V Humpolci bude stylová kavárna

17

Milovníci dobré kávy a nějakého toho sladkého zákusku se mohou pomalu začít těšit na otevření nové kavárny na Horním náměstí. K posezení u voňavého šálku bude pro domácí ale i turisty připraveno celkem 40 míst.

Kavárna bude otevřena společně s prodejnou pelhřimovské pekárny Adélka v nově zrekonstruovaném rohovém objektu na křižovatce ulic Hradská, Masarykova a J.Zábrany. Provozovatelé měli původně záměr otevřít kavárnu již o předvánočních trzích, ovšem z důvodu komplikovaného odizolování celé stavby bylo slavnostní otevření posunuto až na Velikonoce. Maloobchodní prodejna Adélka byla na humpoleckém náměstí otevřena již v roce 1994, i když v jiné budově. S přestěhováním provozu bude rozšířen sortiment potravin od pečiva a cukrovinek až po masné a mléčné výrobky.
Stavba celého objektu, který byl ve značně zdevastovaném stavu, se vrátila do původní podoby, ve které se nacházela ve třicátých letech minulého století. K předloze sloužila dobová fotografie, vše bylo tvořeno v úzké spolupráci s architektem a městem. Dříve nevzhledný kachličkami obložený dům zapadá dnes do koloritu Horního i Dolního náměstí. Loni byly opraveny omítky směrem do náměstí, letos byla provedena úprava fasády směrem do Masarykovy ulice. Navíc byl zrekonstruován i zadní trakt budovy, která sousedí s novým parkovištěm. Nejnáročnější fází rozsáhlé rekonstrukce se stalo statické zabezpečení budovy a zároveň musel být celý objekt podříznut a odizolován. Nyní již zbývá pouze dokončit úpravu interiérů, kde v přízemí vznikne již zmíněná prodejna s kavárnou, poschodí bude sloužit k bydlení. Na celkových nákladech, které se vyšplhaly na několik milionů korun, se významnou měrou podílelo město Humpolec z dotačního titulu Fasády historických objektů.


(Zdroj:Pelhřimovský deník)

Čtěte dále:   Zlíňaci testují – Pivnice Na Štokách – restaurace pivovaru Bernard

myska

17 thoughts on “V Humpolci bude stylová kavárna

 1. Tady patří obrovský dík p. Teislerovi a firmě ADÉLKA za to, že jim nebylo líto peněz a ten dům takto špičkově zrekonstruovali – takto by to dokázal málokdo. Je vidět, že tu jsou i lidé kterým nejde jen o peníze, ale i o krásu a nádhernou historii. Díky za tento dům ! Co na to říkají další vlastníci domů, kteří nejenže neudělali takovou nádheru, ale i někteří v blízkosti tohoto domu zřejmě jen kasírují nájmy, ale ani tu fasádu nechtějí opravit..

  1. Nemám nic proti tomu, aby na náměstí vznikla kavárna. Rozhodně mi ale není jedno, že na náměstí a jeho blízkém okolí vznikají poslední dobou rádoby „historické“ fasády. Je rozdíl, když se rekonstruuje budova, typu kostela, nebo staré radnice na Dolním náměstí, kde jsou dochované alespoň některé původní fasádní prvky. Rekonstruovat fasády stylem, že tam nalepím polystyrenový fabion, nebo římsu, namaluji šambrány okolo oken a myslím si, že mám historickou fasádu je zcela zcestné. Program na obnovu fasád beru, avšak program na obnovu HISTORICKÝCH fasád ne, protože v Humpolci by se takové fasády, které jsou opravdu historické, daly spočítat na prstech jedné ruky. Celý program je špatně formulován a celkově to podle mě stavebníky svádí ke zbytečné kýčovitosti.
   Pokud chce město investovat do kvalitní architektury, mělo by v první řadě zachránit chátrající domky ve čtvrti Zichpil, protože zde se jedná o opravdové historické stavby dokládající původní zástavbu města a zde se nachází tolik hledaný turistický potenciál. Ten do města nepřivábí okrový polystyrenový dortík, ale opravdová historická stavba s původním Geniem Loci.

