V Čejově vypadlo z návěsu mrtvé sele, bylo ukryté v hnoji

10

V šoku byli v úterý ráno obyvatelé Čejova u Humpolce, když uprostřed obce vypadla ze zemědělského návěsu kupka hnoje a v něm bylo mrtvé sele. Případ okamžitě začala vyšetřovat Krajská veterinární správa v Jihlavě. Zemědělcům teď hrozí pokuta.

Redakci MF DNES o případu vyvážení mrtvých prasat zahrabaných do hromad hnoje informovali obyvatelé obce, kteří si události všimli.
„Víme o tom, případ vyšetřujeme. Náš technik provedl šetření na místě a zahájil správní řízení,“ uvedl zástupce ředitele Krajské veterinární správy Božek Vejmelka. Zemědělcům podle něho hrozí až půlmilionová pokuta.
„Uhynulá nebo mrtvá zvířata se musí nechat odborně zlikvidovat v asanační stanici. Zahrabání do hnoje je velký delikt,“ dodal.
V případě, že by se rozšířila nákaza nebo se kontaminovaly vody, hrozilo by i trestní stíhání. „Až tak daleko to ale naštěstí nedošlo,“ konstatoval ředitel.


Ano, byl to náš průšvih, přiznal Školní statek


Prohřešek padá na vrub Školního statku v Humpolci. „Ano, bylo to od nás a byl to ohromný průšvih,“ potvrdil ředitel statku Jan Mácha.
Podle jeho slov se jednalo o hrubou chybu zaměstnance porodny, kde se narodila mrtvá selata. „Náš pracovník nepochopitelně nedal selata do speciální popelnice, ale vzal je škrabákem spolu s hnojem a naložil na auto,“ vysvětlil Mácha.
Protože je hnůj od prasat řidší, na terénní nerovnosti v Čejově se část vylila s ním skončilo na silnici i tělo jednoho selete.


Za pochybení padnou postihy


„Byla to ojedinělá událost. Velmi mne to mrzí. Se zaměstnanci jsme to probrali, padnou i nějaké postihy. Obec jsme uklidili a uděláme maximum, aby se něco podobného už neopakovalo,“ slíbil ředitel školního statku. Ujišťoval, že mrtvá zvířata ve hnoji nekončí, jednalo se o výjimečné pochybení.
Podle Božka Vejmelky jihlavská Krajská veterinární správa každým rokem šetří několik podobných případů. „Obvykle se stanou tak dva až tři za rok,“ řekl.
Chovatelé zvířat mají v případě uhynutí několika kusů povinnost nechat je odvézt do kafilerie. To je ovšem něco stojí. Výdajům se někteří snaží vyhnout tím, že těla zvířete ukryjí.
Takový postup podle Máchy rozhodně není běžný na Školním statku v Humpolci. „Za dobu, co tu jsem, se nám nic takového nepřihodilo,“ ujistil s tím, že šlo výhradně o selhání jednoho ze zaměstnanců.

Čtěte dále:   Humpolec bude mít brzy novou koalici i starostu, rozhodovat se má ve středu
(Převzato z MF Dnes: http://jihlava.idnes.cz/v-cejove-vypadlo-z-navesu-mrtve-sele-bylo-ukryte-v-hnoji-pkf-/jihlava-zpravy.asp?c=A101021_1470118_jihlava-zpravy_toi )

myska

10 thoughts on “V Čejově vypadlo z návěsu mrtvé sele, bylo ukryté v hnoji

      1. Statek může případnou zaplacenou pokutu vymáhat na konkrétním zaměstnanci. Současná legislativa to umožňuje, i když bůhví, jak to funguje v praxi…..

  1. …to jsou opravdu oduševnělé příspěvky, a hlavně k článku. Školní statek by zasluhoval pokutu a je úplně jedno jestli to sele vypadlo v Čejově, nebo v Jiřicích, a jestli ho viděl komouš, nebo modrej pták !!

      1. A že zrovínka v Čejově… Nějaká vyšší moc chce na něco poukázat… Že by reakce na výsledek tamních voleb ? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vítězná série Jiskry už trvá šest zápasů

So Říj 23 , 2010
Krajskému přeboru volejbalistek vládne humpolecká Jiskra. Čtěte dále:   Výpadek

You May Like

Témata