Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

37

Vedle chrámu svatého Mikuláše na náměstí získal Humpolec novou dominantu v centru. Zhruba 300 metrů od zmíněného kostela, který v turistické sezoně nabízí vyhlídku z věže, vyrostla v areálu pivovaru Bernard nová rozhledna. Je obtočená kolem komína. Opozice k ní však má výhrady.

Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce | (2:16) | video: Rodinný pivovar Bernard

„Na vyhlídku ve výšce 33 metrů si návštěvníci vyšlápnou 191 schodů. Celková výška konstrukce je sedmatřicet metrů. Rozhledna působí dojmem, že je přichycena na komín, jde ale o samostatnou samonosnou konstrukci obestavěnou kolem něj,“ popsal mluvčí pivovaru Radek Tulis.

Jen pro srovnání, věž nedalekého chrámu svatého Mikuláše je vysoká přes 55 metrů. Návštěvníci tam chodí po 115 schodech do výšky zhruba třiceti metrů.

Nová rozhledna kolem komína stojí výše na kopci nad kostelem a náměstím. Přesněji v Jihlavské ulici. Pletivo kolem ní budou částečně pokrývat popínavé rostliny. Architektem stavby je Petr Bernard, bratr ředitele pivovaru Stanislava Bernarda. Konstrukce rozhledny je nyní už téměř hotová.

„Řešíme maximální možné zamezení průhledů do zahrad našich sousedů, abychom co nejméně omezovali jejich soukromí. Ze stejného důvodu vybíráme, jakými popínavými rostlinami necháme rozhlednu částečně porůst,“ doplnil Radek Tulis.

Rozhledna tvoří část budovaného návštěvnického centra pivovaru, jehož součástí bude kromě restaurace i kinosál či výstavní prostory. Z nové rozhledny bude podle Radka Tulise vidět třeba zřícenina nedalekého hradu Orlík (kde je také rozhledna), dálniční most na Vystrkově, hrad Lipnice či vrch Melechov.

„Z architektonického hlediska to město znehodnocuje“

Z nové dominanty města v podobě rozhledny ale není nadšený architekt a opoziční zastupitel Petr Machek (HumpolecGo!).

„Na první pohled mi tam rozhledna nesedí. Z architektonického hlediska město spíše znehodnocuje. Humpolec má stabilizovanou strukturu a dominanty. Rozhledna je nová dominanta, která přebíjí význam těch ostatních. To, myslím, není dobře,“ uvedl architekt.

Pivovarský komín tam podle něj sice stál již dříve, ale nyní je díky kovové konstrukci mohutnější a ještě o něco vyšší. S opozičními kolegy upozorňuje i na další možné dopady nového návštěvnického centra.

„Není tam řešena doprava v klidu. Ještě se nám nepodařilo zjistit, kolik parkovacích míst bude nové návštěvnické centrum potřebovat. Už teď je v centru problém s parkováním, a pokud by návštěvníci nechávali auta v okolních ulicích, bylo by to už neúnosné,“ míní opoziční zastupitel.

Celý pivovar Bernard už podle něj svým rozvojem přebíjí historické centrum. „Válcuje ho svou hmotou. Už to není ten hezký pivovar, ale spíše neúměrně se rozšiřující výrobní areál v historickém centru města,“ přirovnal.

Vedení města by podle Petra Machka mělo více bránit hodnoty a historii města, a ne jít podnikatelským záměrům tak na ruku. „Tyto záměry musí mít v centru města někde své hranice,“ dodal architekt.

Cílem není navyšovat výrobu, ale vařit dobré pivo

Podle Stanislava Bernarda ale pivovar připravuje dostatek parkovacích míst pro návštěvní centrum i pro střed města. „Na zastupitelstvu jsem deklaroval, že pivovar parkovací místa pro návštěvní centrum vytvoří, a svůj slib také dodržíme,“ sdělil Bernard.

