Rasová diskriminace nebo vládní alibismus ?

Dnešního dne jsem obržel e-mail, který mne oslovil a proto bych jej rád prostřednictvím Humpoláka předal i Vám, čtenářům, k posouzení. Jedná se o otevřený dopis ministru Kocábovi

Pane ministře Kocábe,
mám dva syny, je mi 45 let. Bydlím ve vesnici u Teplic.
Nemám ve svém okolí žádnou romskou rodinu. Jsem šťastná, že nemusím žít    v beznaději jako obyvatelé Janova.

V roce 1989 jsem byla na všech demonstracích v Teplicích a v Praze a
moc jsem si přála demokracii a svobodu. To, co se teď tady na severu děje je horší než tenkrát. Svoboda nekončí tam, kde začíná nesvoboda druhého.
Policie chrání (s prominutím) grázly před slušnými lidmi. Copak je to nesplnitelný sen ? Chci, aby ten, kdo nechce pracovat, klidně umřel hlady !
Ten, kdo si zničí byt, uřízne topení, ať mrzne !

Co se stane mně a mým dětem jestliže:
Nebudeme pracovat.
Nebudeme platit nájem.
Budeme na Romy vykřikovat rasistická hesla
Budeme kolem sebe dělat bordel a ničit své okolí.
Budeme obtěžovat romské rodiny hlukem, smradem.
Budeme krást.
Uřízneme si topení a rozbijeme okna.

My – budeme bezdomovci, chcípající hlady. Vyčíslí nám dluhy za zničený byt a na krku budeme mít trestní oznámení za hanobení té jejich slavné rasy. A budeme se za vše stydět.

Oni – tmaví a ukřičení – dostanou nový byt, sociální dávky, nové zařízení bytu a ochranu policie. A budou vykřikovat jak pro ně stát nic nedělá.

Náš slavný státní rozpočet nemá peníze na centra pro slepé, vozíčky pro posti-žené, lůžka pro staré a nemocné. Kolik peněz z naší práce stojí taková normální romská "rodina"?

Nestydíte se, páni a dámy tam "nahoře" kdo o nich rozhodujete ?!?
Kdo Vám dal právo určit, že z mých daní budu živit dvě cigáňata a soused od vedle si bude shánět sponzory na výcvik psa pro svého postiženého syna?

Asi tedy jsem rasista. Tohle už přeci není možné !!!!

Cítím obrovský vztek a beznaděj. Proč jsem vlastně tenkrát chtěla tu demokracii a svobodu? Aby se Ti, kteří poctivě pracují a žijí měli dobře.

Čeho jsem já a mě podobní dosáhla?
Ti kdo poctivě pracují a žijí, živí líné, sprosté a primitivní prasata a ještě se bojí, aby jim nebylo vyčteno, že je živí špatně.

Čtěte dále:   Nabídka dlouhodobého pronájmu bytu 4+1 v Budíkově

Příští volby jsou pro mě jasné – DS, Národní odpor, kdokoliv, kdo tímhle "bordelem" tady zatočí, ano budu volit i neonacisty. A píšu to s plným vědomím odpovědnosti za tuto mou volbu.

Před rokem 1989 byli utlačovaní lidé za své názory, ale dnes jsou utlačovaní    za to, že chtějí pracovat a žít slušně. Před rokem 1989 policie chránila politiku jedné strany. Dnes chrání ty, co by měla sama trestat a zavírat.

Je mi z té naší slavné demokratické společnosti a z našich "nerasistických" politiků na zvracení. Je naprosto zjevné, že se s cikánama budou klidně bratříčkovat, ale hlavně, že zůstanou u koryta.

Na další shromáždění v Litvínově pojedeme. Já, manžel, synové, jejich kamarádi, naši známí….LIDÉ, kteří žijí jako LIDÉ, tuto naši podporu potřebují vidět.
A vůbec nečekám, že se cokoliv změní. Naši politici mají teplá místečka a
za zády EU. Ale na každého se vaří voda ………….

Jednou, pane Langere, Topolánku, Paroubku a ostatní mocní, budete i Vy a Vaše děti žít v takovém ghettu. JEJICH životní prostor se totiž bude neustále rozšiřovat a práv přibývat.

Kdybych vylovila zlatou rybku, přála bych si, aby jste se toho dočkali brzy.
A Vaše ženy se z nákupu vracely uličkou černé   v ě t š i n y  po pokálených schodech a zavřely za sebou počmárané a poničené dveře. Pak, aby jste stáli oba za rozbitým oknem, poslouchali hluk, nadávky a řvaní – toto lidové umění naší utiskované menšiny – a pozorně hlídali, kdy se za rohem objeví Vaše ratolest, plížící se se strachem ze školy. Opravdu si to neumíte představit ? Nebo máte pocit, že Praha je daleko? Co takhle detektor lži a otázka pro Vaše muže, kteří   v Janově zasahovali ? Kolik z nich, myslíte, bylo přesvědčeno o správnosti svého jednání ? Kolik z nich by šlo bydlet do služebního bytu, který by byl        v Janově ?

