Ukončí lidská závist dobrý počin?

12

Letos již podruhé vyhlásilo Město Humpolec grantový program „Fasády historických objektů“. Oproti loňskému roku se počet žadatelů o příspěvek na opravu domů zvýšil, ovšem z devatenácti projektů bylo odsouhlaseno pouze čtrnáct. Zbývajících pět nesplnilo přísná kritéria grantového řízení.

Rozpočet města pamatoval na grantový program částkou 1,5 miliónu korun a peníze byly beze zbytku rozděleny, i když výše požadovaných financí byla u některých žadatelů snížena. Největší obnos ve výši 250 tisíc korun byl přidělen domu s pekárnou Adélka na Horním náměstí, jehož vzhled je vylepšován již druhým rokem. Bývalý kulturní dům Zálesí obdrží pak dotaci necelých 200 tisíc korun. Nejmenší přidělená částka byla 46 tisíc korun.


Účelem poskytovaných finančních prostředků je zajistit spolufinancování obnovy a opravy historicky cenných fasád objektů. Historicky cenným objektem se pro účely tohoto grantového řízení myslí objekt s datem výstavby před rokem 1938, mimo výrobní areály či stavby sloužící pro výrobní činnosti. Lokalizace projektů je vymezena územím historické zástavby města Humpolec a vztahuje se na objekty tvořící uliční zástavbu nebo navazující na veřejná prostranství. Jedná se zejména o části fasád pohledově exponovaných do veřejného prostranství. Humpolec si od tohoto kroku slibuje zlepšení vzhledu města a s tím související rozvoj cestovního ruchu. Pro vyhodnocení a schválení projektů platí přísná kritéria a při realizaci projektu musí žadatel postupovat v souladu s příslušnými zákony a obecně závaznými předpisy. Přes to přese všechno se již v Humpolci našly hlasy tomuto programu nepřející. Zastupitelé města byli osočeni, že poskytují finanční prostředky lidem, kteří jsou vlastně bohatí (coby vlastníci domů) a žádné peníze tedy nepotřebují. Z nejmenovaného zdroje se nám tak podařilo získat informaci, že na základě těchto výtek hlavní představitelé města zvažují, zda příští rok vůbec vyhlásí tento bezesporu pro celé město přínosný program. Z důvodu české malosti a závisti tak budeme promrhávat naději na zkrášlení města a raději se budeme dívat na oprýskané omítky. Stále totiž platí: “Když mi chcípla koza, ať sousedovi chcípne taky!”

Čtěte dále:   Humpolec vyhlásil soutěž na proměnu Spolkového domu a školy v Husově ulici

myska

12 thoughts on “Ukončí lidská závist dobrý počin?

 1. Chapu, ze je pred volbama a hlasu je treba, ale nechat se odradit stupiditou nekterych pivnich kecalu, ktery v zivote dokazali pouze vypit hodne sudu piva a jsou na to i nalezite hrdy, stejne nikomu nepomuze. Tyhle IQci maji svou pravdu a svet, kterej nechteji menit, protoze by potom uz nemeli proc chodit plkat nesmysly do hospy a koho kritizovat, takze by zase zacali pomlouvat, proc ty fasady ve meste vypadaji tak hrozne a proc s tim mesto nic nedela. Proste na ne ser.e, nic jineho se s nima stejne neda delat. A jestli se nenajde dostatek tech rozumnejsich, tak za to ta funkce v tomhle malomeste nestoji, to je smysluplnejsi ji treba okopavat turin :).

 2. Program jako takový je dobrá myšlenka, ovšem, dle mého, špatně nastavená. Kde jsou v Humpolci historické fasády?? Mimo barokní fary a úřadu není na náměstí ani jedna… To, co se děje na adélce, kdy se obnovuje něco, co už tam spoustu let není a navíc za cenu porušení základních tepelně technických norem, je podle naprosto zcestné… Obnova fasád ano… Tam kde se zachovaly původní prvky nemám nic proti římsám atd… Ale tam kde dům za ta léta povyrostl o patro, změnila se okna atd, dělat římsy a podobné historizující prvky, to je na zamyšlení.. Radši bych měl novou, čistou a moderní fasádu, než nějaký rádoby historicky se tvářící dortík… Když to vezmu do důsledku.. Obnovujeme fasády rádoby historických objektů a nejstarší a opravdu historická část Humpolce nám chátrá a mizí pod rukama… Dojděte na Zichpil… Na náměstí huj, za rohem fuj…

  1. Podívej se na staré foto a zjistíš, že ten dům se pouze navrací k podobě, kterou měl než ho komunistický režim zmodermizoval. Dle mého naopak patří firmě Adélka velký dík !

