Píšou o Humpolci – TVARCHITECT.COM: Z humpolecké továrny se díky rekonstrukci stala galerie současného umění

52

Město Humpolec se může pyšnit unikátní soukromou galerií – zónou pro umění 8smička. Ta vznikla transformací bývalé textilní továrny podle návrhu architektonického studia OK PLAN ARCHITECTS a slouží prezentaci moderního současného umění. Konají se zde také přednášky, vzdělávací akce či jiné kulturní programy. Toto kreativní prostředí se stalo doslova ikonou města!

Původní stavba sloužila jako továrna na vlněné látky. Následně hala č. 8 byla sídlem Národního podniku Sukno. Objekt byl léta neudržovaný a částečně chátral. Zásadnější proměnou prošel objekt v letech 2016-2018, kdy byl celkově přestavěn na galerii. „S myšlenkou vytvořit zde uměleckou zónu přišel můj bratr, který je sám mecenášem umění. Nápad jsme dlouho rozebírali, společně s dalšími kurátory umění jsme jezdili po galeriích u nás i v zahraničí a čerpali inspiraci. Nakonec zde vznikl výstavní prostor, kde se prezentuje umění. Místo se stalo důležité i pro samotné město Humpolec. 8smička se totiž dostala do povědomí veřejnosti a spousta lidí se zde při svých cestách ráda staví, byť jen na kafe,“ říká architekt Luděk Rýzner.

Třípodlažní objekt je funkčně rozdělen tak, že v prvním patře se nachází hlavní výstavní prostor se zaměřením na české moderní a současné umění, kavárna, knihkupectví a multifunkční přednášková místnost. „Bookshop je zaměřen i na děti, dají se zde najít edukativní knihy z uměleckým přesahem,“ dodává architekt.  Druhé patro zahrnuje výstavní prostory i neveřejnou část se soukromou sbírkou moderního a současného umění. Ve třetím podlaží se nachází depozitář vybavený regálovým systémem.

 

Hlavním poznávacím znamením se stala antracitová fasáda. “Chtěli jsme objekt odlišit od zbytku areálu, dali jsme domu černou barvu, která nikde jinde v okolí není. Budova se tak stala dobře identifikovatelnou. Tam, kam to ještě šlo, jsme se snažili navrátit továrenskou atmosféru. Například se opravil komín, do jehož spodní části je možný vstup, konají se zde různé permormance. Komín je zároveň nasvícen, což potrhuje symbol majáku umění v Humpolci,“ říká architekt Luděk Rýzner.

Ikonický semafor na fasádě domu odkazuje díky svému tvaru onu 8smičku! „Každé zhruba tři měsíce se na semaforu mění grafika, dle dané výstavy uvnitř galerie. Instalace slouží jako orientační prvek, aby lidé věděli, co se zde aktuálně odehrává,“ uzavírá Luděk Rýzner.

Mohlo by vás zajímat

Architektura a development
16 m 04 s

Luděk Rýzner z ateliéru OK PLAN ARCHITECTS

Ateliér OK PLAN ARCHITECTS vznikl před více než dvaceti lety. Zkušený tým pod vedením architekta Luďka Rýznera se v kancelářích v Humpolci a Praze zabývá architekturou od drobných objektů přes rodinné domy až po velké komerční areály a komplexy. Ateliér pracuje pro soukromé investory, tuzemské i nadnárodní společnosti působící v mnoha oborech. O své práci vydalo studio již několik samostatných knih. V portfoliu společnosti lze najít projekty jako rodinný dům Plecháč, zóna pro umění 8smička či Chata Hradečanka.  

Zdroj: https://www.tvarchitect.com/clanek/z-humpolecke-tovarny-se-diky-rekonstrukci-stala-galerie-soucasneho-umeni/

Axl

52 thoughts on “Píšou o Humpolci – TVARCHITECT.COM: Z humpolecké továrny se díky rekonstrukci stala galerie současného umění

  1. Jsem zvědavej jak dlouho bude Rýzner ještě financovat 8smičku. Humpolecké tamtamy tvrdí, že se od podzimu stěhuje natrvalo do Prahy. Pochybuji, že zde bude něco podporovat, když tady nebude žít.

