Píšou o Humpolci: Pomáhá druhým jako záchranář. Po požáru domu ale potřebuje pomoci sám

1

Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina jsou tady proto, aby pomáhali těm, kteří pomoc potřebují. Nepřetržitě, 365 dní v roce, 7 dní v týdnu, 24 hodin denně. Jsou ale chvíle, kdy se i oni sami dostanou do tíživé životní situace a je nutné jim podat záchrannou ruku. Právě do takové situace se počátkem února letošního roku dostal jejich kolega, záchranář Honza.

Honza pracuje jako zdravotnický záchranář na výjezdové základně v Humpolci od roku 2015. „Je to hodný kluk, k pacientům se chová velice slušně, vlídně a empaticky. V kolektivu je velmi oblíbený, nikdy nezkazí žádnou legraci. Když potřebuje někdo poradit, pokaždé rád nabídne svou pomoc jak v profesním, tak i soukromém životě,“ říká Lenka Pospíšilová, vrchní sestra ZZS KV oblasti Pelhřimov.

 

Obraz zkázy

Požár domu

V práci je Honza zodpovědným kolegou a kamarádem, v osobním životě pak skvělým manželem a otcem šesti dětí. Nešťastná událost, ke které došlo v neděli 6. února 2022, ale převrátila jemu i celé jeho rodině život naruby. Po ničivém požáru rodinného domu se všech osm členů domácnosti rázem ocitlo v situaci, kterou si dokáže představit asi jen málokdo z nás. Polovina jejich domu byla zničena požárem, druhá polovina vodou. Dům je neobyvatelný a čeká ho dlouhá a nákladná rekonstrukce.

Jeho kolegové i vedení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina se proto rozhodlo Honzu postavit zpátky na nohy a pomoci mu překlenout období, které je nejen psychicky, ale především finančně velmi náročné. V spolupráci s Asociací zdravotnických záchranných služeb ČR a Nadačním fondem Kryštůfek byla na jeho podporu zřízena veřejná sbírka, v níž se za dva měsíce vybralo přes 220 tisíc korun.

 

Okamžik, na který se nedá zapomenout. Tak vypráví záchranář Honza o nešťastné události, která jemu i celé jeho rodině obrátila život vzhůru nohama. „Dne 4. února 2022 jsme odešli s manželkou na noční službu, když ve tři hodiny ráno volal náš syn Hugo, že nám hoří dům. Nikdy by nás nenapadlo, že se nám něco takového může stát,“ vzpomíná Honza na osudnou noc a pokračuje. „Po uhašení požáru nás kolegové ze záchranky i hasiči z Humpolce ujistili, že nám pomohou, a to se také stalo. V následujících dnech se u nás doma sjížděly desítky dobrovolníků z řad kolegů záchranářů, hasičů, blízkých přátel i známých. Každý pomáhal, jak mohl. Paní ředitelka Vladislava Filová nám během prvních dnů zajistila finanční pomoc a společně s Nadačním fondem Kryštůfek zřídila veřejnou sbírku.“
Čtěte dále:   Píšou o Humpolci - channelworld.cz: Obrazem: Roadshow 100Mega přijela i k Tobě do Humpolce

Postupné opravy

Jak KL prozradil tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Petr Janáček, příčina vzniku požáru zatím nebyla jednoznačně objasněna. Opravy zničeného domu započaly téměř ihned po události a do prací se zapojili jak kolegové ze záchranky, tak i hasiči z Humpolce a ostatní dobrovolníci. I přesto je ale v současné době dům stále neobyvatelný a Honza s rodinou mají náhradní bydlení.

 

Záchranář Honza při opravách svého domu, foto Nadační fond Kryštůfek

Nadační fond Kryštůfek

Nadační fond Kryštůfek pomáhá dětem, které se ocitly v péči zdravotnických záchranářů nebo personálu urgentních příjmů. Důležitou roli zde hraje plyšový Kryštůfek, který snižuje úzkost a obavy dětí. Tím pomáhá i samotným záchranářům a doktorům zdravotnického personálu. V spolupráci se zdravotními záchranáři nadační fond také organizuje akce, jako např. Zachraň život s Kryštůfkem! nebo Malování s Kryštůfkem, na kterých děti učí, jak si osvojit základní znalosti a dovednosti první pomoci a resuscitace. V roce 2019 předal zdravotnickým záchranářům a pracovníkům urgentních oddělení nemocnic celkem 5002 kusů Kryštůfků a současně uspořádal 16 akcí.

Kryštůfek ale podporuje i organizace, které jsou do zdravotnické záchranné pomoci zapojeny. Prostřednictvím pořádání veřejných sbírek je tak schopen poskytnout pomoc současným i bývalým zaměstnancům zdravotnické záchranné služby v jejich tíživých životních situacích.

Axl

One thought on “Píšou o Humpolci: Pomáhá druhým jako záchranář. Po požáru domu ale potřebuje pomoci sám

  1. „Záchranář Honza při opravách svého domu, foto Nadační fond Kryštůfek“-

    To není záchranář Honza. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Konec sezony Humpolci rozradostnila těsná domácí výhra

Po Čvn 20 , 2022
V zápase divize D dvou týmů z Vysočiny už v posledním kole o moc nešlo. Humpolec měl už před zápasem jistotu deváté příčky, hosté ze Ždírce se mohli v případě úspěchu ještě posunout před jedenáctý Žďár. Z výhry 1:0 se nakonec radovali domácí. Čtěte dále:   Video: Hana Bulíčková - […]
Fotbalistům Pelhřimova se v přípravě daří. Před týdnem zdolali Ždírec vysoko 5:0, v sobotu vyprovodili Humpolec 6:1.

You May Like

Témata