Rušení finančních úřadů nám oznámili e-mailem, tepou starostové Stanjuru

14

O zrušení 77 finančních úřadů po celé zemi se podle šéfa Svazu města a obcí řada starostů dozvěděla se zpožděním, mnozí o změnách chtějí ještě debatovat. Starostka Humpolce Alena Štěrbová po jednání poznamenala, že například v jejím městě je spousta právnických osob či podnikatelů. „Nenastane žádná úspora, budou vyšší náklady kvůli cestování. Nenastane ani zeštíhlení státní správy. V Humpolci zůstane nová budova, která bude nevyužitá. To nemluvím o starších občanech,“ komentovala Štěrbová.

„Všichni dotčení se shodují, že komunikace ze strany státu je nepřijatelná. Mnozí starostové se o zrušení dozvěděli z e-mailu, někteří až z tiskové zprávy, protože jim e-mail spadl do spamu,“ řekl po jednání předseda František Lukl.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl také řekl, že zrušení poboček pro některá města znamená ztrátu exkluzivity. „Pokud chce mladá rodina zapustit kořeny ve městě, tak ji zajímá nejen bezpečnost či dostupnost školek a škol, ale také dostupnost úřadů, byť je navštíví jednou za čas,“ podotkl Lukl s tím, že v současné době města řeší problémy s přeplněností center.

„Co bude dál?“ ptal se Lukl. Podle něj rušení poboček musí lidem odůvodnit právě starostové. Lukl současně uvedl, že se chtějí obrátit na premiéra kvůli špatné komunikaci. „Obrátíme se také na ministra financí, zda je ještě možné pozdržet rušení finančních úřadů. Z našeho pohledu nejde o žádnou úsporu, jde i o budovy, které budou opuštěny,“ doplnil předseda. Podle něj jsou plánovány další akce.

Nenastane žádná úspora

Svaz chce také jednat s prezidentem Pavlem, který na své seznamovací schůzce se starosty mluvil o tom, že je připraven být mediátorem mezi samosprávou a vládou ve věcech, kde vzniknou třecí plochy. „Myslím, že teď nastala ta pravá doba,“ řekl Lukl. Vyjádřil obavy, aby po rušení poboček pošt a finančních úřadů neodcházely z obcí i další instituce, například úřady práce.

Starostka Humpolce Alena Štěrbová po jednání poznamenala, že například v jejím městě je spousta právnických osob či podnikatelů. „Nenastane žádná úspora, budou vyšší náklady kvůli cestování. Nenastane ani zeštíhlení státní správy. V Humpolci zůstane nová budova, která bude nevyužitá. To nemluvím o starších občanech,“ komentovala Štěrbová.

Čtěte dále:   Zachraň planetu. V humpolecké Stromovce ochránili ježka i zajíčka

Starostka Litvínova Kamila Bláhová uvedla, že to celé vnímá jako podkopnutí nohou. Poté poukázala na index života, který se městu opět ztíží. „Neplatí úplně to, že můžeme do Mostu dojet jednoduše tramvají,“ řekla k problému Bláhová.

Starosta města Konice Michal Obrusník varoval, že v okresním městě jsou problémy s veřejnou dopravou. „Vítám, že stát chce šetřit, ale myslím si, že měl postupovat v součinnosti s námi. Náklady tady byly naprosto minimální,“ podotkl Obrusník.

Stát ušetří až 150 milionů korun

Ministerstvo financí v týdnu oznámilo, že si nechalo vypracovat analýzu a vytipovalo nejméně využívané pobočky a také ty, které lidé používali zejména jako podatelnu. Seznam rušených pracovišť zveřejnil úřad na svém webu.

Podle ministra financí Zbyňka Stanjury krok přispěje k větší efektivitě Finanční správy. Stát podle něj v příštích třech letech ušetří až 150 milionů korun. Dostupnost a kvalita služeb finančních úřadů podle Stanjury zůstane zachována.

„Konzultační služby pro občany dotčených obcí budou v úředních dnech zajištěny prostřednictvím telefonických kontaktních linek provozovaných příslušnými finančními úřady. Osobní kontakt a pomoc daňovým subjektům v souvislosti s podáváním daňových přiznání především k dani z nemovitých věcí a k dani z příjmů fyzických osob zajistí pracovníci finančních úřadů během svých častějších výjezdů do dotčených obcí,“ uvedlo ministerstvo financí ve zprávě.

Tyto výjezdy by se měly odehrávat především v době, kdy se podává nejvíce daňových přiznání, tedy v lednu a v březnu.

