Píšou o Humpolci – NOVINYKRAJE.CZ: Přijeďte do Humpolce! V muzeu se potkáte s neandrtálcem

5

Zpestřete si svůj výlet návštěvou zajímavého humpoleckého muzea, jež nese jméno svého rodáka, světoznámého antropologa Aleše Hrdličky. Muzeum Humpolec, které patří mezi nejstarší na Vysočině, ukrývá antropologické skvosty. Poznejte je! A mimo jiné se můžete pozdravit s neandrtálcem v životní velikosti.

Muzeum Humpolec je poutavou cestou do historie

Víte o tom, že muzeum Aleše Hrdličky v Humpolci patří mezi nejstarší muzea na Vysočině? Bylo založeno roku 1895 s cílem shromažďovat duchovní a hmotné památky charakterizující oblast českého Horácka. A ač je nejstarší, za poslední léta prodělalo muzeum mnoho výrazných změn, které mu přidaly na atraktivitě. Třeba zde zhlédnete neandrtálce v životní velikosti a spolu s ním se seznámíte s vývojem člověka.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Navštivte muzeum Humpolec a jeho pět expozic

Antropologická expozice

Je zajímavá a poutavá, obsahuje interaktivní prvky a mnoho poznatků z oboru antropologie. Prohlédnout si zde můžete oddíly věnované genetice, variabilitě, anatomii, evoluci, antropologii živého člověka a nově také paleopatologii. Atraktivitou antropologické expozice je určitě socha pravěkého člověka v životní velikosti.
Jelikož byl antropolog Aleš Hrdlička i odborníkem na život indiánů, najdete tu také indiánskou vesničku. Součástí expozice je pracovna Aleše Hrdličky.

Antropologická expozice v muzeu Aleše Hrdličky v Humpolci. Zdroj: archiv Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci
Antropologická expozice v muzeu Aleše Hrdličky v Humpolci. Zdroj: archiv Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci

Národopisná expozice

Jak se žilo na Humpolecku v první polovině 19. století? To se dozvíte v národopisné expozici, která přibližuje život, práci, kulturu a tradice v oblasti Humpolecka. Poznáte zde rozdíly mezi životem bohatých měšťanů a chudého lidu. V expozici si můžete prohlédnout sbírku starých hudebních nástrojů i historických zbraní, nádherné lidové kroje zdejšího kraje, obřadní roucha či modely starých lidových staveb. A navíc vás čeká supermoderní bicykl té doby – historický „kostitřas”.

Do muzea Aleše Hrdličky za loutkami

Expozice je domovem cca 80 loutek – 30 cm vysokých marionet. Prohlédněte si je a pak sami v hracím koutku vyzkoušejte, jak snadné či nesnadné je vodit loutku. Malé, ale i velké návštěvníky čeká úžasný pohádkový zážitek.

Jak se žilo, jak se šilo

Je nejnovější expozice, která vám přiblíží práci švadlen a ševců v domácím prostředí. Uvidíte interiér místnosti běžné domácnosti z poloviny 19. století, kde kromě toho, že lidé žili, také provozovali své řemeslo.

A nakonec se vydejte do PEKLA

Expozici „PEKLO“ vytvořili žáci výtvarného oboru ZUŠ Gustava Mahlera v Humpolci. Inspirací jim byla tajuplná vyprávění o pokladech, permonících a čertech, kteří v lidovém podání ztělesňující zlo.

Muzeum Aleše Hrdličky v Humpolci. Zdroj: archiv Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci
Muzeum Aleše Hrdličky v Humpolci. Zdroj: archiv Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci

Kdy navštívit muzeum Humpolec?

Aktuální rozpis o otevírací době, vstupném a další informace najdete na webových stránkách Městského kulturního a informačního střediska v Humpolci. Muzeum je bezbariérové.

Místo výletu

Kraj: Vysočina
Okres: Pelhřimov
Město: Humpolec

Kontakt

Muzeum dr. A. Hrdličky
Horní náměstí 273
396 01 Humpolec
tel.: +420 565 532 115
e-mail: infocentrum@infohumpolec.cz
email: muzeum@infohumpolec.cz
www: infohumpolec.cz/muzeum
www: infohumpolec.cz/infocentrum

Tip na fajn výlet

Přijeďte do Humpolce za Hliníkem a navštivte unikátní recesistické muzeu HLINÍKárium. Máte-li rádi toulky přírodou Českomoravské vrchoviny, pak se vydejte na tajuplný kopec Melechov.

Axl

5 thoughts on “Píšou o Humpolci – NOVINYKRAJE.CZ: Přijeďte do Humpolce! V muzeu se potkáte s neandrtálcem

  1. Dneska zajímavý zjištění přímo v Měkisu. Pí ředitelka končí protože odmítla do rozpočtu zařadit nákup knížek z knihkupectví Jana Zábrany za 350ooo Kč. Byl na ní vyvíjen tlak dlouhodobě tak to radči zabalila. Už ví že nucený nákup knížek od starosty může vedoucího pracovníka dohnat!!

    1. Co dělají lidi z kontrolní komise města? Tady se pořád dokola objevují nové a nové případy kšeftů knihkupce bez výběrových řízení a prochází to dál a dál. Ten ubožák si asi neumí jinak vydělat, a nestačí mu plat starosty. Zlatej Koten, zlatej Kučera. Fakt.

      1. Kontrolní komise je dnes nazývána kontrolním výborem a kontrolovat by měla. Ovšem víme kdo výbor vedl od roku 2018. Byl to představitel opozice a ten to v lednu položil. Zítra na zastupitelstvu bude volen nový předseda.

        1. Kontrola stávajícím kontrolním výborem? Hahaha, supr vtip. Jinak to nemůžete myslit vážňe že by kontrolní výbor , kde má převahu koalice , někdy něco kloudně zkontroloval. Ani se ex-předsedovi nedivím že s tím skončil když viděl tu bídu a zmar. A nový předseda – komouš, výsměch demokracii! Ve sněmovně jsme se jich konečně zbavili, ale v Humplu jim dáváme funkce. Hezky pěkně. Tož uvidíme s čím novej předseda příde. V jeho případě to tipuju tak maximálně na kontrolu knihy přání a stížností. Toť vše.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Amfetamin, kokain, marihuana. Policie za dva dny zastavila tři řidiče, kterým vyšly pozitivní testy na drogy

Čt Led 27 , 2022
Jeden byl chycen i v Humpolci.
Prvosledové hlídky mají speciální výstroj i výzbroj. Policisté museli projít intenzivnějším výcvikem.

You May Like

Témata