Záchytka na Vysočině podraží

Noc strávená na záchytce bude stát od příštího roku opilce z Vysočiny minimálně pět tisíc korun namísto dosavadních 1700 Kč.

Hejtman kraje Vysočina klientům záchytky vzkázal: „Konec socialismu, milí alkoholici, budete platit a platit!“ Na nutnosti zvýšit cenu za pobyt a tlak na vybírání dlužných částek se shodli krajští radní. Počet neplatičů totiž roste. Lidé holdující nadměrně alkoholu letos z krajských peněz odčerpají asi 4,4 milionu korun. Nevymožené pohledávky v loňském roce dosáhly 1,5 milionu korun – na místě se totiž podaří vybrat peníze za nocleh asi od sedmi procent klientů. Kraj bude daleko více používat právní nástroje k vymáhání dlužných částek, smluvně k němu chce motivovat provozovatele, zvažuje i využití exekuce.


Problémem asi bude ale fakt, že zvýšením ceny nejspíše poklesnou i přímé platby. Pokud klient nepřijde zaplatit svůj dluh do čtrnácti dnů, postupuje ho provozovatel kraji a na něm tedy je i vymáhání dluhů. Řada z klientů záchytky jsou však bezdomovci a recidivisté. Aby byla exekuce úspěšná, musí takový člověk mít nějaký zabavitelný majetek. Pokud ho nemá, což v případě bezdomovců je asi nasnadě, zvýší se tímto postupem pouze odpisy částek, které nebyly vymoženy. Bezdomovec nemůže skončit ve vězení jen pro dluh, byť by to byla sebevyšší částka. Jestliže někdo nezaplatí za pobyt na záchytce, tak to není trestný čin, ale dluh v rámci občanskoprávních vztahů, který lze pouze exekučně vymáhat, nikoliv trestně stíhat. Jak se bude tato situace fakticky řešit, krajští radní neprozradili.


Loni v péči lékařů skončilo s vysokým promile alkoholu v krvi celkem 854 mužů a 69 žen, letos už jich bude 1 135.


(Zdroj: MF Dnes)

Čtěte dále:   Krajské kolo Logické olympiády přivítalo nadané studenty i z Humpolce

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec navázal na dřívější družbu se Slovenskem

Pá Říj 5 , 2007
Humpolecká snaha o navázání přátelské vazby s některým ze slovenských měst se neminula účinkem a město našlo svého „bratra“ na Oravě. Čtěte dále:   Zkuste objevovat krásy naší země s využitím veřejné dopravy

You May Like

Témata