   1. Ať to tam sere, prazaci už na něj čekají může jim tam tlačit umění které v Hu nikoho nezajima( kromě divnejch biomatek, kojících vždy a vsude)

     1. A můžou být lidé kulturní, kteří přesto do 8mičky nepřijdou? Nebo to je povinnost a jinak jsou to barbaři?

     2. Nějak si nedovedu představit člověka co žije kulturou ve městě velikosti Humpolce a on bude 5 let ignorovat návštěvu instituce jako je 8smička. To vážně není možné. To je stejné jako, když řeknete, že rád čtete knížky, ale pět let jste žádnou nepřečetl nebo nekoupil. Nebo jste nezašel pět let na koncert nebo do divadla.

     3. Kultura je velmi široký pojem. Stejně tak hudba. Mohu být obdivovatel klasické hudby, lidovek, popu, rocku, metalu, jazzu, blues, country,….
      Soudit někoho, že je nekulturní jen podle návštěv daného místa, je hloupé.
      Třeba to dané konkrétní místo neoslovuje svým kulturním programem tolik lidí, aby se vedení a majitel cítili uspokojeni. Když budu v Čejově mít galerii modlitebních zpěvníků pravoslavné církve, tak asi také nemohu čekat obří návštěvy.

     4. nějak si nedovedu představit, že můžete označit člověka jako nekulturního, protože v životě nebyl v 8smičce. Třeba takový člověk nemá tenhle styl umění rád, přesto je kulturní. Třeba chodí na koncerty, do divadla a nebo na výstavy jinam. Možná navštěvuje hrady, zámky a nebo třeba nemá potřebu dělat něco jenom proto, aby někomu něco dokazoval…. Hmm?

   2. No hlavně asi ukončí činnost slavná škola Magora Jirouse…. No dcery už pujdou asi do školy a tak je třeba zaplatit v Praze nějakou výběrovou a v HU upřímně žádná pořádná škola není.

    1. Čímž spíš ZR závidim, že má tu možnost. Humpoleckým základkám (zejména Hálkovce) bych přál, aby to mohl udělat každý. Třeba by se pak posunuly.

     1. Je to tak, otázkou je jestli s tím ty školy mohou něco dělat. Konkrétně na ZŠ Hradská díky inkluzi (zejména 2. stupeň) jde úroveň tragicky dolů a nelze s tím nic dělat.

     2. Můžou, ale to by učitelský sbor musel chodit do školy kvůli dětem a ne pouze kvůli prachum. Taky by mel zacit poslouchat druhou stranu a ne jen – kolikrat nasilu – prosazovat svoji pravdu.

    2. Magorka, 8smička i další aktivity které podporuje budou fungovat aniž by Rýzner bydlel v Humpolci.

     Je skvělé co všechno zde ZR rozjel a jak inspiruje i ostatní podnikatele, viz Divadlo Za komínem nebo Návštěvnické centrum a jejich koncerty. ZR propaguje Humpolec a přitahuje sem lidi, kteří by nikdy naše město nenavštívili, když se propojí Návštěvnické centrum, 8smička Penzion Mahler, Konzoom, tak mají možnost zaujmout i ostatní podnikatelé, stačí jen nabídnout službu, která je kvalitou jedinečná. Humpolec je opravdu živé město a velkou zásluhu na tom má pan Rýzner.

     A ohledně mizerie zdejších škol, to je téma třeba na současnou paní starostku, jak to zde rozhýbat a škola IMJ může být dobrou ispirací. Třeba jí taky vedení města navštíví, co jsem slyšel od rodičů co tam mají děti, tak je to tam super skvělý.

     1. no tak si to tak za 2 roky povime, co vsecho furt funguje a nefunguje.

 1. Kubišta, Čapek, Filla, Toyen, Štýrský, Zrzavý, Medek, Sýkora, Boštík, Reynek, Kolíbal, Sklenář, Válová, Šimotová, Nepraš, Zívr, Kovářová, Slavík, Knižák, Merta a mnoho dalších.

  To co je k vidění na 8smičce, neuvidíte jen tak někde. Evidentně vůbec netušíte o čem 8smička je. A to je ta nekulturnost, která z vás čiší. To neschováte za žádný výmluvy.

