Tip na výlet: Za ledovým Golemem do Lovětína

2

I v tomto mrazivém zimním období lze uskutečnit zajímavé výlety do přírody. Jedním z nich může být cesta za neobvyklým ledovým útvarem u Lovětína na Vysočině. A chcete-li absolvovat výlet třeba na celý den, nezapomeňte si vzít s sebou běžky.

Lovětín je malá vesnička o padesáti chalupách, náležející k Batelovu. Nejlépe se tam dostanete z Horní Cerekve, odkud pojedete do Batelova (cca 5km) a odtud je Lovětín daleko už jen 3 kilometry. Zhruba 500 metrů od vesnice se nachází několikametrový ledovec, který zde každou zimu “vyrůstá” z tryskajícího pramene čisté vody a přilákává spoustu zvědavých návštěvníků. Na počátku této nevšednosti byla voda nekontrolovaně unikající z obecního vodojemu. Nyní už je na místě nastavitelná tryska, která nepřetržitě stříká vodu do několikametrové výšky a vytváří nejrůznější měnící se ledové skulptury. V současné době má ledovec podobu obrovského Golema, ale chcete-li ho shlédnout v tomto tvaru, musíte si pospíšit, neboť za pár dní se může ledová socha změnit v úplně něco jiného. Skutečnou krásu ledovce, na kterého si lidé jezdí sáhnout pro štěstí, prý nejvíce umocní umělé osvětlení (například blesky fotoaparátů), které dá vyniknout barvě křišťálového ledu.


Pokud se dostatečně pokocháte a nebude se vám ještě chtět jet domů, můžete využít zdejší běžecké tratě, anebo nedaleké lyžařské vleky. Pro běžkaře je ideální Havlův kopec, který se nachází zhruba na polovině cesty k Batelovu. Je vysoký 679 metrů a jedná se o přírodní zajímavost. Harmonická krajina s liniovými prvky dřevinné vegetace (meze, kamenice, solitéry) uchvátí každého milovníka přírody.Lovětín na podzim


Čtěte dále:   Humpolec a chorvatský Karlovac se sbližují, pojí je dávný příběh rodiny Reinerů

myska

2 thoughts on “Tip na výlet: Za ledovým Golemem do Lovětína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hliníkovo muzeum v Humpolci

Pá Led 13 , 2006
MěKIS ve spolupráci s Městem Humpolec chystá další turistickou atrakci ve městě. Čtěte dále:   Tip na výlet - Údolím řeky Doubravy (REPOST)

You May Like

Témata