Děkuji za JASNOU odpověď – jaký rozdíl je mezi právy a povinnostmi "bílých" a "černých" ?

Klára Vyšenková

Správce webu

19 thoughts on “Rasová diskriminace nebo vládní alibismus ?

 1. Je to jednoduché
  Bílý co nemá práci, dům a má dluhy je socka, bezomovec a povaleč a žije pod mostem nebo musí přespávat někde v kanále.

  Méně bílý (Musí mít černé vlasy a snědou pleť) co nemá práci, dům a má dluhy je ROM,Cikán,menšina … Dostane byt,sociálku , speciálního pracovníka a speciální přístup

  Méně bílý (Co má černé vlasy a snědou pleť) normálně pracuje,nekrade, neshlukuje se s podobnými živly, nedělá bordel a nenarušuje soužití.
  Je normální spoluobčan, kterého někteří rasisti nazívají cikánem,ROMem…

  Břéťa

  1. Milý Břéťo, nic proti Tobě , ale nějak nerozumím Tvému příspěvku. Asi jsi dost dobře nepochopil smysl uvedeného dopisu, ale věř, že uvedená paní ví, o čem mluví. A sám vím, že ti, které nazýváš méně bílými, kteří normálně pracují atd, se zůčastňují těchto protestních akcí proti méně bílým – nepřispůsobivým vedle bílých, slušně žijících. Myslím, že menšina se podrobuje v ž d y většině, pokud se týče uspořádání společnosti, dodržuje určená morální pravidla a pokud to neakceptuje, budiž tvrdě porobena či vyobcována na okraj společnosti do přísné izolace. A pokud tento stát, potažmo jeho představitelé nejsou schopni nastavit rovnocenné podmínky soužití pro všechny zde žijící občany, pak to není diskriminace menšiny, ani v tom nevidím žádný neonacismus, či rasismus, ale pouho pouhý vlání populismuás na neschopnost řešit palčivé otázky razantně. Milan Bukáček – student

  1. Jediné co mě těší je,že jsem se demonstrací v roce 1989 neúčastnil a vylepený plakát Václava Havla strhával ze zdi. Hrdě se k tomu hlásím.

   Problémy s Romy jsou neřešené celých těch 20let.

 2. s paní Vyšenkovou jsem musela souhlasit, ale až do chvíle, kdy se hrdě hlásí k tomu, že bude volit „DS, Národní odpor, kdokoliv, kdo tímhle „bordelem“ tady zatočí, ano budu volit i neonacisty…“ z tohoto přístupu mě mrazí! Copak mužete chtit v čele státu neonacisty? Romska problematika je dlouhodobý problem a je potřeba ho řešit, ale tím, že budeme volit pravicové extremisty se kvalitních politiků nedočkáme…
  Pavlína

  1. To je sice pravda, ale podíváte-li se na to čistě z jejího praktického pohledu, pak výše zmínění demagogové jsou jediní, kteří jí nabízejí ( a´t už jakoukoliv ) pomoc. Pan Kocáb a spol nabízejí pouze “ drž hubu a na oplátku tě neoznačíme za rasistu“.

   1. Doufám, že představa, že by občané mohli volit uvedené extrémisty konečně rozhoupe naši vládnoucí garnituru. Odstraní ze svých řad různé Kocáby a jejich pochybné kamarádíčky a začne jednat konstruktivně. Pokud k tomuto nedojde, asi se vůbec nic nezmění.

 3. Dobrý den. Chtěl bych se také zapojit do diskuse. Já rasista nejsem. Myslím si o sobě, že jsem slušně vychován a veden k úctě ke každému slušnému člověku. Lhal bych, kdybych řekl, že nemám předsudky vůci rómům. Je to tím, jakou zkušenost s nimi člověk má a také když vidím, co se v Janově a jemu podobných čtvrtích děje, je to celkem pochopitelné. Rád bych řekl, že jsem ještě nepochopil smysl zřízení Ministerstva pro lidská práva a menšiny. Tento institut zatím hájil zájmy pouze rómů a feťáků a to podotýkám neoprávněné zájmy. Ještě jsem nezaregistroval, že by pomohl člověku bílé pleti. Každému asi hýbe žlučí a především mladým rodinám s dětmi, kteří žijí takříkajíc z ruky do huby a musejí tvrdě pracovat, když vidí, že se tady děje taková nespravedlnost. Dále jsem nepochopil, proč tento post zastává pan Kocáb, který ani dobře nezpíval, natož aby byl dobrý politik. Myslím, že máme v naší zemi dost chytrých lidí, kteří by mohli rozhodovat o tak zásadních věcech. V těchto věcech se plně ztotožňuji s autorkou dopisu. V žádném případě bych se ale neuchýlil k takovému řešení, že bych volil DS nebo Národní odpor apod. Vezměte si z čeho tyto strany vznikli, z jaké idee. To je přeci úplně hrůzu nahánějící. Hovořilo se zde o populismu. Dělnická strana šikovně využila medializace a aktuálních problému určité části obyvatel k získání přízně, ale pořád je vybudována na myšlenkách nenávisti a násilí. Toto opravdu není řešení. Já řešení neznám, ale nechci jít z bláta s prominutím hovna. Vy kteří je chcete volit, zajeďtě se nejdříve podívat třeba do Terezína nebo do Osvětimi. Zde teprve uvidíte, kam takové myšlenkové proude vedly a pokud to umožníme dále povedou. Na člověka tam dýchne taková atmosféra, že mu běhá mráz po zádech, když si uvědomí, že toto byla realita. Děkuji za možnost vyjádřit svůj názor.