56 pracovišť funguje v omezeném režimu

Zrušena budou zejména pracoviště, o jejichž služby je ze strany veřejnosti nejmenší zájem nebo v praxi zajišťují především služby podatelny. V současné době podle ministerstva 56 těchto pracovišť funguje v omezeném režimu dva dny v týdnu se dvěma zaměstnanci, kteří na dané místo dojíždějí ze svých stálých pracovišť. „Analýza ukázala, že daňoví poplatníci už nyní služby těchto pracovišť příliš nevyužívají a prakticky je nenavštěvují,“ uvedl resort.

Podle ministra Stanjury se kvůli rušení agend zrušilo od jeho nástupu do funkce téměř tisíc pracovních míst.

Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/ministerstvo-financi-ruseni-financnich-uradu-svazek-mest-a-obci-jednani.A230413_164054_domaci_vank

Axl

14 thoughts on “Rušení finančních úřadů nám oznámili e-mailem, tepou starostové Stanjuru

 1. Podnikatelé mají datovky, takže na úřad už chodit nepotřebují !!! Ale je jasné, že zaměstnanci úřadu mají obavu, co s nimi bude. Krom počítání čísílek, že Aleno, nic moc jiného neumějí !

  1. Je vtipné, jak se starostka najednou zastává podnikatelů …….. jaká to obdivuhodná proměna …… ještě nedávno to byli lehkoživkové ba zloději

   1. Jak jde o státní zaměstnance, tak se použijí, na obhajobu jejich pracovních pozic, podnikatelé. Krásně se ukazuje, proč tu státní úředníci vlastně vůbec jsou – a to proto, aby sloužili lidem, podnikatelům, atd. …… ne naopak !! Pokud jich již není v takovém množství třeba (např. díky elektronizaci), je potřeba jejich pracovní místa zrušit. A nebo je budeme živit dále ze solidarity, jejich platy a tučné odvody?

    1. Máte pravdu,ale realita je to, co popisujete v poslední větě.

     Se vstupem ČR do EU a Schengenu prakticky zmizela potřeba mít celníky.
     Zrušil, nebo alespoň omezil o podstatnou část té instituce?

     Ne, dostali krásná nová auta a šmírují po cestách a kontrolují náklady, šmejdí u výroby alkoholu etc …. Plus si z nich např. bývala paní ministr financí udělala údernou jednotku. A živíme je dál.

   2. Co melete za nesmysly, tohle nikdy nemohla říct ani neřekla. Konec konců je to stará pravičačka a ta má k podnikatelům určitě blízko.

    1. To byste se hódně divil, co ta kdy řekla a co udělala… jaká pravičačka? spíš tyranka, demagožka a pokrytec :-(( vše z titulu moci peněz a vlivu zařídí, ale jen jak se jí to zrovna hodí, fuj🤮

    2. Co se týče zlodějů podnikatelů – tak třeba si bere příklad ze svého zetě – to je podnikatel par excellence. O čemž svědčí i jeho schopnost přesvědčit tchána (dlouholetého úředníka humpoleckého finančního úřadu !) o tom, že člověk v insolvenci si nesmí příliš moc vydělat (tj. nad rámec zabavitelného minima !), protože by mu to insolvenční správce zabavil a uhradil z toho ve větší míře splácené podnikatelovi dluhy. Ouha !! S toto morálkou to moc daleko nedotáhneme !

     1. no jo….. naplavenina, ta má jiné morální zásady …. ale dokáže snadno nakazit i praprahumpoláky :D:D

 2. Stát je potřeba zeštíhlit – osekat o služby, které nefungují nebo jsou zbytečně „předimenzované“. Potlesk vládě – jen odvahu říznout do toho !

  1. Za mě taky potlesk vládě za odvahu. Stejně tyto úředníky za chvíli nahradí umělá inteligence.

   1. Nernahradí. Napsat AI tak, aby zvládala práci a výstup standardního úředníka je úkol pro mnoho generací, na příští stovky let.

    To není jako nahradit copywritera, spisovatele, nebo novináře 😀

  2. Ale oni nic neušetří…. všichni úředníci akorát přejdou do PE,kde budou placeni dál. Navíc budova v HU je fin.reditelstvi, takže neusetri ani na nájmu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Divoký korejský hotdog

Pá Dub 14 , 2023
Tak tohle byla divočina. Korejskou kuchyni sleduji a mám ji rád. Vím, že dokáže být hodně divoká a Korejci dokážou neskutečné věci. Když jsem ale viděl tohle jídlo, tak se mi to zdálo už trochu moc. Nicméně jako milovník hotdogů jsem nemohl odolat a musel jsem je zkusit. A byla […]
Divoký korejský hotdog

You May Like

Témata