Píšou o Humpolci: Z humpolecké továrny se díky rekonstrukci stala galerie současného umění

7

Město Humpolec se může pyšnit unikátní soukromou galerií – zónou pro umění 8smička. Ta vznikla transformací bývalé textilní továrny podle návrhu architektonického studia OK PLAN ARCHITECTS a slouží prezentaci moderního současného umění. Konají se zde také přednášky, vzdělávací akce či jiné kulturní programy. Toto kreativní prostředí se stalo doslova ikonou města!

Zdroj: https://www.tvarchitect.com/clanek/z-humpolecke-tovarny-se-diky-rekonstrukci-stala-galerie-soucasneho-umeni/

Z humpolecké továrny se díky rekonstrukci stala galerie současného umění
29. 12. 2022 / Autor: Štěpánka Šulanová

Město Humpolec se může pyšnit unikátní soukromou galerií – zónou pro umění 8smička. Ta vznikla transformací bývalé textilní továrny podle návrhu architektonického studia OK PLAN ARCHITECTS a slouží prezentaci moderního současného umění. Konají se zde také přednášky, vzdělávací akce či jiné kulturní programy. Toto kreativní prostředí se stalo doslova ikonou města!

Původní stavba sloužila jako továrna na vlněné látky. Následně hala č. 8 byla sídlem Národního podniku Sukno. Objekt byl léta neudržovaný a částečně chátral. Zásadnější proměnou prošel objekt v letech 2016-2018, kdy byl celkově přestavěn na galerii. „S myšlenkou vytvořit zde uměleckou zónu přišel můj bratr, který je sám mecenášem umění. Nápad jsme dlouho rozebírali, společně s dalšími kurátory umění jsme jezdili po galeriích u nás i v zahraničí a čerpali inspiraci. Nakonec zde vznikl výstavní prostor, kde se prezentuje umění. Místo se stalo důležité i pro samotné město Humpolec. 8smička se totiž dostala do povědomí veřejnosti a spousta lidí se zde při svých cestách ráda staví, byť jen na kafe,“ říká architekt Luděk Rýzner.

Třípodlažní objekt je funkčně rozdělen tak, že v prvním patře se nachází hlavní výstavní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, kavárna, knihkupectví a multifunkční přednášková místnost. „Bookshop je zaměřen i na děti, dají se zde najít edukativní knihy z uměleckým přesahem,“ dodává architekt.  Druhé patro zahrnuje výstavní prostory i neveřejnou část se soukromou sbírkou moderního a současného umění. Ve třetím podlaží se nachází depozitář vybavený regálovým systémem.

Čtěte dále:   Pozvánka na veřejnou prezentaci: Revitalizace vnitrobloku Lnářská–Hálkova

 

Hlavním poznávacím znamením se stala antracitová fasáda. “Chtěli jsme objekt odlišit od zbytku areálu, dali jsme domu černou barvu, která nikde jinde v okolí není. Budova se tak stala dobře identifikovatelnou. Tam, kam to ještě šlo, jsme se snažili navrátit továrenskou atmosféru. Například se opravil komín, do jehož spodní části je možný vstup, konají se zde různé permormance. Komín je zároveň nasvícen, což potrhuje symbol majáku umění v Humpolci,“ říká architekt Luděk Rýzner.

Ikonický semafor na fasádě domu odkazuje díky svému tvaru onu 8smičku! „Každé zhruba tři měsíce se na semaforu mění grafika, dle dané výstavy uvnitř galerie. Instalace slouží jako orientační prvek, aby lidé věděli, co se zde aktuálně odehrává,“ uzavírá Luděk Rýzner.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
16 m 04 s

Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

Ateliér OK PLAN ARCHITECTS vznikl před více než dvaceti lety. Zkušený tým pod vedením architekta Luďka Rýznera se v kancelářích v Humpolci a Praze zabývá architekturou od drobných objektů přes rodinné domy až po velké komerční areály a komplexy. Ateliér pracuje pro soukromé investory, tuzemské i nadnárodní společnosti působící v mnoha oborech. O své práci vydalo studio již několik samostatných knih. V portfoliu společnosti lze najít projekty jako rodinný dům Plecháč, zóna pro umění 8smička či Chata Hradečanka.  

