Pošta v Humpolci slaví výročí. Založena byla před 175 lety

7

Pelhřimovsko – Pošta. Dnes v éře informačního věku samozřejmá instituce znamenala pro města v 19. století mnoho.

111pošta.bmp

Rozmach průmyslové revoluce, železnic, telegrafu a později i telefonu zásadním způsobem zefektivnily fungování pošty, která se stala jedním z hlavních hybatelů tehdejšího obchodu a rozvoje vůbec.

V roce 1836, rok před tím, než byl vydán poštovní zákon, který určil podobu moderní pošty, byla založena pošta v Humpolci. V květnu to bude právě 175 let. Sběratel a milovník poštovní historie Josef Zmek se u této příležitosti rozhodl uspořádat výstavu, která byla ve čtvrtek zahájena v sále muzea na Horním náměstí v Humpolci. Zmek se spolu s klubem filatelistů a s pomocí města Humpolec podílel i na přípravě unikátního razítka, které bude u příležitosti výročí na poště používat.

Havlíček do sněmu

„Součástí akcí, které se k výročí váží, je i vydání šedesátistránkové publikace, která zahrnuje historii poštovního spojení v Humpolci od roku 1750 až do dneška,“ řekl Zemek s tím, že unikátnost humpolecké pošty tkví například v tom, že než se dočkala současné budovy, byla ve městě na šesti místech.

Velmi zajímavou kapitolou v její historii je i obsazení poštmistrů, kdy mnozí z nich byli velmi zajímavými osobnostmi. „Velmi silnou regionální osobností byl například pan Krajník. Tento velice aktivní člověk byl přítelem Karla Havlíčka Borovského, kterému pomohl zajistit i zvolení říšským poslancem. Borovský, když byl v Humpolci, tak u něho také přebýval,“ zmínil Zmek poštmistra, kterého s brixenským vyhnancem spojilo i roznášení Havlíčkových Národních novin.

Budova ztrácí styl

Publikace se věnuje i nekonečným peripetiím, které humpolečtí museli absolvovat, než se dočkali budovy pošty odpovídající požadavkům města soukenického průmyslu. Problémy s umístěním, rozpočtem, provázené i petiční akcí řešenou vládou prodloužila ještě hospodářská krize, a tak se Humpoláci dočkali stávající budovy pošty až v roce 1937. Architektem byl Karel Pecánek a stavbu provedla firma Klein a Mann.

Čtěte dále:   Mikulášská nadílka

„Stavba má jednoznačné prvky prvorepublikové architektury včetně tektoniky fasády, která je velice zajímavá a k objemu vlastní hmoty vyvážená. Ostře symetrická budova byla velice vhodně umístěna. Nelze opomenout původní interiér, který se už moc nedochoval. Velmi zajímavé bylo prosvětlení haly a další drobnosti. Je to určitě cenná stavba, ale poškozují ji necitlivé zásahy, které se postupně aplikují. Jde například o obklady z leštěné keramiky nebo výměnu dveří, které jsou v úplně jiném členění než ty původní,“ zhodnotil humpolecký architekt Luděk Rýzner.

převzato z Pelhřimovského deníku:

http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20110404_posta_humpolec_vyroci.html

Petr

7 thoughts on “Pošta v Humpolci slaví výročí. Založena byla před 175 lety

 1. Založena už před 175 lety? No tak to je přeci nejvyšší čas jí zrušit – jako gympl, autobusák, nemocnici, …. Přece můžeme všichni jezdit na poštu někam jinam, ne?

  1. Jop, velký humbuk kolem zrušení takových organizací zabere tolik času že už se pak nevidí že nemovitosti jsou prodány za poloviční cenu soukomým investorům.

   Sice už je to pryč ale:
   Zrušení gym.
   1. kraj ušetří peníze za provoz školy
   2. kraj vlastní budovu, nepotřebnou budovu prodá nebo pronajme

   Kdo na tom vydělá? :))

   Jen taková úvaha…

 2. K výročí pošty je výstava v muzeu,lze tam zakoupit publikaci,do které je možno v květnu na poště otisknout příležitostné razítko.Je to mimořádná příležitost.Razítko bude k mání od 13 do 18.května.
  J.Zmek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Naučnou stezku Březina u Humpolce opět čekají opravy

Út Dub 5 , 2011
Naučnou stezku Březina, která seznamuje s přírodními a historickými zajímavostmi okolí Humpolce, čekají i v letošním roce nutné opravy. Důvod? Kromě běžného poškození povětrnostními vlivy se stezka opět stala cílem vandalů. Čtěte dále:   Sbírka pro Leontýnku

You May Like

Témata