„Naším cílem není donekonečna zvyšovat objem výroby v centru města, nýbrž vařit nejkvalitnější možné pivo, což každoročně dokládá záplava ocenění z celého světa. Naší dlouholetou opravdovou snahou je dělat čest městu Humpolec a mít skutečně přátelské vztahy se všemi obyvateli dobré vůle,“ doplnil Stanislav Bernard, který je i zastupitelem na tamní radnici za koaliční ODS.

Zvolen byl na stejné kandidátce jako starosta města Karel Kratochvíl. Ten není k rozhledně tak příkrý jako architekt Machek. „Já osobně s tím nemám problém. Nevidím v rozhledně něco, co by škodilo městu,“ uvedl starosta.

Podle něj až plný provoz rozhledny v turistické sezoně ukáže, jak do města zapadne. „Teď je to zatím dominanta, která vzniká,“ doplnil Karel Kratochvíl.

Podobně smířlivě mluví i lidovecký místostarosta Vlastimil Brukner. Ten je navíc předsedou humpolecké komise pro architekturu a urbanismus. „Kombinace kovu a cihly není v současnosti v architektuře novinkou. Zdali se hodí, nebo nehodí do centra města nejlépe ukáže čas a zájem veřejnosti o její návštěvu,“ uvedl Brukner.

Na nové rozhledně bude moci být 25 lidí najednou

Rozvoj pivovaru s rozhlednou projednávala městská komise pro architekturu dvakrát v roce 2018 a jednou v roce 2019.

„K jednání v roce 2018 nemohu sdělit více informací, nebyl jsem v té době členem komise. Ze zápisu ale vyplývá, že se její členové zabývali celkovým rozvojem pivovaru v souvislosti s centrem města. V roce 2019 se na komisi opět projednával celkový rozvoj pivovaru se zaměřením hlavně na potřebu řešení parkování po dokončení návštěvnického centra. Na tomto setkání nebyla problematika rozhledny řešena. Já jsem předsedou komise od prosince 2018,“ dodal místostarosta. Mimochodem, jeho kolegou radním v Humpolci je i zaměstnanec pivovaru Zdeněk Mikulášek (ANO).

Na novou rozhlednu začnou chodit návštěvníci přes turniket. Bude tam moci být maximálně 25 lidí najednou. „Vstupné bude možné zaplatit v hotovosti i bezkontaktně,“ doplnil mluvčí Tulis s tím, že „komín“ bude mít svoji otevírací dobu.

Kdy bude celé centrum i s novou vyhlídkou otevřeno, je zatím otazníkem. Záleží na vývoji pandemie koronaviru.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/rozhledna-bernard-pivovar-humpolec-kritika-komin-vysocina.A210224_596029_jihlava-zpravy_mv

Axl

37 thoughts on “Pivovar Bernard postavil rozhlednu uprostřed Humpolce, opozici se nelíbí

 1. Opozici??? Spíš jednomu tlučhubovi kterej si přivlastnil titul architekt. Není to náhodou trestný čin užívat titul, který nemám? Asi studoval v Plzni

 2. Proti gustu žádný dišputát, ale ten neoblečený pivovarský komín se mi líbil mnohem více. K pivovaru nepochybně patří a vytvářel takovou pěknou atmosféru.

 3. Hezké to není. Komín pivovaru byl vždy jedním z mnoha co i na starých pohlednicích byly zachyceny. Dnes je to jak ostravská vysoká pec. Do centra to moc nezapadá a velmi se divím, že to dostalo stavební povolení.
  Opravdu krok trochu jinam.

  1. Majitelé pivovaru si v Humpolci můžou dělat co je napadne, loutky vše odsouhlasí.

   My ostatní můžeme jen smutně zírat a fňukat na humpolaku

   1. minimalne sousedum se to libit zrejme muselo. Byli ucastniky stavebniho rizeni a namitky zjevne nepodal nikdo.

