Soud vyměřil tresty vrahům z Vojslavic

Bezmála dva roky uplynuly od vraždy osmašedesátiletého statkáře Václava Průši z Vojslavic na Humpolecku, kterého usmrtily dvě rány z pistole do šíje a hrudníku.

Za násilný čin, za nímž stojí obyčejná lidská hrabivost, poslal včera senát Krajského soudu v Táboře jedenačtyřicetiletého Jiřího Pavla z Březinky na Ledečsku na čtrnáct a půl roku do vězení. Líčení prokázalo, že tento recidivista předloni v dubnu vešel odpoledne do osamělého statku a s cílem najít peníze nejprve důchodce dvěma ranami usmrtil. Pak zpřeházel byt a odnesl dvě vkladní knížky se stodvaatřiceti tisíci korunami, které dodnes nejsou k nalezení.
Ačkoli se obžalovaný Pavel k vraždě nepřiznal, soud mu prokázal, že ze zištných důvodů střílel právě on. Na lavici obžalovaných ale Jiří Pavel nebyl sám. Vedle seděl Jiří Kulčák ze Zubří, jeho vícekrát trestaný kamarád z vězení, se kterým kradli a rozebírali auta. Právě dvaatřicetiletý Kulčák Pavla nejvíce usvědčil. Popsal, jak na Pavlovu radu statek obhlíželi, stýkali se s majitelem, zkoumali jeho zvyky. Dokonce mu opravili auto a slíbili, že se pustí do poškozené střechy, jen aby získali důchodcovu důvěru. Za tu pak zaplatil životem.
Kulčák Pavla v den vraždy odvezl ke statku a čekal v autě. Na tom, že parťák použije pistoli, se nedohodli. Zbraň a ocelová pouta měly sloužit jen k postrašení. Kulčák vyvázl s trestným činem loupeže ve spolupachatelství. Za ni a souběžné padělání veřejné listiny si odsedí ve vězení 4,5 roku. “Pomohlo mu, že výrazně přispěl k objasnění případu a spolupracoval s policií,” uvedl soudce Kučera. Kulčák se navíc několikrát omluvil pozůstalým po mrtvém statkáři.
Tresty jsou pro oba muže souhrnné. Senát přičetl oběma nedovolené ozbrojování a Pavlovi také jinde řešené trestné činy zpronevěry a podvodu. Případ vojslavické vraždy má ale ještě třetího odsouzeného. Je jím padesátiletý Anton Brezovský z Českobrodska, který dvojici pachatelů obstaral střelnou zbraň. Ač to popřel, musí zaplatit padesát tisíc korun za nedovolené ozbrojování. Když to neudělá, půjde na tři měsíce do vězení.
Táborským rozsudkem zřejmě celá kauza neskončila. Zatímco žalobce, Kulčák i Brezovský si rozmyslí, zda budou hledat zastání u Vrchního soudu, Jiří Pavel se k němu odvolal hned. “Vraždu jsem nespáchal a lituju, že jsem se někdy seznámil s Kulčákem,” řekl soudu hlavní obžalovaný, který při líčení často kroutil hlavou.

Čtěte dále:   Zloděj si odnesl ze zahrady ve Vilémově ratanový nábytek

(Zdroj: MF DNES)

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Program 26. rady města Humpolec

So Bře 12 , 2005
Čtěte dále:   Podvody s nabídkou zhodnocení peněz

You May Like

Témata