Rekonstrukce rybníku Hadina – fotodokumentace

Naši čtenáři nám zaslali několik fotografií z počáteční fáze výstavby vodní nádrže Hadina.

Fotografie byly pořízeny v období od 10. do 20.března.


      


Zhruba před 100 lety  byl v místech této výstavby rozlehlý rybník. Dle dochovaných vzpomínek pamětníků došlo asi v r. 1904 k protržení hráze a od té doby už nebyl rybník obnoven a široká průrva v hrázi je dodnes ( poblíž městské čističky). Dne 8.března 2009 zahájil ČRS Humpolec výstavbu retenční vodní nádrže Hadina.


Sledujeme se zájmem toto dílo a těšíme se na dokončení a hlavně pak praktické využití.


 


Manželé Bártlovi, Světlice
……………………………………………………………………………………………………


A závěrem připojujeme pověst vztahující se k Hadině:


    


Starý Kopřiva, humpolecký soukeník, chodíval často na Hadinu pro sukna. Jednou vyšel o půlnoci a za městem našel bílého koně uvázaného u stromu. I pomyslil si: „To se mi to pěkně pojede!“ Sedl na koně, dojel na Hadinu a koně uvázal v chlévě. Když přišel do světnice, chlubil se, jakého našel koně. Ale když ho šel odvázat, koně v chlévě nebylo; proto mu ani nevěřili. Když se Kopřiva vracel domů a šel podél rybníka, slyšel koňské řehtání, ale koně neviděl. Na blátě v rybníce se mrskalo několik ryb. Kopřiva je vzal do pytle a kráčel k domovu. Když přišel do města, slyší najednou hlasy: „Tytli-mytli – my jsme v pytli.“ Kopřiva se ulekl a pytel zahodil.


 


Náhon a mlýn na Hadině (foto – leden 2004)Autor: Wendigo

Čtěte dále:   Zachraň planetu. V humpolecké Stromovce ochránili ježka i zajíčka

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec neuspěl v soutěži Zlatý erb

Út Bře 24 , 2009
Krajské kolo Zlatého erbu zná vítěze, včera byly v Jihlavě předány ceny nejlepším webovým stránkám v kraji Vysočina. Čtěte dále:   Lepší péče o zdraví lidí: záchranáři v Humpolci budou mít modernější zázemí

You May Like

Témata