    1. ať se na mne frrrrr nezlobí, ale je to blázen jako ti památkáři. Mně amyslím i většině občanů je jedno, jestli ty okrasy fasád jsou z tvrzeného polystyrenu, nebo ze štuku. jde o to , že je to pěkné, vrátí to domům jejich původní vzhled a o to jde. No a nadto si myslím, že tyto moderní prvky vydrží víc, než ty originální, takže je to i užitečnější.

     1. Co k tomuto tématu říci? Snad to že oceňuji že po období, kdy jsme byli za opravy fasád „městem“ trestáni přišla doba kdy „město“ zajímá vzhled ulic a domů a je ochotno to podpořit.
      Martin Franěk má v lecčems pravdu, ale z finančního hlediska jsou některé dnešní technické postupy výrazně úspornější a umožňují realizaci větších ploch fasád. Dalo by se silně polemizovat o vzhledu, ale když si prohlédnete fotografie, tak jen v průběhu 20.století některé domy změnili podobu 2-3x a to někdy dosti výrazně. K jakému vzhledu by pak majitel měl vzhlížet? A měl by v zájmu puristického návratu k minulosti oprášit i z funkčního pohledu dneška nepraktické dispozice,výplně otvorů atd.?
      Já osobně jsem rád za pokrok který ve věci vzhledu města máme.
      Petr Žáček

     2. Pierre, souhlasím s tebou. Zichpil mě osobně také dost mrzí, protože mizí a s ní zmizí i nejstarší Humpolec. Že jsou ve městě nové fasády je paráda a mohou nám to ostatní města závidět. Jestli polystyren vydrží víc než štuk si řekneme společně až budeme v domově důchodců nadávat na kde co :))
      Mně se rohový dům líbí a jsem rád že je takto opravený.

 2. K těm fasádám a jak vypadal Humpolec koncem 19 a začátkem 20 století.Pokud má někdo ze čtenářů zájem mohu poskytnout mnoho zajímavých pohlednic a fotografií.Je dobře že radnice přispívá na obnovu toho co komančové tak totálně zk…..,vyhnal bych je z města do Čejova.

  1. Já bych zájem měl… kdyby tu byla naskenovaná historie Humpolce, určitě by web byl zase o něco pestřejší. Nevím tedy, kolik je na to potřeba místa…ale mě osobně by to vážně potěšilo. Murlo

  2. O pohlednice a foto mám rovněž zájem. Zpracovávám historii fotbalu na humpolecku a ilustrační fotografie z jakékoli doby vítám! Ozvěte se prosím na můj e-mail. Díky. Petr Žáček

 3. Domy a tím i jejich fasády vždy odrážely dobu, ve které vznikly a nebo dobu, kterou při přestavbách přecházely. Je to jedna z fantastických vlastností vědy a umění v jednom zvaného architektura. Proto mi vcelku přijde jako dost zcestné lepit v 21. století jakékoliv ozdobné prvky z polyše imitující fabion nad oknem.
  To že se to občanům líbí bych moc nevytahoval, protože v Humpolci jsme vkusu zrovna moc nepobrali. Než mě někdo internetově „odstřelí“, není to jen záležitost Humpoláků, ale i celkově společnosti v ČR jako takové. O architektuře nebo designu toho ví normální člověk opravdu pomálu. Ono se není čemu divit, když je ze všech stran tepán pořady typu Bydlení je hra apod. a každou chvílí časopisem vydávajícím se za médium „špičkové“ architektury.
  V Humpolci, kdo chce být momentálně „in“, frčí polystyrenové římsy apod. v množství co největším, pokud dotyčný na doplňky nemá, orámuje otvory alespoň barvou; ve většině okrový odstín fasády, protože okrovou přece nejde nic zkazit, popřípadě kombinace tmavě červená okrová – už to někdo vyzkoušel a také to funguje. Okna většinou plastová a nesmí se opominout mřížka – největší estéti dají zlatou. Na něco jsem zapomněl??

