Plus diskont ohrožuje existenci malých obchodů

32

Nový supermarket na okraji Humpolce utěšeně roste k radosti nakupujících. Naopak s obavami pohlížejí na nový market drobní živnostníci, kteří mají strach o budoucnost svých obchůdků.

Po Bille, Penny marketu a Lidlu zaplní regály v právě dokončované budově v Pražské ulici Plus Discount. Představitelé společnosti datum otevření zatím tají a obavy obchodníků se mísí s očekáváním zákazníků. Vůbec nejhorší náladu mají majitelé potravinářských obchodů, neboť dosud při každém otevření některého ze současných marketů jim rapidně klesly tržby. Prosby obchodníků ohledně regulace počtu supermarketů, namířené na humpolecké radní, vyznívají ale do ztracena. Jak se vyjádřil místostarosta Roman Brzoň, firma staví diskont na soukromém pozemku a proti tomu město zasáhnout nemůže. Připomínku  sice mohl vznést  stavební odbor při udělování povolení, ovšem žádný nesoulad se tam nevyskytl.


 


Zákazníci v Humpolci se ale vesměs namarket Plus těší. Rozhodující jsou pro ně podstatně nižší ceny, než u drobných živnostníků, a také celotýdenní otevírací doba. A co vy? Jak vítáte vznik již čtvrtého supermarketu?


 


(Zdroj: Pelhřimovský deník)


 


 

Čtěte dále:   Oznámení o přerušení dodávek elektrické energie

myska

32 thoughts on “Plus diskont ohrožuje existenci malých obchodů

 1. No nevím…v Lidlu jsem byl za dobu jeho existence cca 2x a pokud by stál někde na okraji, nepůjdu tam vůbec. Takže nevím nevím, jestli ta stodola na křižovatce někoho získá…asi ano, ale každopádně o mě se místní bát nemusí :). Problém je v tom, že já toho zase tolik neprojím :). Murlo

 2. Humpolec by potřeboval někde na okraji Kaufland nebo Tesco. A byl by konečně pokoj, tohle je všechno na stejný brdo a všude je pořád plno lidí.Krom teda Lidlu, který podle mě netáhne zákazníky a to především důsledkem většiny zahraničních výrobků.Jak si můžu něco koupit v maloobchodu, když tam sou ceny o 15-20% dražší ???

    1. Koupite v Humpolci Teriyaki sojovku, wassabi pastu, green curry pastu? Treba. V Tesco je to bezne ke koupeni. Ale diskuze o Tesco je stejne jenom v teoreticke rovine.

     1. No mě by spíš zajímalo, kde koupím poctivý český máslo nebo mlíko, namísto předpisově odstředěných a odtučněných unijních sr*ček, samozřejmě cenově velice výhodných….

     2. No otázka zněla proč Tesco, tak říkám třeba proto. To je prostě odpověď na stejné úrovni jako otázka. Prostě na blbou otázku blbá odpověď.

     3. Jojo, to jsou věci, které potřebuju minimálně obden a naprosto nemám šanci se bez nich obejít… :). ( A vzhledem k zájmu o ně v místních podmínkách předpokládám, že je jistojistě budou mít stále na skladě v hojném množství – a pokud možno čerstvé 😀 )

     4. Tesco je sice zatím v teoretické rovině, ale jejich expanze je zřejmá a třeba koncept „Tesco Expres“ se může časem dost dobře v Humpolci objevit. Dovedu si ho představit třeba v prostorách současného Coopu 🙂

 3. Také by mně zajímalo, proč se Lidl v Humpolci nějak nechytl. Byl jsem tam asi 4x a vždy jsem tam byl skoro sám. Mě vadí, že tam neberou karty! Plus nemá dobrou pověst v oblasti péče o zaměstnance. Jsem na ně zvědav, aby to za chvíli neodpískali. Zálesák

 4. Děkuji za připomenutí stavebního úřadu v příspěvku. Ten dobytek co tam dělá bere horem dolem a je mu úplně jedno co a kde se staví. Hlavě že maji plné kapsy. Znám to z vlastní zkušenosti.

  1. Když to znáte ze své vlastní zkušenosti, tak by neměl být problém se podepsat, nebo ano?? I když ono pak pouštět do éteru takové blbosti bez důkazů není ono, že?? Někdo by se mohl bránit…

   To, že je tam diskont je záležitostí zastupitelstva, nikoliv stavebního úřadu. Zastupitelstvo zadává uzemní plán a schvaluje ho. Stavební úřad, jakožto zástupce státní správy pouze kontroluje, zda je vše vypracováno a následně prováděno dle příslušných zákonů a vyhlášek. A ty rozhodně nepředepisují, tady bude Lidl, tady Discont atd. Chybu tedy primárně hledejte na radnici, nikoliv na úřadě.

