Produkce z pálenic letos klesne o polovinu

1

Kvůli letošní nižší úrodě ovoce očekávají pěstitelské pálenice na Vysočině o polovinu nižší výrobu ovocných destilátů než v minulém roce. Chybějí především jablka, která se na produkci jindy podílejí asi šedesáti procenty. „Naopak díky vysoké úrodě švestek bude více slivovice,“ říkají zástupci podniků.

„Jsem zvyklá na daleko větší sezonu,“ potvrdila Ilona Slavíková z pálenice v Brtnici na Jihlavsku. Podnik loni vypálil na třiadvacet litrů destilátu. Letos očekává necelých patnáct tisíc litrů. „V regionu je po mnoha letech úroda švestek, ale my zpracováváme především jablka,“ vysvětlila Slavíková.
Přes rostoucí konkurenci zůstaly ceny za vypálení na loňské úrovni. V Krnčicích na Třebíčsku stojí výroba litru destilátu s pětašedesátiprocentním obsahem alkoholu 105 korun. „Kdyby se šlo s cenou dolů, nevyplatí se to dělat,“ řekl majitel pálenice Josef Růžička. Třebíčsko letos v kraji nejvíc poznamenalo sucho. „Zatím se naváží tak třetina ovoce,“ uvedl majitel. V létě pálil meruňky a broskve pro zahrádkáře z jižní Moravy. Loni podnik vyrobil kolem osmnáct tisíc litrů destilátu, letos počítá asi s polovinou.
„Je znát, že pálenic přibývá, ale ceny jsme nesnižovali. Zákazníci přicházejí za kvalitou,“ uvedl Jiří Žáček z pálenice v Úsobí na Havlíčkobrodsku. Za litr padesátiprocentního destilátu se platí devadesát korun, pokud si lidé dovezou kvas a o pět korun více, když si vlastní ovoce nechají zkvasit přímo v pálenici.
Na Vysočině je nyní v provozu kolem dvou desítek pěstitelských pálenic a podle odhadů Unie destilatérů dalších pětadvacet vznikne do dvou let. K rozvoji přispěly nízké výkupní ceny ovoce a rostoucí obliba ovocných destilátů. V tuzemsku je asi pět stovek činných pálenic. V poslední kampani vyprodukovaly na šest milionů litrů alkoholu.

Zdroj: MF-DNES Vysočina

Čtěte dále:   Havíření na tři dny rozvíří Jihlavu

Axl

One thought on “Produkce z pálenic letos klesne o polovinu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vtipy z redakční pošty

So Říj 4 , 2003
Co se nám objevilo v naší e-mailové schránce? Výběr toho nejlepšího pro dnešní den. Čtěte dále:   Pocitová mapa v Pelhřimově: lidé kritizovali nádraží a ubytovnu, chválili Stráž

You May Like

Témata