Píšou o Humpolci: Oblíbená zelená je venku i uvnitř. Takové zajímavé bydlení najdete u Humpolce

2

Dům, který vyrostl v rozvojové části na okraji města, naplňuje přání a životní styl majitelů, má výhled do kraje, ale také atrium – svůj vnitřní svět pro případ, že by rostoucí okolní zástavba přehlušila domácí atmosféru.

Architekt Matěj Petránek, tedy ten, kdo domy nejen navrhuje, ale také vlastnoručně staví, má k městu na Vysočině celoživotní vazby. Jednak odtud pochází jeho kamarád z dětství, s nímž vyrůstal na chalupě v jižních Čechách, a navíc tu postavil svůj první dům. „To bylo úplně pragmatické rozhodnutí, chtěl jsem si vyzkoušet nakreslit dům, postavit ho, prodat a ideálně na tom vydělat nějaké peníze. A právě tady byly v té době pozemky relativně dostupné,“ vypráví s úsměvem architekt. „Dům ale nakonec koupil právě ten můj kamarád z dětství.“

Jenže časem se kamarádova rodina rozrostla, potřebovala více místa a také se jí podařilo sehnat lepší a větší parcelu na okraji města, kde měla vyrůst nová čtvrť. Spolupráce s architektem už byla prověřená, obě strany si vzájemně sedly a důvěřovaly, takže se Matěj Petránek mohl pustit do práce.

Výhled za všech okolností

Výhodou parcely byla poloha v mírném svahu, takže bylo jasné, že i přes budoucí sousedy z ní bude hezký výhled do kraje, což koneckonců patřilo mezi hlavní požadavky budoucích obyvatel. Naopak nevýhodu představovalo právě to, že na začátku projektu kolem nic nestálo, a tak nebylo úplně jistě, jaká stavební rozmanitost se dá od sousedů očekávat. Z toho důvodu se rozhodlo, že dům bude mít atrium se stromem, což mu dodá intimitu.

Axl

2 thoughts on “Píšou o Humpolci: Oblíbená zelená je venku i uvnitř. Takové zajímavé bydlení najdete u Humpolce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Participace na školách v Humpolci

Čt Úno 15 , 2024
Město Humpolec již potřetí zapojilo žáky na místních školách do rozhodování. Participativní rozpočet (Pébéčko) realizovalo Gymnázium dr. A. Hrdličky, ZŠ Hálkova a ZŠ Hradská. Každou školu radnice podpořila částkou 100 tisíc korun. Čtěte dále:   O titul Stavba roku soutěží centrum Bernardu i pavilon pelhřimovské nemocnice
O děti z Vysočiny se v době karantény postará patnáctka škol

You May Like

Témata