Svědomí hrdinů

3

Dovoluji si vás upozornit na velice zajímavou knihu Miroslava Kačora „Svědomí hrdinů“, která vyšla v nedávných dnech, ale na knižním trhu není až tak zcela rozšířená. Publikace vznikla na základě filmového dokumentu, který byl odmítnut ve všech televizích. Bohužel.

V knize Svědomí hrdinů autor ukazuje odvrácenou tvář odbojové činnosti bratří Mašínů a jejich společníků, která dodnes názorově polarizuje českou společnost. Vrací se k činům, které skupina spáchala počátkem 50. let minulého století na československém území. Na rozdíl od ostatních publikací zabývajících se touto tematikou Miroslav Kačor nabízí pohled z „druhé strany“: Poprvé promlouvají potomci, příbuzní a blízcí těch, kteří se stali nepřímým terčem některého z násilných činů dnes oslavovaných a vyznamenaných odbojářů. A také poprvé promlouvají dosud nezveřejněná fakta: autor rekonstruuje události na základě svědectví a dosud nezpracované kriminalistické dokumentace (výpovědí obviněných a svědků, pitevních protokolů obětí, fotografií z místa činu atd.).Jak se ve skutečnosti odehrály ony známé události, při nichž byli zabiti Oldřich Kašík, Jaroslav Honzátko a Josef Rošický a vážně zraněn Jan Lecián?Kdo a jací byli ti, kteří se podle bratrů Mašínů v nesprávnou dobu ocitli na nesprávném místě?


Jak hodnotí odboj Mašínů lidé, kolem nichž prošla reálná, nezvratná smrt? A jak jej máme posuzovat my?


Mají být Mašínové opravdu za své činy vyznamenáni?


Kniha vznikla na základě stejnojmenného filmového dokumentu, který dosud nevysílala žádná televize.


Slovo autora:
„V letech 1993 až 2006 vzniklo několik dokumentů a publicistických pořadů přibližujících divákům tzv. kauzu bratrů Josefa a Ctirada Mašínů. Všechny bez výjimky se víceméně stavěly na stranu obhajoby jejich činů. Můj naivní pokus využít možnosti svobody výměny názorů, kterou zaručuje Ústava a pluralita v programové skladbě ,apolitických‘ televizí, a natočit dokument s odlišným pohledem na věc, vyzněl naprázdno. Žádná z televizních společností a výrobních sku­pin neměla o projekt zájem. Na kontroverzní téma, rozdělující národ, není možné prezentovat, ani tolik let po sametové revoluci, názor jiný než ten divákům po celá léta servírovaný. A tak námět na dokument, kde bychom dali slovo i potomkům obětí ,hrdinů‘, chvíli poletoval jako cár papíru mezi dramaturgy, aby se nakonec cárem papíru opravdu stal, přestože příprava byla kvalitní, důkladná a téma jistě divácky zajímavé.
Audiatur et altera pars. Budiž slyšena i druhá strana. Tato demokratická samozřejmost je pro nemalou část českých médií takřka neznámá. Čestné výjimky potvrzují pravidlo. Zůstal jsem se svým projektem sám a nejednou si uvědomil, že jsem asi jediný, který může. A když je člověk jediný, který může, tak musí. Projekt jsem chtěl za každou cenu realizovat, a tak jsem hledal pomoc v nezávislých sférách. Našel. Filmový dokument vznikl. Těžce, s minimem finančních prostředků a s obrovským nasazením všech, kteří se na něm podíleli. A na základech osmadvacetiminutového filmu vznikla tato stejnojmenná kniha, kde se pokouším sdělit čtenáři také všechno to, co se do krátké stopáže dokumentu ,Svědomí hrdinů‘ nevešlo.“

Čtěte dále:   Letošní Platforma jde do finále

 


Režisér a scenárista Miroslav Kačor (nar. roku 1950 v Šenově) je autorem více než čtyř stovek scénářů k filmům a audiovizuálním pořadům různých žánrů. Do povědomí televizních diváků se zapsal řadou dokumentů a několika dokumentárními cykly. Mezi nejznámější patří projekty Zapomenuté výpravy a Osudové okamžiky, které vyšly i knižně.

Dokument „Svědomí hrdinů“ můžete vidět na You Tube: http://www.youtube.com/watch?v=Q4MjZ-cs58M

myska

3 thoughts on “Svědomí hrdinů

  1. Dnes se opět jednostranně překrucuje historie. Dříve byli Mašíni vrazi,myšleno před rokem 1989,dnes hrdinové hodní strejčkové,klaďasové,prostě hoši v oukeji..
    Televize se bojí ukázat i jiný pohled na ně. ČT je bohužel poslušná instituce,která straší komunismem,ale opravdu vyvážený dokument tam neuvidíte…
    Nezastávám se zločinů50let,ale je pravdou,že se historie znovu barví podle vládnoucí elity.
    Tomu bych v roce 89 nevěřil,no ještě že jsem nebyl na generální stávce tehdy v listopadu…

    1. Mašínové byli a jsou gauneři a sprostí vrahové, kteří se ve jménu protipolitického odporu neštítili bestiálně vraždit lidi, kteří s tím neměli nic společného. Patří za mříže stejně, jako Polednová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Bernard dorazil na pátý kontinent

Po Kvě 11 , 2009
První dodávka nepasterizovaného piva BERNARD zamířila do Latinské Ameriky, konkrétně do jihoamerického Peru. Čtěte dále:   Koncert Vlasta Redl

You May Like

Témata