Píšou o Humpolci: Vzhůru za babím létem

Procházky pěšky či na kole mají nyní pohádkový nádech. Příroda je jako vymalovaná od malíře. Ne nadarmo tento čas získal různá poetická jména. Říká se mu také Indiánské léto.

Kde sedávali králové?

Za krásnými výhledy vyrazte na vrch Třístoličník. Je tím nejvýznamnějším vrcholem Šumavy a nadchne vás svými skalními útvary. Vede přes něj hranice mezi Českem a Německem.

Na vrcholku vás čeká příjemné vyhlídkové místo na skalní vyvýšenině s rozhledy do velké dálky. Vrch dostal název dle skal, které mají podobu tří skalních věží, které připomínají trůny. Podle pověsti na nich sedávali králové Čech, Rakouska a Bavor a radili se.

Na vrcholu hory najdete také hospůdku, leží už na německé straně. Dobrým tipem na výlet je Česká Kanada, zejména okruhy pro pěší i cyklisty kolem zříceniny Landštejn.

Nejlepším výchozím místem je víska Filipov, která leží na polovině cyklistické trasy mezi Starým městem pod Landštejnem a Novou Bystřicí. Velkou atrakcí, navíc s hezkým výhledem, je známá Stezka v korunách stromů u Lipna.

             

Okuste hraběcí pýchu

Pokud se vypravíte na Vysočinu, nesmíte minout druhou nejstarší rozhlednu u nás – Babylon u Kramolína. Nádherná empírová stavba vévodí parku loveckého zámečku Vlčí kopec. Nabízí nádherný pohled do okolí.

Byla to skutečná hraběcí pýcha rodu Haugwitzů. Na Babylon se nejlépe dostanete ze silnice z Kramolína do Mohelna, Vydařeným výletem bude také zřícenina hradu Orlík u Humpolce. Z hradní věže je dnes rozhledna.

Výlet začněte nejlépe v Humpolci na náměstí, kde se vydejte po Naučné stezce Březina. Pokud jste romantici, prohlédněte si zámek ve Světlé nad Sázavou i jeho krásný park. Zdejší středověké podzemí je také zajímavou atrakcí.

V nedaleké Zruči nad Sázavou se můžete vydat na Kolowratskou věž. Tady vás čekají expozice v každém patře a nakonec krásný výhled na zámecký areál z vyhlídkové věže.

Pohled na Vltavu se neomrzí

Ve středních Čechách najdete nejkrásnější výhledy na řeku Vltavu. Těch míst existuje víc. Vyhlídka Na Vrchovnici patří k těm nejlepším. K místu nedaleko obce Blažim vede zelená turistické značka.

Z vyhlídky budete mít jako na dlani Starou Živohošť, v dálce se zvedají kopce Kočičí vrch, Tetřevník a Besedná. Skvělým tipem, kde spojíte historii s pohledem na krásné vltavské údolí, je výlet na poutní místo Maková hora.

Zaparkovat můžete u obce Smolotely. Odtud se po naučné stezce dáte vzhůru k baroknímu kostelu, který se vám odmění krásným výhledem do kraje. Když se budete držet červené značky, dovede vás dál k dřevěné rozhledně Milada.

Za návštěvu stojí také známá Solenická podkova, kterou zde Vltava vytváří. Skvělým tipem bude ale také procházka spadaným listím okolo zámku Konopiště.

Rozhledny slavných

Nejznámější a turisty obletovaná rozhledna v okolí je Goethova vyhlídka. Tyčí se na Výšině věčného mládí. Původně se jmenovala Rozhledna korunní princezny Stefanie, později Stifterova vyhlídka a po válce se z věže stala Stalinova rozhledna.

Podle německého spisovatele Goetheho, který sem často chodil na vycházky, se rozhledna jmenuje od šedesátých let. Nedaleko najdete další, méně známou rozhlednu nad lázněmi Kyselka. Je to Mattoniho rozhledna na hoře Bučina.

Z vyhlídky spatříte Krušné hory s Klínovcem, část Doupovských hor a zříceninu hradu Andělská Hora. Pokud se vydáte do Kašperských hor, skvělou volbou bude přímo hrad Kašperk.

Tady vás čeká překrásné panorama Šumavy. Vzpomenete si tu jistě také na scény ze známé pohádky Anděl Páně, která se zde natáčela.

Ráj pro fotografy

Podzim je pro návštěvu Lednicko-valtického areálu jako stvořený. Lednici a Valtice spojuje sedm kilometrů dlouhá alej, lemovaná stromy. Právě nyní se někdejší ráj lichtenštejnských vévodů rozzáří fantastickými barvami podzimní přírody.

V okolí najdete několik vyhlídek, z nichž se můžete kochat krajinou, i oběma zámky. Pokud toužíte po výletu do skal, vydejte se do Beskyd na Čertovy skály. Podle pověsti je zde postavil čert, aby obrátil tok říčky Senice, a tím získal za ženu sličnou dívku. Úkol se mu splnit nepodařilo a zůstala tu po něm jen hromada kamení.

Rájem pro fotografy jsou také nedaleké Satinské vodopády. Horní tok říčky Satiny je jedno z nejdelších skalních koryt v moravské části Karpat. Ideální pro hezkou celodenní podzimní procházku.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Firmou roku Kraje Vysočina je Vodaservis ze Žďáru nad Sázavou, titul Živnostník roku patří Evě Fruhwirthové

Pá Říj 14 , 2022
IBM Firmou roku 2022 Kraje Vysočina je žďárský Vodaservis s.ro. Společnost se soustředí na výrobu vodárenských zařízení a úpravu vody, v letošním roce oslavila 20 let v oboru. Ocenění Moneta Živnostník roku 2022 Kraje Vysočina získala Eva Fruhwirthová, trenérka mozku a autorka jediné originální mozkoherny v České republice. „Pro region […]
Firmou roku Kraje Vysočina je Vodaservis ze Žďáru nad Sázavou, titul Živnostník roku patří Evě Fruhwirthové

You May Like

Témata