Podzemí ve Světlé nad Sázavou

4

Záhadné podzemní chodby odjakživa lákaly odborníky i veřejnost. Přístupné turistům je například i tajemné podzemí v městě nedaleko od Humpolce. Věděli jste, že ve Světlé nad Sázavou jsou zhruba 200m dlouhé podzemní chodby, které jsou ukázkou patrně středověkých razicích prací, o jejichž smyslu a účelu se lze jen dohadovat?

Prohlídky podzemí organizuje Informační centrum Světlé n.S. v každé úterý ve 13:00 hodin. V měsících červenec a srpen jsou prohlídky navíc i v sobotu v 9:00, 11:00 a 13:00 hod. (V měsících listopad a prosinec je zavřeno.) Mimo to je možné se předem domluvit i na mimořádném vstupu. Prohlídka trvá zhruba půl hodiny. Dospělí platí 20 Kč, děti do 6 let 10 Kč. Vstupenky můžete zakoupit v Informačním centru – nám.Trčků z Lípy 16, informace získáte na tel.: 569 496 676 nebo e-mailu: info@svetlans.cz


 


Žádné známé písemné prameny o tomto podzemí a jeho prvotním účelu nehovoří, první zmínka je v tzv. Seidlerově kronice z roku 1788. Poslední průzkumné práce, včetně hrubého geodetického zaměření a vyčistění podzemí, zde byly prováděny za války, v roce 1944, kdy lidé doufali, že se prostory mohou hodit jako útočiště v případě náletu. Později sem zavítali jen náhodní zvědavci, především odvážní světelští kluci, k čemuž se vztahuje i povídačka o tom, že ve spleti uliček zabloudil malý chlapec. Nikdy se ho nepodařilo najít, jeho matce se však dlouho zdávalo, že ji volá a prosí, aby ho vyvedla ven. Sen byl prý tak naléhavý, že žena zešílela.


Postupem času byly chodby místními občany zavezeny odpadky a do jejich vyčištění a zprůchodnění se pustila až v roce 1999 skupina nadšenců z Vlastivědného spolku Světelsko za pomoci pracovníků městského úřadu. Mimo asanační a nezbytné zabezpečovací práce v místech, kde hrozilo nebezpečí úrazu při proniknutí nepovolaných osob, bylo instalováno osvětlení a upraven vstupní vestibul s malou výstavkou. Po vyčistění celé této podzemní soustavy v letech 1999 až 2002 bylo zjištěno, že celková délka podzemních chodeb včetně rozrážek činí téměř 200 metrů a že všechny chodby končí v pevné hornině. Spojení s dalšími podzemními prostorami neexistuje, to znamená, že lidová tradice o propojení tohoto podzemí a ostatních sklepů středověkého města, případně pokračování chodeb pod řekou Sázavou pod zámek a dokonce na hrad Lipnici se nepotvrdila. Rozborem charakteru ražeb a jejich postupu bylo zjištěno, že nejstarší ražby byly započaty přímo do skalního výchozu nad meandrem řeky Sázavy. Jednalo se o dva sklepy ve skále náležející k dnes už neexistujícím stavením. Postupem doby byly podzemní prostory rozšiřovány, došlo k jejich propojení a vytvoření poměrně jednotného rázu chodeb. Jejich šířka se pohybuje od 160 do 240 cm, výška kolísá od 170 do 210 cm. Stěny a stropy jsou nádherné opracované do klenby, s patrnými vrypy po ručních nástrojích, jimiž bylo podzemí vytesáno. Stáří vzniku podzemí se zatím nepodařilo přesně určit. Vše nasvědčuje tomu, že podzemí vznikalo postupně a patrně se s majiteli měnilo i jeho využití. Podle charakteru ražby lze odhadovat, že nejstarší části pocházejí ze 13. století, charakterem ražby a analogickým srovnáním s obdobnými díly jiných středověkých měst lze předpokládat, že světelské podzemí vzniklo ve své konečné podobě pravděpodobně v 15. století. Nelze však vyloučit i pozdější doražby a úpravy povrchu. Nejstarší nálezy střepů keramiky odpovídají rovněž asi 15. století. Je však pravděpodobné, že v minulosti byly občas sklepy důkladně čištěny, zvláště byly-li používány k ukládání potravin. Jediná mince nalezená v podzemí pochází z roku 1800.

Čtěte dále:   PŘEDRAŽENÁ BÍDA NA ČESKÝCH HORÁCH. JAK DLOUHO TO JEŠTĚ VYDRŽÍME?


 

myska

4 thoughts on “Podzemí ve Světlé nad Sázavou

  1. Nevite nahodou nekdo co je pravdy na chodbach pod „nasim“ hornim namesti? Nebo kdekoliv v Humpolci?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Únor 1948 v Humpolci II

Pá Úno 8 , 2008
Pokračování vzpomínek pana Pavla Motejla na historické události před 60 lety, které fatálně poznamenaly naší zemi. Čtěte dále:   PŘEDRAŽENÁ BÍDA NA ČESKÝCH HORÁCH. JAK DLOUHO TO JEŠTĚ VYDRŽÍME?

You May Like

Témata