  1. Jestli tu něco čiší, tak povýšenost a nabubřelost. Vnucovat někomu předmět svého zájmu tak brutálně je opravdu hloupé. Jsou chlapi, kteří se celé dni vrtají v motorkách nebo autech. Ale nikomu svoji zálibu nevnucují. Natož aby dehonestovali lidi, kteří jejich vášeň nesdílejí. Baví vás umění? Fajn. Ale nikomu to nevnucujte.

   „V Humpolci je už dlouhá léta muzeum vah. Kolikrát jste ho navštívili, chodíte tam opakovaně, začali jste sami sbírat váhy? Cože, nikdy jste tam nebyli? Co jste to za barbary?!“

   Nějak takto by mohl argumentovat majitel muzea vah a jeho příznivci. Proč to nedělá? Protože to není hlupák.

  2. a nekomu staci v televizi Slunce seno jahody. A vite co? Me je to uplne jedno a vubec ho neodsuzuju….

 2. Je to o osobním rozhodnutí každého. Někdo chce jít do této galerie, jde tam, jiný nejde, někdo žije cirkusem Bernard fest, jde tam, jiný nejde, to samé o Platformě. Nevím proč se tu hádáte o nesmyslech.

    1. To neřešte, o tom to tady není. Důležité je za každou cenu nasadit Rýznerovi psí hlavu. Od té doby co se postavil zdejší ODS a pivovaru, je to standardní taktika. Neustále ho bouchat klackem po hlavě.

     Mimochodem muzeum vah je super, ale pořád stejný. Obdoba jako Muzeum A. Hrdličky. 8smička to je opravdu jiná liga, každý 3/4 měsíce jiná výstava, doprovodný programy, edukace…..

     Nenajdete v ČR druhou instituci na takové úrovni v neposlední řadě ta kavárna s těmi zákusky a zmrzlinou. Dokonalost v každém detailu. To není podkuřování nebo přesvědčování, to je konstatování faktů.

     1. Tak Muzeum Dr. Aleše Hrdličky má každý měsíc novinky. Během roku určitě násobně více výstav nejrůznějších žánrů než 8smička. K tomu muzejní vycházky, přednášky a další prima akce.

   1. Bohužel Humpolec je plný malých, závistivých lidí, kteří budou permanentně kritizovat všechno: co by je nenapadlo – co by sami nedokázali – co jednoduše nedokáží pochopit. To, co dělá Zdeněk Rýzner v našem městě, za svoje vlastní peníze, je ale naprosto skvělé a v nevídaném měřítku a že si to někdo nedokáže nebo nechce užít, je fakticky jen jejho problém. Za mě palec nahoru, jsem pokaždé pyšná, když mohu svoje přátele do 8smičky pozvat a všichni jsou nadšení. A jestli si Zdeněk pro svojí rodinu zvolí jakoukoliv cestu ke vzdělání svých dětí, ať bude bydlet kdekoliv – je to jen jeho věc a ze všech těch jedovatých komentů prosakuje závist. A to je opravdu hnusná vlastnost. Kolik z těch chytrolínů by dalo jednu jedinou stokorunu ze svého, aby udělali něco pro město? Perfektní výstavy, nádherné prostředí, kavárna na úrovni. Ale tak si tam nechoďte a nám, co se tam líbí, je to úplně.. víte kde…

    1. Přesně jste to trefila, ale je třeba měřit na obě strany stejně. Chvályhodné aktivity pana Rýznera tu bohužel někteří jeho vrtichvosti obalují kádrováním: líbí = lidé na úrovni, nelíbí, nebo indiferentní = ti ostatní. To myslím ani pan Rýzner nechce a ničemu to neprospívá. Držel bych se pravidla žít a nechat žít.

    2. OK, tak proc to tady tak vehementne obhajujete a proc jsou Vase prechytre poznamky protkane tim, ze kdo s Vami nesouhlasi a kdo nejde do 8smicky je nekulturni barbar? Kdyz je vam to uplne …. vite kde…. Tak nas nekulturni nechte byt, at Vas taky muzeme mit …. vite kde!

    3. Váš komentář svědčí o Vaší nadřazenosti a intoleranci k lidem s jinými zájmy.
     Díky za upřímnost pyšná princezno.

     1. Téma článku je o 8smičce. Pani se jasně vyjádřila, že je ráda, že tu 8 smička je.

      Vás evidentně nezajímá, jelikož máte jiné zájmy.