   1. Paní si, myslím, velice dobře uvědomuje, co píše. Jak již výše uvedeno, měli by si poličtí vůdci uvědomit závažnost situace. Vždyť kvůli této verbeži má ČR opět vízovou povinnost s Kanadou!!! A celá EU nás v tom nechává vykoupat. Je na čase těmto závadovým živlům tvrdě šlápnout „okovanou botou“ na krk a nemilosrdně je porobit. Jinak tu opravdu zavládně anarchie a neonacismus. A púokud tu předchozí pisatel navrhuje návštěvu Terezína a jiných podobných památníků, s tím souhlasím, aby lidé uvědomili, co sfanatizované menšiny dokázaly.

    1. Nad tímto „problémem“se musím jen a jen pousmát.Hlavně když téměř každé zprávy dávají možnost promlouvat těm utiskovaným romům jak jejich rodiny v Kanadě mají práci a jak se jim tam daří atd.Proč tedy,když jim zde je nabízena práce tak jsou téměř všichni velmi nemocní.To jsem si nevymyslel,to sami romové přiznávají v těch stejných zprávách.Nakonec se o tom může kdekdo přesvědčit na sídlišti Na Rybníčku.Miruna

     1. Pozor ROM za práci považuje sociálku, nebo debatu zapřený o lopatu

     2. Jsem romka a chodím do práce do dvousměnného provozu v jedné humpolecké firmě a veřte mi,že tam čas na žádný debaty není! Já si té práce dost cením a ať chcete nebo jsem hrdá, že jsem romka!!! L.Olahová

    2. Jsem rád Čechem, ale naprosto nesouhlasím s tím, aby se nás zastávala EU a na truc celá 27 zaváděla víza pro občany Kanady. Počet emigrantů z ČR do Kanady stíhá Mexičany na pomyslném prvním místě. Země se logicky brání. Představte si, že do naší krajiny přicházejí v hojném množství lidé z východu. Jak by se vám taková situace zamlouvala? Chcete coby daňový poplatník přispívat na nepracující? Jistá menšina zkrátka problémy způsobuje jak v samotné republice, tak v zahraničí. A vždycky doplácejí ostatní. Kanada je krásná země a nezaslouží si podřadné zacházení. Divím se, že předseda Fischer se uchýlil k praktikám jemu nehodným.

     1. Myslím že jste trochu zaspal/a dobu: „Představte si, že do naší krajiny přicházejí v hojném množství lidé z východu. Jak by se vám taková situace zamlouvala? Chcete coby daňový poplatník přispívat na nepracující?“ Tady nejde o představy ale o realitu….

 4. česká republika si bere vždy příklady z okolních států.Podívejte se k sousedům na Slovensko tam snížily podpory a sociálky na minimum chvíli se cikáni cukali,dokonce musela být povolána armáda,protože chtěli rabovat obchody.No a tady slovenský cikány přivítaly a nasely jim dávky,holt bez práce jsou koláče a neb pečení holuby do úst létají.Takže žádná diskriminace,ale povinosti naučte při přebírání sociální dávky každého cikána.Měl by to znát tak jako svoje práva ty znají nad rámec

 5. Často se ptám,je tato vláda svéprávná? anebo si prosí o velký problém.Člověk který se snaží žít civilizovaně se neobejde bez dluhu ale stačí málo ne vlastní vinou ale zákony stupidních politiků a je na ulici a je označen jako odpad společnosti.Nebudu líčit problém který uvalila vláda na každého kdo chce bydlet.To každý ví.Člověk s minimálním platem jen těžko utéhne splácení za bydlení ,myslím tím i zateplování do kterého je doslova donucen i když s tím nebudu souhlasit.Tato vláda ne jen že diskriminuje občany ale terorizije ty kteří nemají možnost vyžšího výdělku,dostává jej do neřešitelné situace a je hnán do stavu kdy se musí rozhodnout kam dál.Osobně mě nevadí romové ale vláda která si hraje na pána Boha že určuje kdo bude mít právo na život a kdo ne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nejlepší jezdci ve všestrannosti se utkali v Humpolci

Út Čvc 14 , 2009
O víkendu 10. – 12. července zhlédly stovky diváků jezdecké klání v olympijské disciplině – všestrannost. V zahraniční konkurenci se Mistrem České republiky v kategorii seniorů a zároveň vítězem závodů CIC** stal Lubomír Vrtek z jezdeckého klubu při SOUZ Horní Heřmanice s koněm Dallas 1. Čtěte dále:   Drakiáda se […]

You May Like

Témata