   1. No nevím. Podle mě nemůže počet prodejen čehokoli regulovat nikdo. Samozřejmě je může územní plán vytlačit na periférii, ale to je tak všechno co se proti nim dá legálně dělat. Pak už jen zbývají prostředky obdobné jako ve filmu „Velký bazar“ 🙂 . Konkurence je samozřejmě problém, ale kdo jí v jiných oborech nemá?

   1. Pro anonyma. Nemáte pravdu. I přímo do územního plánu se dají dát jasné regulace o velikosti, umístění, popřípadě rovnou o typu stavby. Stačilo by jen chtít, není to o žádném soukromém vlastnictí. Opět se vracím ke své první poznámce, hledá- li někdo chybu, hledejte ji na radnici, nikoliv na správním (stavebním) úřadu.

  2. Odpověď pro frrr…V územním plánu není nic o postavení Diskontu atd. ale o tom zda-li je pozemek určen pro čisté bydlení, veřejnou zeleň nabo pro např. nerušící výrobu a služby (obchod apod).Pokud je pozemek soukromý a ne města a splňuje požadavek územního plánu tak s tím radnice nic neudělá .Stavební úřad je státní správa a radnice samospráva ,která nemá co zakazovat atd.Pokud subjekt splní všechny náležitosti tak s tím nic neuděláte.
   Toto je fakt, ale neznamená to ,že s tím třeba já osobně souhlasím.Pokud se komukoliv nelíbí tak do toho obchodu např.nemusí chodit .Vzhledem k počtu marketů ve městě může problem vyřešit trh.Majitelé nejsou také samaritáni a dotovat to navždy taky nebudou.
   Somdis

   1. no to je sice pravda, ale silná firma jako je třeba majitel Plusu má samozřejmě možnost dotovanými cenami zlikvidovat konkurenci a následně zdražit. Ale to je jen teorie, tomu by měl zabránit nějaký zákon či protimonopolní úřad nebo tak něco.

    1. osobně se mi umístění Plusu líbí,Lidl byl vys…án do centra,kde je už tak hustý provoz ohledně polikliniky,toto umístění není nikde v okolí podobné. a Tesco se do Humpolce snad nedostane,to už by byl fanatismus ostatně ani Billa není v dobrém místě.díky frmolu na Brunku je to děsný. město se nemělo bát a místo Lidlu mělo investovat do obřího parkoviště…je nutné jak sůl

     1. Pro anonyma. Nemáte pravdu. I přímo do územního plánu se dají dát jasné regulace o velikosti, umístění, popřípadě rovnou o typu stavby. Stačilo by jen chtít, není to o žádném soukromém vlastnictí. Opět se vracím ke své první poznámce, hledá- li někdo chybu, hledejte ji na radnici, nikoliv na správním (stavebním) úřadu.

      Omlouvám se za dvojité přidání komentáře, ten první mi trochu ulítl jinam.

    2. S tím vůbec nesouhlasím. A už vůbec nelze mluvit o zákonném vynucování omezení. Nelimitujme podnikání! Nikdo z nás nemůže říct, jaký počet supermarketů je pro Humpolec ideální. Vše ukáže trh. Pokud Plus zlikviduje konkurenci a zvýší ceny – což nevidím reálně – přiláká takový stav do města zase jiné řetezce a začne nový boj o zákazníka doprovázený snížením cen. Nestěžujte si prosím ani na město ani na úřad, žijeme v kapitalismu. Každý si může vybrat, jestli si koupí např. mléko u malého soukromníka za 20 Kč, nebo v marketu za 15 Kč. To bylo řečí kolem Lidlu, který měl zničit Růži. Hle, obě prodejny fungují dodnes.

     1. Osobně mi přijde menší nákup příjemnější v Růži,než třeba v Lidlu.Jenom kdyby se v tý masně nesnažili tolik šidit.Zkuste se někdy soustředit a zkontrolujte si co je na displeji váhy a co máte na pytlíku s třeba buřtama.Nestalo se to jednou a ne jenom mně.