Pořad Chátrající skvosty

Chátrající skvosty - Místo demolice se ze staré stodoly stala chalupa

Místo demolice se ze staré stodoly stala chalupa

1. dílChátrající skvosty - Městské lázně, Plzeň

Městské lázně, Plzeň

Sledujte také

TV Architect představuje - Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

Humpolecký park Stromovka prošel revitalizací, přibyla i kavárna a hřiště

Humpolecký park Stromovka prošel revitalizací, přibyla i kavárna a hřiště

Axl

7 thoughts on “Píšou o Humpolci: Z humpolecké továrny se díky rekonstrukci stala galerie současného umění

 1. Ať si kdo chce, co chce říká, to co dělají manželé Rýznerovi, je opravdová podpora a rozvoj našeho města. Neoddiskutovatelně navazují na velké podnikatele první republiky, kteří též nezištně budovali a rozvíjeli naše město.

 2. Ten článek zde na humpolaku je o 8smičce, vyndej si oči z prdele a přečti si ho.
  Članek na tvarchitekt je o arch LR, ale jeho nedílnou součástí je i galerie.

  Zároveň si pamatuju jak zde mnoho hejtrů psalo, že 8smička skončí za rok a další bláboly. Je super, že jsou manželé Rýznerovi dlouhodobě ochotni tuto činnost provozovat a dotovat. Nikomu nepodlízám, konstatuji. Každý rozumný člověk cítí, že je to aktivita pro město prospěšná.
  Více takových podnikatelských aktivit, všem budu tleskat.

  1. nikomu nepodlízám ale povazuju za nutny to vsude hlasit. A hlavne Bernard je svine…. jasny. V poho. Neresim.

   1. Ani slůvkem jsem se nezmínil o Bernardovi a o tom jaký je či není Je ale vidno, že ušlechtilost manželů Rýznerových je dobrý příklad i pro Bernarda, který založil na podzim Nadační fond na podporu lidem z humpolecka. Tleskám.

    Jen více takových počinů.

   2. Standa Bernard udělal pozitivní i negativní věci. Jako většina lidí. Jestli je soudný, tak si to uvědomuje. Zákaznické centrum je kontroverzní díky zbytečné rozhledně, ale možnost kulturních akcí jako teď v lednu – šansony s Chantal Poullain – tleskám. Nepůjdu, ale každá podobná nabídka posouvá Humpolec kupředu. Jestli se budou trumfovat s Rýznerem, Burianem a někým dalším? To bude jen pozitivum pro život ve městě.

 3. Když je někdo dement a má neustále rudý hadr před očima, jen co se vysloví jméno Rýzner, tak ani nepomůže, že článek má nadpis: Z humpolecké továrny se díky rekonstrukci stala galerie moderního umění😂😂😂

  Je vidno, že jedinci, kteří nesnáší Rýznera, mají IQ tykve. Ach, jo, jak by tady bylo krásně, kdyby tady bylo méně žluči, závisti, hlouposti a více rozumu, uznání a pokory.
  Hezký rok 23 všem lidem dobré vůle.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zima na Zálesí. Přijďte se ještě podívat na výstavu v Humpolci

Po Led 2 , 2023
Vyzdobená selská jizba, betlémy, vánoční tradice a život lidí v zimním období. To vše najdete na vánoční výstavě nazvané Zima na Zálesí až do 8. ledna 2023. Můžete si zde připomenout některé známé zimní tradice nebo znovuobjevit ty zapomenuté. Výstavu najdete ve výstavním sále humpoleckého muzea na Horním náměstí. Čtěte […]
Zima na Zálesí

You May Like

Témata