V Humpolci a Pelhřimově uvažují o založení městské policie

13

Poslechněte si podcat Českého rozhlasu Vysočina.

Podcats si můžete poslechnout zde, včetně prémiové reportáže Jak nákladné je pro obce a města zřízení vlastní policie: https://vysocina.rozhlas.cz/v-humpolci-a-pelhrimove-uvazuji-o-zalozeni-mestske-policie-9015843

Na Vysočině by mohla přibýt další místa s městskou policií. Aktuálně o jejím zřízení uvažují v Humpolci. Pracovní skupina už chystá plán a na podzim zřejmě půjde záměr do zastupitelstva. O místních strážnících uvažuje i Pelhřimov.

„Když si spočítáme počet strážníků a dnů, kdy budou sloužit, potom se náklady pohybují kolem pěti milionů korun. Jde o pořízení služebního vozidla, vybavení služebny, kamerový systém a výzbroj a výstroj strážníků,“ počítá investice do zřízení městské policie Martin Zábranský z hnutí STAN zastupující Sdružení místních samospráv.

Vstupní náklady jsou sice vysoké, ale jsou jednorázové. Potom musejí města počítat s provozními náklady. „U nás ve Starém Městě, které má 6,5 tisíc obyvatel, se ty náklady pohybují kolem 3,5 milionů korun ročně,“ doplňuje svoji zkušenost Martin Zábranský.

Jedním z problematických míst v Humpolci je park Stromovka, kde se často sdružují například lidé bez domova.  I tuto problematiku by ve městě měli strážníci v Humpolci řešit.

Dva až čtyři strážníci by měli na starosti kromě veřejného pořádku například i dopravu. „Městská policie nemusí být orgánem, který řeší jenom represi. Městská policie může být pomocí pro skupiny obyvatel, které jsou zranitelnější,“ vysvětluje starostka Alena Štěrbová z ANO.

Kdy by se strážníci mohli poprvé v ulicích Humpolce objevit, si poslechněte v reportáži.

autor:Tereza Pešoutová
Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: V Humpolci pod Rozkoší postaví okružní křižovatku. Kvůli bezpečnosti

Axl

13 thoughts on “V Humpolci a Pelhřimově uvažují o založení městské policie

    1. Jestli nás to zbaví bezdomovců, tak jsem pro. Ale jestli budeme znovu poslouchat výmluvy že se bezdomovci nedají řešit, tak je to k ničemu. Aby nás další parta buzerovala při parkování u Lidlu není potřeba. Na to stačí státní. Závodníky na motorkách a v autech městská vyřeší? Co vlastně vyřeší? Nebylo by lepší utratit městské peníze za častější vyvážení kontejnerů s odpadem? Kontejnery na plast jsou plné během dne od vyvezení, pak už je to dva týdny čekat.

    1. pak bude potreba definovat, k cemu vsemu ji Humpolec potrebuje a naopak, k cemu vsemu ji muze vyuzit. Tj. napriklad kdyz bude v Jiricich nekdo delat bugr, zda MP z Humpolce muze pomoci, nebo se to obci s RPP uz nebude tykat. Kolik vlastne tech MP ma byt. Kde budou sidlit a jak se budou prolinat s praci mistni policie, ktera uz v Humpolci je.

  1. MP má velmi omezenou kompetenci, ale jen její přítomnost v ulicích je přínosem. Věřte mi! Každý z Vás se cítí lépe, když státní nebo městská třeba jen dohlíží na průběh nějaké akce, projdou parkem, projedou parkoviště u supermarketů, v noci se několikrát objeví před diskotekou atp. Jde především o bezpečnost a pocit bezpečí. A třeba toto placebo zapůsobí i na ony závodníky na motorkách nebo borce s arabskou muzikou na plné pecky u dětských hřišť…

  2. Město má představit zpracovanou analýzu výhod a nevýhod MP.. Dokud tohle nebude, nemá cenu se rozčilovat.
    Největší zápor představují podle mě finanční náklady a kvalitní personální obsazení. Musíme ale pochopit,že doba se mění a co se dříve zdálo nemožné, to nyní v Humpolci máme. Takže vyčkejme na výsledky až to Město představí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Velká předprázdninová aukce deskových her pro Stanici Pavlov

Út Čvn 20 , 2023
Stanice Pavlov na týden od 19. června připravila velkou předprázdninovou aukci deskových her s tématikou zvířat a přírody. Zúčastnit se může každý zájemce na FB Stanice Pavlov, nabídnout cenu a svým příhozem, ideálně nejvyšší nabídnutou částkou podpořit zvířata v záchranné stanici. Čtěte dále:   Povinná vojenská služba? Pro středoškoláky z […]

You May Like

Témata