Píšou o Humpolci: iDNES.CZ – Na okraji Humpolce přibude další kruhový objezd, zpomalí dopravu od Brodu

Na okraji Humpolce, na příjezdu od Havlíčkova Brodu po silnici 34, vznikne kruhový objezd. Radnice společně s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) tím chce řešit problém s automobily, které se do města od místní části Rozkoš řítí z prudkého kopce příliš rychle. Silnici v něm zároveň doplní stoupací pruh.

„Hovořili jsme s ŘSD o tom, jak bychom mohli zabezpečit křižovatku ulic Okružní, Pod Vilémovem, V Kopci a 5. května, protože je svým tvarem pro řidiče velmi nekomfortní. Kromě toho přes tuto rušnou silnici vede od Vilémova přírodní stezka a chtěli jsme přes ni chodce bezpečně převést,“ vysvětlil humpolecký starosta Karel Kratochvíl.

Během zhruba tři roky trvajících intenzivních jednání se nakonec ukázala jako vhodné řešení právě výstavba kruhového objezdu. Ten by měl vyjít vstříc jak motoristům, tak i chodcům.

„Řidičům z vedlejších komunikací se bude snadněji vyjíždět, chodci a cyklisté se přes tuto silnici dokážou poměrně bezpečně dostat díky přechodu, který zde také nově vznikne, a velké plus to přinese i samotnému Humpolci. Auta před ‚kruháčem‘ musejí zpomalit a už se nerozjedou na takovou rychlost, jakou tam jezdí v současné době,“ přiblížil výhody plánované stavby Vlastimil Brukner, místostarosta Humpolce.

Stejné řešení ŘSD s městem už v minulosti zvolilo na druhém konci města, na příjezdu od dálnice. Kruhový objezd dělící Okružní ulici na tři větve a rovněž umístěný pod kopcem se zde osvědčil.

Stoupací pruh na Rozkoš je nutnost

Kromě samotné okružní křižovatky plánuje ŘSD na silnici I/34 vybudovat také ještě jeden stoupací pruh, což by měli ocenit především šoféři jedoucí od Humpolce do kopce směrem na místní část Rozkoš. „Jak se už několikrát ukázalo, je tam další stoupací pruh opravdu potřeba,“ zdůraznil starosta Kratochvíl s tím, že o dalších krocích bude radnice s investorem jednat v následujících měsících.

Podle ŘSD je teď celá akce ve stadiu předprojektové přípravy, tedy na samém počátku. „Po schválení smlouvy o spolupráci s městem Humpolec plánujeme zpracování záměru projektu a poté jeho předložení k projednání v Centrální komisi Ministerstva dopravy ČR,“ upřesnil za investora Martin Buček z vysočinského ŘSD.

zavřít ×

Společný postup města s jihlavskou správou ŘSD při této investiční akci schválili zastupitelé na svém únorovém zasedání, a to včetně závazku města na poměrném spolufinancování. Odhadované stavební náklady na vybudování „kruháče“ a nového stoupacího pruhu činí aktuálně 57 milionů korun bez DPH.

„Předpoklad výstavby je rok 2025. Samozřejmě bude ale další postup záviset na tom, zda bude centrální komise souhlasit s předloženým záměrem projektu,“ dodal Buček.

Kruhový objezd vznikne na příjezdu do Humpolce po silnici 34 od Havlíčkova Brodu.

Kruhový objezd vznikne na příjezdu do Humpolce po silnici 34 od Havlíčkova Brodu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/doprava-kruh-humpolec-vysocina-bezpecnost-stoupaci-pruh-rsd.A220311_655024_jihlava-zpravy_mv

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zachraňuje druhé, teď ale přišel o střechu nad hlavou. Zdravotník z Humpolce a jeho rodina se ale nevzdávají

Po Bře 14 , 2022
Příběh, který se stal uprostřed letošní únorové noci v Boňkově na Humpolecku, patří k největším nočním můrám všech rodičů na světě.
Polovina domu, kde osmičlenná rodina žila, je zničená požárem, druhá polovina vodou.

You May Like

Témata