     2. Pro anonyma. Opět si myslím, že má být situace jiná. Naopak je potřeba, obzvláště dnes, kdy si každý myslí, že si může dělat co chce, věci limitovat na únosnou míru. Rozhodně mi nepřijde dobré, když na městě s 11-tis obyvateli jsou čtyři řetězce. Městské prostředí má být bohaté, má žít. Také je třeba brát trochu v potaz urbanismus města, nikoliv vyprásknout „kravín“ kdekoliv se namane. Občanskou vybavenost v Humpolci momentálně tvoří potraviny a vietnamské hadry, kam se poděl zbytek?? Kam se poděla tradiční ulice a rostlá struktura města?? Kde je živé centrum?? A těchto otázek by mohlo být daleko více, mimo rámec článku…

     3. A proč nemůžou být čtyři? Žádný ekonom nedokázal dosud zodpovědět, jaký je ideální počet marketů. A vy to zajisté nevíte také, jenom spekulujete. V případě Plusu se rozhodně nejedná o kravín. Je hezké, že jako budoucí architekt hájíte urbanismus a ráz města, ale zajděte se podívat třeba do Cípku, kde se nyní staví nové rodinné domy. Okoukněte, co umí udělat regulační plán. Tam stojí stodoly!
      Začněte podnikat a vytvořte živé centrum…

     4. K té ekonomice. Myslím že někde Lidl uváděl že mu k „uživení“ postačí lokalita s 2.000-2.500 lidí. Humpolec je navíc specifický tím že víkendy vylepšují „lufťáci“ a že sem jezdí nakupovat lidé nejen ze spádových malých obcí ale třeba i ze Světlé a Ledče. Takže Plus asi ví co může a co nemůže. Jasné je to, že zisk z prodeje potravin bude plynout v ještě větší míře mimo kapsy potravinářů-humpoláků a pochybuji že budou reinvestovány v Humpolci. Vzhledem k tomu že jde o desítky milionů tak je to pro Humpolec škoda, ale pochybuji že to lze nějak zvrátit. Bohužel…

     5. Martine nechci tě chytat za slovo, ale to zevšeobecnění na potraviny a vietnamské hadry jsi přehnal. Projdi střed města a uvidíš mnohem širší nabídku zboží a služeb. Namátkou – 3x knihkupectví, min.4xvýpočetní technika, 3xkvětiny, auto-moto-cyklo 🙂 , 4x drogerie , nádobí, cestovky, antikvariát, foto, 3 banky, několikeré elektro, 3x alkohol,….když se budeš dívat tak narazíš i na hadry které nejsou z Viet-Namu,….několik holičství….Je toho spousta a nevím co tu tak výrazně chybí. Určitě se něco najde, ale asi by to nemuselo být rentabilní a tak se tím prostě nikdo nezabývá.

     6. Zdravim Pierre.
      Jasně, zjednodušil jsem to. Na druhou stranu hadry a potraviny převažují. Víš co tam chybí?? Živo.. 🙂 Po zavíračce není na náměstí skoro noha. Není tam nic, co by člověka přilákalo, aby do centra zašel. Pomalu se tam ani nebydlí. Tajně doufám, že až možná jednou dodělají slavnou Adélku, třeba tam bude slušná kafárna s cukrárnou.

      Pro anonyma.
      Nic lepšího, než regulace v Cípku se stát nemohlo. Konečně město překročilo vlastní stín a začalo s výstavbou něco dělat. Ona totiž fungovala již dříve, za totáče. Tím, že bylo několik typových domů, které se mohly postavit a pevné velikosti parcel, jednalo se de facto o regulaci. Osobně považuji takto vzniklé soubory – Panský vrch, Cípek za nejkvalitnější obytnou strukturu v Humpolci. Což se rozhodně netýká nové výstavby ve Vámi zmiňovaném Cípku – prvních pár domů vedle zimáku vzniklých před regulací. Jen škoda , že něco takového nezafungovalo třeba v případě bytových domů v Podhradě.

 5. A co IKEA,OBI,BAUMAX,GLOBUS atd.,který bude další,vždy je třeba vážit,co to komu přináší.A pokud to není ve prospěch většiny občanů,tak se tomu snažit zabránit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Řecká alchymie - STIFADO

St Říj 3 , 2007
Vzhledem k tomu, že jsme na těchto stránkách již delší dobu nezveřejnili nějakou tu inspiraci na cizokrajný pokrm, přináším recept na jídlo, do kterého jsem se zamilovala na ostrově Thassos, a který jsem úspěšně vyzkoušela i z českých surovin doma. Čtěte dále:   Mikulášská nadílka

You May Like

Témata