Tip na výlet – Údolím řeky Doubravy

Nedaleko od Humpolce se mezi Chotěboří a Bílkem vine úzký a strmý kaňon řeky Doubravy. Ten je zmenšeným obrazem obřích kaňonů nacházejících se jinde ve světě. Údolí je však neméně krásné, romantické a tajuplné. Doporučujeme návštěvu tohoto krásného údolí. Obzvlášť v horkých letních dnech je ideálním místem na výlet.

Návštěva údolí řeky Doubravy, které místní říkají něžně a poeticky Doubravka, je nezapomenutelnou podívanou. Přírodní rezervace Údolí Doubravy byla vyhlášena v roce 1986. Prochází tu otevřena naučná stezka, která je 4,5 km dlouhá, překonává výškový rozdíl 83 m a je turisticky středně náročná. V minulosti bylo údolí trampským rájem, často využíváno trampy k přenocování. V současné době je táboření a rozdělávání ohňů na území rezervace zakázáno, přesto k němu zřejmě ojediněle dochází.

Naučná stezka sleduje tok řeky Doubravy, která mezi Horním mlýnem u Chotěboře a Bílkem protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná i divoká zákoutí s balvanitým řečištěm a četnými peřejemi. Celé kaňonovité údolí je doslova „učebnicí geomorfologie“, objevíte zde skalní věže, vodopády, obří hrnce a kamenná moře, která vznikla mrazovým zvětráváním a svahovým posunem. Nechybí zde ani soutěsky, útesy, mrazové sruby a další tvary.

Ve svazích nad řekou lze vidět nejrozsáhlejší kamenná moře v údolí, nad nimiž se až nad koruny smrků vypíná jediná skalní věž, nazvaná Čertův stolek. Pověst vypráví, jak poustevníka, který v jeskyni pod skálou žil asketickým životem, provokoval čert. Na kamenný stolek mu předkládal vybrané lahůdky a čekal, zda se poustevník dopustí hříchu. Ten na radu kněze udělal svěceným uhlem tři kříže na kamenné lavici a čerta pozval, aby si přisedl. Jakmile tak učinil, zasyčelo to, čert zařval a v mžiku zmizel. Poustevníkova jeskyně je tu dodnes.

Na vrcholu další nejvyšší skály Sokolohrady, kde kdysi stával hrad, a kam nás zavede turistická stezka, je upravená vyhlídka. Tedy kdysi byla. Dnes už ji obklopili okolní stromy. V místě zvaném Mikšova jáma, asi kilometr před obcí Bílek, spadá Doubrava 1,5 metru vysokým vodopádem do hluboké tůně. Nejkrásnějším místem kaňonu je asi Koryto, nejužší místo mezi 15 m vysokými skalami. Kolem Veselé skály a lomu, u kterého naučná stezka končí, pod krásným železničním viaduktem, se lze dostat do vesničky Bílek.

Čtěte dále:   Humpolec a chorvatský Karlovac se sbližují, pojí je dávný příběh rodiny Reinerů

Naučná stezka seznámí s řadou zajímavých geomorfologických jevů, typickým rostlinstvem a živočišstvem pro tuto oblast. Lze ji jíti i opačným směrem. Takže se můžete vrátit stejnou cestou. Nebo, pokud nechcete jít zpět stejnou cestou, můžete dojít do Bílku a z Bílku se do Chotěboře vrátit po zelené turistické značce. A nebo se můžete mezi Chotěboří a Bílkem svézt vlakem.

I  v zimě stojí tiché údolí ležící v Železných horách za procházku. Zasněžené stromy a zamrzlá Doubrava dodávají krajině snivý nádech. V Korytě se tvoří nádherné ledopády – stovky dlouhých rampouchů.

Na konci pár praktických rad a tipů. Stezka se dá zvládnout i s malými dětmi. Ty nejmenší je však v těch nejvíce nebezpečných částech raději vést za ruku. V některých místech je velmi příkrý sráz do údolí a cesta vede často po kluzkých kamenech v blízkosti divoké řeky. V případě úrazu je zde pro záchranáře velmi špatný přístup a v některých místech tohoto malebného údolí budete zcela bez mobilního signálu. Nezapomeňte tedy na vhodnou obuv. Pokud si vezmete tenisky nebo běžecké boty, bude to spíše bruslení a o hubu. Tak opatrně.

Ahoj a šťastnou cestu.

 

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z atrakce ostuda: květiny na knihovně v Brodě uschly, lidi vinili knihovnice

Po Srp 23 , 2021
Místo svěží zeleně jen nevzhledná šeď. Měla to být atrakce Brodu, která pomůže k titulu Stavba roku na Vysočině. Hlavní trumf, živé rostliny, které zdobily stěny nové krajské knihovny, ale během několika dnů uschly. „Čekáme na nové květiny čtrnáct dní. Pořád nic,“ povzdechla si ředitelka knihovny Jitka Hladíková. Zelené stěny […]

You May Like

Témata