PŘEDPOSLEDNÍ PREMIÉRA DIVADELNÍ SEZONY 2012/2013

MICHAEL FRAYN – „BEZ ROUCHA“

Je to o dveřích a sardinkách!“

Režisér Lloyd Dallas

V sobotu 11. května v 19:00 hodin se v Horáckém divadle Jihlava na Velké scéně zvedne naposled v této sezóně opona. Premiéra světoznámé veleúspěšné komedie Michaela Frayna z divadelního prostředí BEZ ROUCHA často také překládaná jako ZA SCÉNOU nebo ZEPŘEDU ZEZADU se kvapem blíží. Režie se pohostinsky ujal kmenový režisér a dramaturg Západočeského divadla v Chebu Šimon Dominik.

ZEPŘEDU ZEZADU

Za poněkud dvojsmyslným názvem se neskrývá žádná erotika, nýbrž originální komedie světoznámého dramatika z divadelního zákulisí. První část představení diváka zavede na generálku divadelní hry s názvem Sardinky, Sardinky!, odehrávající se v noci, pouze několik hodin před samotnou premiérou. Generálka doopravdy připomíná katastrofu. Nic se nedaří a nic nefunguje. Na pódiu vládne takový zmatek, že je div, že se generálka dohraje až do konce. V druhé polovině představení čeká diváka pohled na stejné představení po měsíci repríz, ovšem z jiné perspektivy – ze zákulisí, kde je opět všechno vzhůru nohama. Partneři se rozhádají, jeden z herců se nedostaví na představení, další je namol. Situaci nezvládá ani režisér, který všechny peskuje za vzniklý zmatek. Povede se vůbec za těchto podmínek představení odehrát?

Děj plný zápletek a zvratů je obohacen vtipnými dialogy a bezpochyby pobaví každého, kdo je naladěn na nenáročnou, přitom však kvalitní zábavu.

Termíny nejbližších repríz: 13.5., 15.5., 16.5. 2013, více informací na www.hdj.cz

Fotografie z představení jsou k dispozici v divadle u paní Naděždy Markové, tel.: 567 161 003; sekretariat@hdj.cz

OSOBY A OBSAZENÍ

Režie ŠIMON DOMINIK j.h. Scéna KAREL ČAPEK j.h. Kostýmy ZUZANA MAZÁČOVÁ j.h. Pohybová spolupráce MARTIN PACEK j.h. Dramaturgie ONDŘEJ NOVÁK j.h.

DOTTY OTLEYOVÁ, představitelka paní Clackettové                       LENKA SCHREIBEROVÁ

BELINDA BLAIROVÁ, představitelka Flavie Brentové           MARTA ONDRÁČKOVÁ

BROOKE ASHTONOVÁ, představitelka Vicki                        VLADIMÍRA ČAPKOVÁ

POPPY NORTON-TAYLOROVÁ, inspicientka                         TEREZA OTAVOVÁ

LLOYD DALLAS, režisér                                                         JAKUB ŠKRDLA

GARRY LEJEUNE, představitel Rogera Tramplemaina         ZDENĚK STEJSKAL

FREDERICK FELLOWES, představitel Philipa Brenta a Šejka            PETR SOUMAR

TIM ALLGOOD, asistent inspice                                           ONDŘEJ ŠÍPEK

SELSDON MOWBRAY, představitel Zloděje                         MILAN ŠINDELÁŘ

AUTOR MICHAEL FRAYN

            Michael Frayn je znám především jako autor frašky z divadelního prostředí Bez roucha (Noises Off) a dramatu Kodaň. První mu vynesla britskou cenu Laurence Oliviera, druhá americkou cenu Tony.

Čtěte dále:   Báječné osvěžení a energie. Takový byl koncert v Humpolci

Michael Frayn je synem obchodníka s azbestem a houslistky. Po smrti matky musel odejít z prestižní soukromé školy a základní vzdělání dokončil na státních školách. Střední školu ukončil v roce 1953, po absolvování vojenské služby, během níž se začal učit rusky, studoval v Cambridgi francouzštinu, ruštinu a filozofii. Od roku 1957 pracoval jako novinář pro Manchester Guardian a později The Observer. Je také znám jako autor dokumentárních pořadů BBC o světových velkoměstech a londýnských předměstích.

Později se začal věnovat dramatické tvorbě. Známé jsou jak jeho rozsáhlejší hry (Noises Off – do češtiny překládáno jako „Zepředu, zezadu (Bez roucha)“, „Ještě jednou zezadu“, „Sardinky na scénu“, „Dvakrát zezadu“, a mnoha dalšími názvy) tak i aktovky (Číňani, Nový Don Qichote) a překlady či interpretace ruské klasiky (Čechov).

Z jeho próz vyšel česky román Po hlavě, nominovaný v roce 1999 na prestižní Man Booker Prize.

            Hra Bez roucha (v originále Noises Off, v češtině také pod názvy Za scénou, Zepředu, zezadu nebo Ještě jednou zezadu) je stálicí českých divadelních scén už od první inscenace pražského Činoherního klubu z roku 1986. Americký režisér Peter Bogdanovich ji roku 1992 zfilmoval s Michaelem Cainem a Christopherem Reevem v hlavních rolích.

„Rozhodně to nejsou bezmocné lidské bytosti. Jsou to lidé, kteří jednají vůči okolnímu světu velmi aktivně, a někdy se jim podaří něco z něj pochopit. Snažíme se porozumět světu tím, že ho nahlížíme skrze nějaký příběh, a myslím, že o tomhle procesu je většina mých her a knih.“   

(Michael Frayn o svých hrdinech)

REŽISÉR ŠIMON DOMINIK

Šimon Dominik, režisér a dramaturg Západočeského divadla Cheb se narodil roku 1981, pochází z Prahy, vystudoval režii na Katedře činoherního divadla DAMU v Praze pod vedením Jaroslavy Šiktancové a Jana Vedrala. Z jeho režií: Léto na kole (Penelope Skinnerová), Jak utopit dr. Mráčka (Petr Markov, Miloš Macourek, Václav Vorlíček), Lakomá Barka (Fimfárum) (Jan Werich), Horáková, Gottwald (Karel Steigerwald), Arkádie (Tom Stoppard), Dokonale křehká cesta k růžovým poutům (Julek Neumann), Tragédie Albrechta z Valdštejna (Henry Glapthorne), Doma u Hitlerů (Arnošt Goldflam). Jako dramaturg se podílel na inscenacích: Paní z moře, Třicet devět stupňů, Dobře placená procházka. Přeložil komedii Na flámu (Tom Stoppard).

V Horáckém divadle Jihlava režíroval v uplynulé sezoně úspěšného Amadea autora Petera Shaffera.

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

SRC Fanatic z Havlíčkova Brodu získal titul Mistr Evropy!

Pá Kvě 10 , 2013
Ve čtvrtek večer vyvrcholilo v Belgii letošní mistrovství Evropy v aerobiku. Medaile vybojovaly i týmy z Havlíčkova Brodu. Čtěte dále:   Zahájení Letní Platformy Humpolec se blíží!

You May Like

Témata