Stromovka by měla být hotová včas

10

Stavební práce na humpoleckém sídlišti Stromovka by se podle plánu měly chýlit ke konci. Termín jejich dokončení je totiž stanoven na konec listopadu

Ačkoli by tomu podle některých názorů současný stav nasvědčoval, firma Stanix Projekt, které město práce zadalo, zatím žádný předpokládaný posun termínu neohlásila. „Stavební práce na sídlišti pokračují opravdu pomalu, je tam zdržení oproti harmonogramu, ale i na písemnou výzvu zhotovitel prohlašuje, že práce dokončí v termínu, neboť si je vědom hrozícího penále," vysvětlil místostarosta Humpolce Květoslav Namyslo.
 
Potíže jsou hlavně s novou kanalizací. „Velké komplikace způsobuje zhotovení nové dešťové kanalizace z prostoru u parkoviště a garáží v ulici Na Závodí, která je zaústěna do stávající kanalizace u Penny Marketu. Zde se na trase narazilo na několik neočekávaných problémů při křížení s již nepoužívanými i funkčními topnými kanály a dále při křížení s vedením vysokého napětí a vodovodem. Protože tyto sítě může překládat vždy jen odborná firma, čekalo se někdy i několik dnů na provedení přeložek," vysvětlil místostarosta.
 
Pozdější požadavek
 
Nová kanalizace přitom od začátku ve smlouvě nebyla. „Pravdou je, že požadavek posílení kanalizace vzešel na popud Komise pro rozvoj města až v průběhu výběrového řízení na zhotovitele a rozšíření smlouvy o dílo bylo projednáno až při jejím podpisu, aniž by zhotovitel žádal o prodloužení termínu," připustil místostarosta.
 
Některé stavební práce provádí za firmu Stanix jiná společnost.
 
„Převzetí některých prací jinou firmou by průběh nemělo ovlivnit, i když toto nemohu ani vyvrátit ani potvrdit. Město stále jedná se zástupci firmy Stanix uvedenými ve smlouvě o dílo," uvedl Květoslav Namyslo a doplnil svůj názor na zdlouhavost prací. „Myslím, že pomalý postup je zčásti způsoben nedostatkem vlastních kmenových zaměstnanců zhotovitele a jejich nahrazováním najímanými pracovníky, kteří ale nemusí být k dispozici, kdykoli jsou potřeba, navíc jejich kvalita nemusí vždy odpovídat představám," mínil. Někdy mohla podle slov místostarosty zdržení vyvolat i opožděná dodávka materiálu, neboť zhotovitel s výrazně nižší cenou díla musí pečlivě vybírat levného dodavatele.
 
V první polovině listopadu se pracovníci navíc museli potýkat s bahnem, které sídliště pokrývalo. „Jak zapršelo, tak se tu vůbec nedá pracovat, protože kvůli rozbahněnému terénu sem nemůže přijet nákladní auto. Navíc je tu složitější podloží. A ještě ke všemu nám tady někteří obyvatelé nadávají. Přitom se to snažíme stihnout do termínu," uvedl tehdy bagrista firmy UTC Praha, který si ale nepřál být jmenován.
 
Oslovili jsme na místě dva obyvatele. První se k úpravám sídliště nechtěl vyjadřovat, druhý ano. „Já jsem naopak rád, že se to sídliště upravuje a že město i v dnešní složité době našlo na tuto akci peníze. Věřím, že to zlepší i parkování, protože se tu někdy zaparkovat nedá," uvedl Stanislav Dvořák.
 
Zástupce společnosti Stanix Projekt se k celé záležitosti do uzavření tohoto článku nevyjádřil.
 
Nabídky uchazečů o zakázku
 
1. Stanix Projekt 6 593 830 Kč
2. GJW Praha 9 000 000 Kč
3. PSVS Praha 9 220 081 Kč
 
Dominika Dufková, Jan Mazanec

Čtěte dále:   Někdo se i ztratí. Kukuřičné bludiště v Humpolci je spletité

Autor: Dominika Dufková, Jan Mazanec

Axl

10 thoughts on “Stromovka by měla být hotová včas

 1. Zhotovitel prohlašuje, že práce dokončí včas. A pan místostarosta tomu věří a je v klidu ! To si asi dělá pr..l ne ? Vždyť zítra je 30tého a tam to vypadá jak na bojišti….. Opravdu zvláštní přístup vedení města. Zřejmě se problém bude řešit až nastane, že. Proč by se tím někdo zabýval a řešil to zavčasu. To přece od politiků nelze chtít…….
  Občané vy též věříte, že firma zítra vše předá ve stoprocentní kvalitě a sídliště bude jak ze škatulky ?

  1. Co chcete dělat? V rámci boje proti korupci se zavedli internetové aukce kde je rozhodujicí cena. Pokud je stanovern termín dokončení tak sankce můžete uplaťnovat po nesplněném termínu. V Pelhřimově mají podobný problém s ulicí u nemocnice a v Havl.Brodě taky v centru s mostem.

