Psali jsme před …

3

… 20 lety. Dnes na mě vyskočil článek z 16.4.2003. Pravděpodobně nás čeká deštivý víkend, tak si můžete při krácení volna, mezi brouzdáním na internetech a faceboocích a online sledováním filmů ve 4K počíst o tom, jak to bylo s Internetem v roce 2003.

A protože časový odstup 20let už je velký, v digitální oblasti jde o pravěk, vysvětlím některé zkratky:

  • dial -up. vytáčené připojení. Do té doby v podstatě jediný způsob, jak se mimo velká města k internetu dostat. Fungovalo to tak, že počítač, či notebook obsahoval rozhraní, pro připojení k pevné telefonní lince a spojení s internetem bylo provedeno stejně, jako běžné zavolání. Platilo se po minutách. Mobily tehdá internet neuměly, z těch se jen telefonovalo, možná SMSkovalo.
  • rychlost – to co dnes číslujeme v hodnotách 20-50-100-500Mb/s  a vyjimkou nejsou ani 1GB/s linky v Humpolci bylo tehdá číslo 56,6Kb/s. Komu nejdou převody jednotek, tak dnes by se to psalo takhle: 0,0566 Mb/s. Existovala alternativa, tzv. ISDN linky, vyžadovalo to speciální zařízení a vysoké (tisíce) měsíční platby, rychlost nebyla o mnoho vyšší.
  • cena běžného používání internetu doma přes vytáčenou linku byla kolem 1000Kč/měsíc. Vymožeností pak byl spešl tarif, kdy se platilo 18Kč/hodina.
  • FUP (FairUsePolicy) – mechanismus, kdy Vám operátor prodal linku s nějakou rychlostí, pokud jste přesáhli limit stažených dat, tak tu linku srazil na cca 1/10 té deklarované rychlosti.
  • agregace – další marketingový trik. Linka měla nastavenu nějakou rychlost, od té se odvíjela cena, ale ta rychlost mohla být dynamicky měněna podle počtu zrovínka připojených uživatelů, protože obslužný přípojný bod byl sdílený.

Tak takový byl internetový pravěk.

Původní článek zde: https://www.humpolak.cz/vytaceny-internet-za-pausal/

 

Čtěte dále:   Humpolec má ambulantní nízkoprahové centrum, s provozem pomůže Tříkrálová sbírka

3 thoughts on “Psali jsme před …

  1. Ten comment: „Nebylo by spatne nejake priklady, treba jak dlouho se stahovala 2 MB soubor“.

    Ty jo to je neuvěřitelné když na to člověk vzpomíná….. 😉

  2. Pamatuju, že jsem měl modem co uměl 48k. Vtáčel jsem číslo do Čemolenu a pak jsem jel dál přes IPEX
    do Budějovic. Pak přišla ISDN linka cca rok 1998 to umělo 64k + telefon a nebo 128k bez telefonu.
    Mám pocit, že to bylo tak za 1000 měsíčně
    Pak přišel Spacecom s internetem, měl jsem anténu namířenou na vodojem nad městem a šlo to dle počasí. Pršelo – šlo to bídně….No a pak už byla wifi…. a valilo to -+ 30MB
    Dneska mám 100/100 a je to pohoda. Takhle rychlost naráží na rychlost PC, protože starý PC už neumí víc jak 70-80
    Ale v roce 95 byl modem 9k zázrak, to se běhalo s disketami 1,44 a kopírovali se hry
    Asi už jsem fakt starý když pamatuju první sinclair, atari a iq151

    1. Jo, píšete mi z duše. IQ151 byl první počítač co jsem viděl. Na něm jsem se učil programovat. Robot Karel, pak Basic …. ta dřevěná klávesnica byla super! No o Sinclairu jsme si mohli nechat jenom zdát, to pro nás bylo nedosažitelný. Ale pak začali v Bratislave vyrábět kopii ZX Spectra – jejich Didaktic Gama. Když jsem ho našel na Vánoce pod stromečkem, málem jsem se zbláznil. No a tím jsem počítačům totálně propad. Ty hry na tom počítači byly prostě boží. A třeba takové textovky od Františka Fuky – Indiana Jones, Podraz a další- to byla paráda. A pak přišel Tetris …. Jo hezky se na to mládí vzpomíná…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci - IDNES.CZ: Stingův dvorní kytarista Miller představí v Humpolci svůj sólový projekt

Po Dub 17 , 2023
Jedinou zastávku v České republice v rámci svého evropského turné udělá Dominic Miller, světově uznávaný britský rockový kytarista argentinského původu, na Vysočině. Hudebník známý dlouholetou spoluprací se Stingem vystoupí 23. dubna večer v Humpolci. Čtěte dále:   Humpolec na videu: Masopust 2024
Stingův kytarista Dominic Miller zahraje v Humpolci s Vojtěchem Dykem

You May Like

Témata