V Česku náhle končí velký výrobce potravin. Zaměstnanci letí na dlažbu, zákazníkům podstrčí něco jinného

3

Zase jednou se ukázalo, jak může být škodlivé prodávat české rodinné stříbro do rukou zahraničních koncernů. Těm na něm totiž nezáleží a jediné, co vidí, jsou rychlé zisky, popřípadě úspory. Co by tuzemský podnikatel nikdy neudělal, oni udělají jedním škrtnutím pera. A má to důsledku pro stovky zaměstnanců, miliony zákazníků a ve výsledku celý region, popřípadě zemi.

Tradiční výrobci končí

Přesně tak lze popsat konec výroby znojemských okurek Znojmia v České republice. Dosud zde fungovaly dva závody, které je vyráběly. A to domovský v Bzenci na Hodonínsku a další potom v Panenských Břežanech nedaleko Prahy. Oba končí, protože tak rozhodla nadnárodní společnost Orkla, do které spadají i další významné české značky, jako je například Májka, Vitana, Hamé nebo Otma.

Jde o příklad dokonalého vytěžení situace. Firma totiž uzavře své české závody, ovšem sterilované okurky pod názvem Znojmia bude prodávat i nadále. Ty však už budou pocházet úplně odjinud, pravděpodobně z ciziny.

Aktuálně probíhá v obou závodech útlum, přičemž definitivní konec výroby by měl přijít někdy ke konci tohoto roku. Na zaměstnance to má obrovský dopad. Všech 250 lidí totiž dostalo výpověď a nemluví se ani o tom, že by jim Orkla nabídla práci v jiných svých závodech. Pouze o obecné pomoci při hledání nové práce.

Nebyl to dobrý nápad

Podle společnosti jsou uzavírané provozy dlouhodobě ztrátové, přičemž náklady na jejich provoz se neustále zvyšovaly. Je nicméně zajímavé, že Orkla koupila společnost Znojmia teprve v roce 2015. A tomuto koncernu se navíc celkově na českém trhu mimořádně daří. V loňském roce zde docílil obratu ve výši šesti miliard korun a zisku 557 milionů korun. Jde o druhého největšího výrobce potravin v České republice.

Každopádně se zdá, že nebyl nejlepší nápad rozprodat české potravinářství do rukou velkých západních společností. Ty se totiž především snaží snižovat náklady, což vede mimo jiné i k tomu, že se postupně snižuje kvalita. Dobře je to vidět třeba na tradičních českých cukrovinkách, které se sice stále prodávají pod svými značkami, ale chutnají už úplně jinak, a to hůře, než dříve.

Zdroj: Mix24.cz

Axl

3 thoughts on “V Česku náhle končí velký výrobce potravin. Zaměstnanci letí na dlažbu, zákazníkům podstrčí něco jinného

 1. Správný dopad globalizace, neefektivní nemá šanci se udržet. Možná právě proto, to český vlastník již v minulosti vzdal a prodal zahraniční skupině.
  V Česku máme nejnižší nezaměstnanost v celé EU. 250 lidí si najde práci než lousnete prstem.
  Okurková sezona humpolaku, nás zasobuje článkem o okurkách😂😂😂

 2. Podobně to řeší zahraniční vlastníci některých českých pivovarů, viz Heineken ČR v minulosti, viz Pivovary Lobkowicz v minulosti nedávné, viz Corson-Mols letos uzavřel pivovar v Pardubicích.

  A že značkaZnojmia bude existovat,ale okurky z ciziny ve sklenici? Tak je to i s druhy piv. Značku vlastní nadnárodní majiel a tu nepustí. Viz káva Jihlavanka. Už dávno ji praží v Polsku.

  1. Lidi nevědí co chtějí. Znojmia nejsou nejlepší okurky na trhu. A pokud to není kvalita tak vítězí cena a pokud cena, tak to musí být efektivní podnik, který obstojí s cenovou nabídkou, to boužel se starou fabrikou dělat nelze.
   Říká se tomu oprimalizace nákladů.
   A komu se to nelíbí, vůbec netuší co to je kapitalizmus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Druhé čtvrtletí přálo Vysočině. Rostla návštěvnost i konferenční turistika

St Srp 30 , 2023
Návštěvnost ubytovacích zařízení a turistických atrakcí v Kraji Vysočina v 2. čtvrtletí letošního roku oproti loňsku stoupla. Potvrzují to nejen provozovatelé, ale také nově zveřejněná data Českého statistického úřadu.

You May Like

Témata