   1. Internetové aukce nejsou povinné. To se jen politici schovávají před odpovědností a bohužel nemají tu odvahu si reálně a legálně zdůvodnit proč tu či onu firmu vyřadit z výběrového řízení. A věřte, že možností dává zákon dost.
    Ale je to o odvaze a odpovědnosti politiků a odbornosti úředníků.

    1. Snad se obyvatelé sídliště nepotentočkujou a vydrží třeba o 14dnů déle.Než to sflikovat horkou jehlou,to radši vydržte to bahno o pár chvil dýl.
     Ne vždy nejlevnější firma musí být nejlepší, to platilo vždy.
     Za dva roky,ani ne bude mít každý z obyvatel města šanci kandidovat do zastupitelstva a tak pracovat i pro Humpolec. Třeba se tak objeví i noví zastupitelé a členové rady, kterým to půjde lépe.

     1. To jako myslíte „nechte nás bejt, váš názor budeme potřebovat, než budou volby“? To je správný český přístup. Stejně jako komentář o internetových aukcích. Chceme dobrou cenu, tak je logické, že přece vyhraje někdo, kdo to neudělá včas!!! Existují minimální požadavky, které musí splnit všichni, kteří se přihlásí. Předpokládám, že dodržení termínplánu je jedním z nich. Věřím, že ze strany radnice v tomto směru dostaneme nějaké stanovisko. Dlouhé mlčení v případě správy poplatků na MěÚ budiž nenásledováníhodným příkladem…

  2. Závidím panu Namyslovi jeho optimismus,ale hlavně se mi chvěje bránice jak se snaží omlouvat zhotovitele.Kdyby pan místostarosta častěji zavítal na staveniště tak by se mohl přesvědčit,že o materiál není nouze.Ten se tam povaluje v dostatečném množství.Proč pan Namyslo nepřizná,že problém je v počtu zaměstnanců a až v minulém týdnu bylo,,dodáno,,10 dělníků romského původu.Hoši jsou z toho tak vykulení a ani se jim nedivím,protože na celé stavbě panuje naprostý chaos.Již jsem to zmiňoval na jiném místě.Jsem rád,že si toho pan Namyslo všiml,když v článku uvádí problémy s kanalizací.Pane místostarosto,myslíte si že je normální aby se nejdříve dělaly chodníky a až potom kanalizace?Technika musela pracně již ,,udělané,,složitě objíždět a tím vznikaly další a další komplikace.A nebo,že celou tu kanalizaci pokládali tři klučinové kteří také čekali dvě a více hodin až přijede technika-jeden bagrista aby se pracně lopotili ve výkopu.Vůbec nic nemám proti těm všem co tam makaj,těch mi je až líto.Tam totiž nefunguje žádná organizace postupu prací.Proto je situace a stav jaký je.Miruna

   1. Od začátku je vidět a cítit, že plán a řízení prací neprovádí zkušení lidé. Na dokončených místech je vidět, že část projektu počítá s jednosměrným provozem a část ne. Umísťování stání popelnic na zbudované šikmé stání vypadá přímo kontraproduktivně např. před domem 1318. Kde kombinací úhlu stání a zdi došlo ke ztrátě parkovací plochy. U 1319 začíná stání zleva pravoúhlým místem a na konci je šikmé, zde se bude asi používat „střídavé stání“ dle toho z které strany se začne parkovat Celé to od počátku vypadá, že stavbu nikdo neřídí, neprovádí se stavební dozor a vše se mění až za provozu jsou místa kde se nejprve postavil chodník a pak se i 3x zboural a postavil znovu, protože se tam najednou kopal kanál a pak se rozvádí i nějaká síť. Zdá se i to, že firmy které provádí práce se mění a, že tu byl i dvou týdenní stav kde na sídlišti nikdo nic nekopal. Celá stavba se dokončuje vysokým tempem i na místech kde se nedávno kopalo, obávám se to celé bude šité moc horkou jehlou a bude za čas docházet k propadům chodníků a vedoucím nad těmito místy. Ale přesto doufám , že celé sídliště bude nakonec krásné a jako nové a, že zběsile parkující rodiče pře školkou nerozjezdí chodník a upravený trávník v okolí.
    Každopádně počasí stále přeje

    1. Investor akce by měl mít kvalitní stavební dozor, který by měl přejímat jednotlivé dokončené etapy a celkově sledovat průběh stavby.
     Doufejme,že zkušenost ze spadlým stadionem už město vytrestala a dobrý dozor má

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Úřednice si nechávala část poplatků, přišla si na desítky tisíc korun

Čt Lis 29 , 2012
Na Vysočině to v poslední době nebyl jediný případ, kdy si úředník nechával část poplatků, jež mu občané zaplatili. Něco podobného, i když v mnohem větším měřítku řešil městský úřad v Humpolci letos v létě. Tam si úřednice přišla na stovky tisíc. Čtěte dále:   Daniel Šimek z Humpolce zdolá […]

You May Like

Témata