      O nadřazenosti zde nikdo nepíše.

      Čiší z vás závist a nepřejícnost. Normální člověk i kdyby to nebyl jeho šálek kávy, tak by 8smičku pochválil, jelikož propaguje nenásilně, hezky a originálně naše jméno. Propagovat Humpolec kulturní institucí jak to dělá Rýzner je obdivuhodné.

      Co jste pro hezčí život v našem městě udělali vy, kteří tady blijete tyhle nesmysly.

      Že je kultura na chvostu zájmu celé společnosti není nic nového, ale že je pomalu cílem nenávisti určité místní skupiny obyvatel, je vypovídajíci za vše.

      Kdo je kultury milovný člověk, cestu do 8smičky si dávno našel, kdo není tak ho tam nedostanou ani párem volů, ale zbytečně neukazujte jak moc vas Ryzner sere svojí aktivitou a nezávislostí.
      Možná by stálo za to nejdříve 8smičku navštívit a poté psalt soudy, bez návštěvy to zní hodně podle.

      Vlastně se Rýznerovi nedivím, že se z téhle opičí rokle stěhuje.

     2. Škoda, že nechápete psaný text – je mi úplně jedno, jaké má kdo zájmy a co se mu líbí, kam chodí a nechodí. Jsem velmi tolerantní a právě proto bych nikdy hloupě nekritizovala něčí úsilí. Ale tady se to jen hemží omezenými lidmi, kteří budou pomlouvat a škodit jen proto, že je někdo úspěšný a ještě je schopen se o ten úspěch podělit. Jestli jsem právě pro Vás pyšná princezna, tak mně to fakticky těší, protože to znamená, že nejsem z “Vašeho těsta”. A mezi námi – já se mám moc dobře – je mi fajn, co Vy?

     3. Nikdy jsem tu nenapsal nic negativního proti Zdeńkovi. Naprosto nic mu nezávidím. Existenci 8smičky vítám, stejně jako existenci dalších kulturních institucí. Byť je třeba nenavštěvuji. Tvrdíte o sobě jak hodně jste tolerantní, ale napadáte tu a urážíte nálepkami lidi, o nichž naprosto nic nevíte. To mi vadí, proto na člověka jako jste Vy vůbec reaguji.

     4. je a ted me napadlo – cituji „Co jste pro hezčí život v našem městě udělali vy, kteří tady blijete tyhle nesmysly“ – a co jste udelali vy? To ze nekam lezete a musite to jinym cpat jste mesto neobohatili. Tak jak to je?

 3. Jestli se Rýzner opravdu stěhuje do Prahy, aby zajistil svým dětem co nejlepší vzdělání, tak má můj obdiv a respekt.
  Vybudoval zde firmu, postavil rodinný dům na krásném místě, rozvíjí zde mnoho aktivit, má zde celou rodinu a jestli toto vše opouští ve svém věku 50+, kvůli vzdělání dětí, tak je to borec.

  Jinak věřím, že pokud mu bude fungovat Hranipex, tak bude fungovat jeho podpora do všech jeho aktivit.

   1. A kolik je Rýznerovi?
    Zahořklost vám zatemňuje mozek, doporučuji nechodit na sluníčko, počty do 50ti nejsou tak těžký.

 4. Cituji: „Kdo je kultury milovný člověk, cestu do 8smičky si dávno našel, kdo není tak ho tam nedostanou ani párem volů, ale zbytečně neukazujte jak moc vas Ryzner sere svojí aktivitou a nezávislostí.“

  Takže opět další odsuzující prohlášení – koho nezajímá 8smička = není kultury milovný člověk

  Není o čem diskutovat.

  1. Neznám v Humpolci úžasnější instituci než 8smička. Do 8smičky se sjíždí lidi z celé republiky i to je důkaz kvality.

   Je úsměvné číst připomínky k 8smičce od lidí, kteří tam ani nebyli.

   Opětovně se ukazuje, že nejde o kulturu či program 8smičky, ale o nevraživost a závist vůči největšímu mecenáši v našem městě. Je mi vás líto.