    1. Sousedi bohuzel nebyli ucastníky řízení. Zeptejte se jich

     To je ten humpolecky klientelismus, co tu předvádí pivovar, vedení radnice a pár zdivočelých úředníků

     1. Pan Kaman, ktery bydli hned vedle to na ZM rikal, ze chtel byt ucastnikem, ale Hrbek ze stavebniho ho odbyl, ze neni primo soused…. tak kdo teda byl?

   2. precti si nazory lidi na webu idnes. ty jsou pravdepodobne od jinud a maj tudiz nezaujaty postoj. Plky hugo pricmrdovacu kterejm se libi jen co maj narizeno tam moc zastoupeny nejsou. Nehlede na to, ze nazor co je a neni hezky je dost individualni. to bysme mohli zbourat rybnicek …

   3. Je třeba oddělit data od emocí. Jedná věc je líbí / nelíbí. Druhá věc je, zda všechno proběhlo dle pravidel. Kdokoliv má podezření, ze nikoliv, má právo, resp. povinnost na to příslušné orgány upozornit a iniciovat vyšetření věci. Všechno ostatní je jen ventilace mindráků.

    1. A když upozorníš, že se zde porušujou zákony viz černý stavby, se zlou se potážeš, ještě tě ta jejich banda vyzve ať se omluvíš a rezignuješ, viz zastupitelstvo ve středu a výzva Voplakalovi a Rýznerovi.

     Ne, ne zde opravdu právo nevládne a hloupí zastupitelé si myslí, že můžou hlasovat o pravdě.

     Jako ve středověku, tam astronomové kvůli svým názorům končili taky špatně.

     A humpolecký volič zasedne na gauč , dá si lahváče a zakousne koblihu a je v poho🤮🤮🤮

    2. a co když to tam bylo na příslušných orgánech a ti se na to klasicky, jak je zde zvykem, vyka.kali?

  1. Nechápu jednu věc. Jakmile se zmíní někdo o nějaké kritice pivovaru, hned je peskován za závist. To je hloupost. Nikdo nic nezávidí

 4. Tak jinak. Nemám rád HUGO a nelíbí se mi ta věc co sežrala pivovarský komín. Kvalitu jejich dobrého piva to neovlivní a po 8ičce bernardích dvanáctek mne to přestane iritovat.

 5. V Humpolci je taková praxe, že i když máte svůj vrt nebo studnu s užitkovou vodou, osadí vám měřák a účtují stočné. Platí stočné stejně jako občané i pivovar, nebo ho platíme za něj v poplatcích my všichni?

 6. velice schopný a úspěšný majitel pivovaru+perfektní nápad jak využít komín pivovaru pro výstavbu parádní rozhledny!Oproti neschopnému vedení radnice tady u nás ve Světlé nad Sázavou postavit tady někde rozhlednu.A vám ostatním škarohlídům a neschopným zavistivcům-vratˇte se před rok 1989-totální úpadek všeho zde-vratˇte se tam!

   1. podle toho jakou si mi napsal“odpovědˇbych ti hádal že ti je nejvíše tak 7 roků!Ach-ty děti.

  1. Je to hnus a do centra města,kde se kvůli historické autentičnosti lepí umělé římsy nad okna nepatří podobná rozhledna.

   Ten komínový nástavec je jak pěst na oko. Každý pivovar měl komín za jakýsi symbol podniku, tady to je jak ostravská vysoká pec.

    1. take se tesim az tam zajdeme na vyborne pivko. Myslim, ze zabomysi hastereni daji stranou i Hugny a budou chodit take.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Pelhřimovskou nemocnici posílí hasiči z regionu

Čt Úno 25 , 2021
Od čtvrtek 25. února začnou opět vypomáhat v pelhřimovské nemocnici, která se v současné době potýká s rapidním nárůstem covid pozitivních pacientů, profesionální hasiči z Pelhřimovska, postupně se budou střídat členové ze stanic v Pelhřimově, Pacově, Humpolci a Kamenici nad Lipou.
Pelhřimovskou nemocnici posílí hasiči z regionu

You May Like

Témata