    1. Když se podíváš na konstrukci arkýřů…. tam je tepelných mostů, že se nedopočítáš a obložení 2cm polystyrenu se to rozhodně nezachrání… Nehledě na to, že podle mě nefunguje ani oplechování a odvod dešťové vody… Po zimě to bylo dost vidět…
     Zkrátka nesouhlasím s tím, že tam kde nic není, je třeba obnovovat fasádu podle fotografií.. Klidně bych snesl moderní řešení, včetně vyřešení technických věcí s tím, že bych kladl důraz na barevnost, protože když jde dneska člověk po Humpolci, pomalu jinou barvu než okrovou lidé neznají… Náměstí stejně nebude nikdy jako dřív.. z hlediska kontextu by mi bylo milejší, kdyby se něco udělalo s velkým objemem hotelu Kotyza, který tam naprosto nesedí a zastavěl se roh vedle úřadu.. To je ostuda města, protože když zaprší..není nad to mít na náměstí kachňák…

     1. a co by si s tím chtěl dělat ! Hotel KOTYZA je soukromý a zaplať Pánbů za to že hop pan Kotyza konečně opravil. Nebo se ti tam líbila ta ruina co tam leta byla ? A pozemek vedle úřadu je též soukromý, tak co s tím město může dělat ? máš hezké myšlenky, ale chybí ti informace a reálné myšlení ! A propo socialismus již skončil a město naštěstí již není neomezeným pánem a nemůže rozkazovat, i když by to někdy mohlo být ku prospěchu věci. a mimo jiné Adélka bude do dešťových svodů istalovat topné kabely a po dokončení bude budova vytápěna, takže současné problémypak budou vyřešeny a hodně lidí je vděčno za tento její počin a za likvidaci moderního břizolitu!

     2. Reálné myšlení mi nechybí… Hotel Kotyza je pana Kotyzy a pozemek je téhož pána.. A pokud vím, tak už pár let se slibuje, že se s ním něco udělá… Ano..topné kabely ovšem neřeší všechny problémy a při vytápění budou muset šáhnout dost hluboko do kapsy..zbytečně… Jak jste psal.. Socialismus už skončil… Proč opakovat stejné chyby, kdy se nehledělo na žádné stavební normy a detaily..

     3. Mám pocit, že Frrr ví, o čem píše.
      Neznamená, že co je v soukromém vlastnictví je to nejlepší. Panu Kotyzovi bylo nabídnuto odkoupení pozemku městem již před dlouhou dobou, ale k dohodě nedošlo (důvod neznám) a proto místo proti radnici je takové, jaké je. Anonym píše o socialismu, ale přispívat někomu na opravu soukromého vlastnictví je přeci socialistický styl, nebo se mýlím? Nikomu to nezávidím, je třeba, aby město vypadalo pěkně. A můj názor je, že se o přidělených penězích dohadují ti, co je dostali, kterým se nelíbí, že ten dostal tolik a ten jenom tolik.Hlavně je třeba, aby peníze byly použity na opravy daných objektů a ne na obveselení jejich majitelů.

     4. Mám pouze jednu věc.Tato akce již běží druhým rokem ,loni vše proběhlo skoro v nezájmu občanů až letos čtu zajímavé názory odborníků.Jenom nevím proč je nepřišli říct na jednání zastupitelstva ,nebo proti nim veřejně nevystoupili.
      Je pravda ,že je dost „objektů“ v Humpolci , které jsou v hrozném stavu , ale každý z nich má jistě majitele a ten měl možnost se o přidělení dotace ucházet pokud by měl v úmyslu s objektem cokoliv dělat.
      O rozdělení prostředků rozhoduje např.stavební komise města dle přesných požadavků , které musí žadatel předložit.Dotace se nevyplácí v celé výši nákladů a každý žadatel musí mít dost vlastních prostředků na realizaci a teprve potom dastane dotaci.
      Myšlenka byla napomoct a motivovat majitele objektů něco s jejich stavem dělat a tím zlepšit vzhled města .
      Je celkem pochopitelné ,že se někomu některé realizace líbí víc a některé míň.Je diskutabilní jestli místo návratu k původnímu vzhledu budovy by nebyla lepší nějaká futuristická moderní fasáda.Ale myslím si ,že by se to setkalo se stejně protichůdnými reakcemi.
      Jednoduché je nedělat nic a vše nechat tak nějak plynout samospádem.Zkuste si vzpomenout jak to tady vypadalo např v roce 1988.
      K tomu poslednímu komentáři : dnes má všechno nějakého majitele a není nic „nás všech “ to jsme mezi náma už zažili.Proto pokud by se nemělo přispívat soukromým vlastníkům tak by se nemohlo dát nic nikomu a nikam.Jinak vyúčtování prostředků má dost těsná kriteria a určitě se se znich nikdo neobveselí.somdis

 3. Tak se nám to Zálesí pomalu líhne jak z kukly krásný motýl. Až se mi začíná zdát, že tam snad postavili nový barák. Jenom doufám, že sotva co bude dílo dokončeno a odstaví se lešení, že nepopustí uzdu své tvůrčí fantazii nějaká vypatlaná smažka se sprejem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Soudruh Paroubek je hodný člověk, soudruh Paroubek má děti rád

Po Kvě 15 , 2006
Tento začátek básničky jsme se učili na základní škole, pouze místo Paroubka, byl Lenin. Tak už je to zase tady. Cenzura, zastrašování, vyhazovy. To, proti čemu se v roce 1989 zvedla v Českých zemích nebývalá vlna odporu, se zas nenápadně stává společenskou normou. Čtěte dále:   Osm stovek diváků. Fotbalisté […]

You May Like

Témata