   1. Tak tenhle je taky dobrej. Jenom bych dodal, ze timto meritkem je 95% obcanu Humpiku nevrazivych, zavistivych a politovanihodnych! Zbytek jsou volici Hugo. Asi.

    1. Máte pravdu, že 90% obyvatel Humpolce nechodí do 8smičky. Zároveň jsem přesvedčen, že nic proti ní nemají a vítají ji v našem městě jako něco kam můžou vzít návštěvu atd. Minorita kterou vy zastupujete, hejtuje 8smičku, Ryznera, Hugo a až jsem dlouho zde nečetl, že Hranipex bankrotuje nebo, že ho managment rozkrádá.
     Tato minorita trpí obsedantně-kompulzivní poruchou, kdy neustále řeší Rýznera a jeho aktivity.

     1. A vis cim tahle diskuze vznikla? Jednou vetou: Co je to v 8smicce tak zajimaveho? No a na to se zacaly vrstvit prispevky typu – co ses to za barbara, zes tam jeste nebyl…. no a ted jeste navic tahle nevinna veta znamena zavist, obsedantne-kompulzivni poruchu, urazku a janevim co. ZR by asi kroutil hlavou, nejen nad temi 90% co (jak vy rikate) ho nenavidi, ale asi i nad temi, co ho adoruji. Uz jste nekdy slysel o medvedi sluzbe?

     2. A zase medvědí služba pro ZR. Co s tím má on společného, ale vy potřebujete Rýznerovi z každý diskuze vlepit ránu. Ať je to tak nebo tak Rýzner je vždycky špatnej i když tady dělá pro Humpolec věci, který nikdy žádný podnikatel neudělal. Jste ubožáci, je mi vás líto.

     3. no zatahli ho do toho obhajci 8smicky. Do ty doby o nem nebylo slovo. a pokud umim cist, ani ted ho nikdo nepomlouval. to jen nekdo tady vidi za kazdou zminkou o nem urazku. intelektuale

   2. Na koncerty Marka Ztraceného, Slzy a Mirai jezdí lidé z celé republiky. Je to důkaz kvality?

    Byl jsem v ní několikrát a stejně jako Bernardfest je to druh kultury, která mě nijak neoslovuje.

    O kulturu a program samozřejmě jde – v Jízdárně na Hluboké je nyní výstava H.R. Gigera – strávil jsem tam několik hodin, protože je vážně skvělá a Giger prostě uměl. Hned za ní jsou Strange Things (což je zaměřením něco jako 8 – různé výtvory různě kvalitních umělců) – 15 minut a škoda času. Mimochodem mi to doma nedalo a ještě jsem vyštrachal Heartwork kde se Giger podílel na obalu – a je to i po letech pořád dobrá věc.

    Ke zbytku diskuse asi tolik – Intelektuálové nejsou pouhý mýtus. Jsou to nebezpeční tvorové, kteří žijí mezi námi. Proto si z toho snímku vezměte ponaučení a buďte ostražití! Protože i v tuto chvíli může sedět nějaký intelektuál vedle vás. https://www.youtube.com/watch?v=q-HNEyBN3Lo

     1. A taky tam mají na letáku napsáno „Normální lidi přijdou“?.
      Tím je řečeno asi vše…

     2. Tak v Drážďanech mám bohužel také absenci. Ani na sovětský, nebo rumunský film jsme nešli…to bude tou malostí a závistí, no.

     3. a vis, ze mi to neva? Respektive, ze je mi to uplne ukradeny? Zase jsi treba byl v kine na poslednim Indianovi Jonesovi …. a ja nevim co s tim. Nekdo rika ze supr, nekdo to docela pomlouva. A podle me by na nej byl supr nejaky letnak….

 5. Jo muze to byt pro radu lidi zajimavy o tom zadna. Ze to patri Ryznerovi uz ale nezajima nikoho. Stejne jako nikoho nezajima kdo porada treba autokros, farmarske trhy nebo sraz autoveteranu. Toz tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pozvánka CEJNOVÝ MAČ

Út Čvc 11 , 2023
Dovolujeme si Vás pozvat na již tradiční příjemné prázdninové závody ,, CEJNOVÝ MAČ,, , které se konají v sobotu 22.července na rybníku Hadina v Humpolci.

You May Like

Témata