud budovy.

   Symbolickou částku si račte vetknout za klobouk!

 3. Komu a za kolik se to prodá záleží především na majiteli.
  Je ale zřejmé, že řada přejících by to nejraději znárodnila a majitele poslala do dolů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hrady, hrádky, tvrze a zámky na Želivce - Borkov

Čt Kvě 26 , 2022
Víte, že u Senožat stával hrad? Tyčil se na ostrohu nad soutokem Martinického potoka se řekou Želivkou, jejichž vody v 70. letech minulého století vzedmulo jezero vodního díla Švihov. Dnes se hradu říká Borkov, stejně jako celému polesí, které se rozléhá na severním svahu Zaječího vrchu, mezi Senožaty a Otavožaty. […]

You May Like

Témata