Vysočinu přetne nové el. vedení

3

„Schvalte nové stožáry, ale s podmínkami“ – tak vyznívá znalecký posudek, na jehož základě bude MŽP rozhodovat o povolení či zamítnutí nové linky velmi vysokého napětí z jižních Čech na Vysočinu.

Pozn. Okolí Humpolce, již nyní patří mezi nejvíc „zadrátované“ oblasti ČR.

elekt.jpg

Nová linka bude začínat v rozvodně Kočín u jaderné elektrárny Temelín a povede přes Táborsko a Pelhřimovsko do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Bez její existence by bylo jen těžko možné připojit nové bloky v Temelíně.

Vedení Kočín-Mírovka je stěžejní pro vyvedení výkonu nových bloků Temelína. Výstavbou tohoto vedení dojde zároveň k celkovému posílení spolehlivosti a bezpečnosti provozu přenosové soustavy v Česku, řekla mluvčí ČEPS Zuzana Dvořáková.

Z pohledu investora, společnosti ČEPS, se jedná o jeden z nejvýznamnějších rozvojových projektů. Výstavba nové linky vyjde odhadem na 2,8 milardy korun. Záhajení výstavby je reálné nejdříve v roce 2016, nové vedení bude hotové o tři roky později.

Na základě posudku, který zpracoval znalec Václav Obluk, by mělo MŽP v následujících měsících vydat své rozhodnutí. "Posudek je pro nás podstatný, nikoliv však jediný anebo závazný podklad ke konečnému rohodování," uvedla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková. Ministerstvo se však v praxi většinou drží doporučení znalce. K realizaci nové přenosové linky však ještě povede dlouhá cesta. ČEPS bude muset v navazujícím územním a stavební řízení vyřešit všechny spory s vlastníky pozemků a místními obyvateli.

Dojde i na odkup domu a chaty

Celkem 120 kilometrů dlouhé vedení negativně ovlivní život řady obyvatel na jihu Čech a na Vysočině. Ve dvou případech dokonce autor posudku navrhuje, aby ČEPS odkoupil nemovitosti od lidí, kterým nová linka povede doslova nad hlavou. První případ se týka rodinného domu na okraji Kamenice u Herálce. Ten již nyní obklíčen dálnicí, vedením vysokého napětí a železnicí. LN se podařilo kontaktovat spolumajitelku domu, která je ochotna budovu firmě ČEPS prodat za tržní cenu. Své jméno však nechtěla zveřejnit.

Čtěte dále:   Houby porostou jako po dešti. Podívejte, kde je na Pelhřimovsku největší šance

Druhý případ, u kterého autor posudku doporučil odkup od součastného vlastníka, se týka chaty v katastru Radětín na Pelhřimovsku. Také v dalších případech vychází znalecký posudek vstříc místním obyvatelům. ČEPS přenosové vedení umístit dá od obcí Obrataň a Strměchy. Součastně má v maximální možné míře vést nové vedení souběžně se stávajícími linkami vysokého napětí. To se týká hlavně okolí Humpolce, které již nyní patří mezi nejvíc "zadrátované" oblasti ČR.

Další podmínky doporučené znalecem mají snížit dopad stavby na přírodu  a krajinný ráz. "Jsou to podmínky, se kterými se setkáváme u realizace téměř každé investiční akce. ČEPS vyvine maximální úsilí ke splnění daných podmínek a dohodě s vlastníky nemovitosí,"dodala mluvčí Dvořáková.

Takzvané posuzování vlivu záměru na životní prostředí začalo na podzim r. 2009. Proti zvolené trase protestovala například obec Krátošice, které vedení znemožní další rozvoj a ohrozí i zdroj pitné vody. Nesouhlasné vyjádření přišlo také z obcí Herálec, Myslkovice, Skalice, Mysletín, Dudín a Lípa.

zdroj: Lidové Noviny, autor: David Tramba

Petr

3 thoughts on “Vysočinu přetne nové el. vedení

    1. Není nic jednoduššího než se podívat do katastru nemovitostí, komu tento domek patří: MUDr. Martin Nevěřil, MUDr. Marie Nevěřilová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Castulus ze Želiva Kanadu nedobyl. Pivovar tak dluží

Po Led 17 , 2011
Želiv – Společnost Klášterní pivovar Želiv, s.r.o., byla založena v roce 2003 kanonií premonstrátů a dalšími dvěma společníky. Čtěte dále:   NEJLEPŠÍ MĚSTA PRO ŽIVOT V ČESKU: NA VYSOČINĚ PATŘÍME MEZI ŠŤASTLIVCE!

You May Like

Témata