  1. Zapomněl jsi na to, že ne každý je vzdělán v oboru architektura a historie umění plus disponuje „tím správným“ vkusem. Obdobně by mohl někdo „setřít“ tebe v jiném oboru…Nevšiml jsem si že by si skákal nadšením, když jsme loni původními technologiemi a do původní barevnosti uvedli pobočku muzea na Dolním náměstí. Letos se podle mě velmi dobře vyrovnali s fasádou i „včelaři“. A vůbec by si měl vědět, že spousta domů opravovaných v programu historických fasád je pod dozorem památkového odboru MÚ a současné řešení velmi často co do členění a barevnosti fasád respektuje minulý stav zjištěný buď z projektů nebo z fotografií.
   Tomu tvému odsouzení moc nerozumím, i když spousta argumentů které uvádíš je fakt. Střílet tě ale rozhodně nepůjdu 🙂

  2. Nevím, jestli je lepší dodržovat představy školy architektury a nebo to, že se občanům věci líbí, je jim příjemné kolem nich chodit a dívat se na ně. Pro mně je to druhé určitě lepší.
   Jinak prosím frrrrr aby se podíval na staré fotky, jak to tu vypadalo nejen před rokem 1989, ale i v průběhu 19 a 20 století. Garantuji, že Humpolec nikdy za posledních 200 let a možná i před tím takhle pěkně nevypadal a to je myslím nejdůležitější. Pokud se mnou někdo nesouhlasí a doloží mi fotkami, že nemám pravdu, rád svůj názor změním. Míla

   1. Dovolím si částečně nesouhlasit. To co provedli s okolím centra soudruzi v polovině šedesátých let na hodně dlouhou dobu zasadilo ránu vzhledu celého centra města. Asanace starých domů třeba byla nezbytná, ale to co je nahradilo je neomluvitelné. Nesmyslně vysoký panelák kazící panorama centra, dlouhý panelák přezdívaný „kravín“ a zbytek minisídliště v okolí Spolkového domu, to všechno je podle mě 1000x horší než plastová okna a „plastové“ fasády. Pokud chce frrrr pomoci vzhledu města, tak by se měl zabývat tímto specifikem našeho města a hledat jak architektonicky napravit toto zvěrstvo .

    1. Pierre toto není bohužel jen záležitost Humpolce, ale celkově měst v ČR. Uznávám, že sídliště v centru je hrůza, ale můžeme být rádi, že dosáhlo jen komornějšího měřítka. Pokud půjdu ještě dál, tak pokud porovnám například sídliště v Brně a sídliště v Humpolci obecně, u nás jsou co do prostředí rozhodně kvalitnější a vzhledově lepší.
     Na tvou otázku jak napravit toto zvěrstvo existuje jednoduchá odpověď. Zbourat. Je třeba si ale uvědomit, že by polovina města najednou neměla kde bydlet. Při momentální finanční situaci je jen jedno řešení. Stávající panelové domy rekonstruovat a prodloužit jim životnost. Souběžně pak „syslovat“ peníze, protože navždy tu nebudou. *:)

 4. To že možná trošku víc fušuju do architektury neznamená, že bych někomu chtěl něco kázat. Nedělám si také iluze, že každý se architektuře věnuje. Neznamená to ale, že v našem městě nemůžou vznikat vkusné věci. Jestliže chci investovat fůru peněz do opravy domu, předpokládám, že se také něco budu snažit vyhledat a zjistit o současném způsobu výstavby. Ne, že si seženu jednu fotku, ještě k tomu černobílou a podle té to „osmahnu“. Co se týče původních projektů, dovolím si položit jednu otázku… Kolik se jich dochovalo?? Sám vím, že když jsem se snažil dohledat plány k jedné „historické“ budově v Humpolci, nic jsem nenalezl. Dovolím si tvrdit, že pokud nebudete mít hodně štěstí a prapředek vám je neschoval na půdě, nepomůžou vám ani archivy. V pelhřimovském jich pro Humpolec bylo hodně pomálu.
  Většina budov prošla za socialismu dost krutými přestavbami, které jim nejen změnily fasádu, ale kolikrát i objemové řešení. Spousta budov byla sloučena do jedné. V tomto kontextu vidím i proces opravy „historických“ fasád.
  19. století zamenalo v architektuře a výstavbě domů návrat k historismu, což se později ukázalo jako slepá ulička, protože za fasádou paláce se například skrývala nemocnice nebo nádraží. Byly to tedy jakési kopie historických fasád, které skrývaly ve své době soudobý interiér. Dělat kopie kopíí je trošku síla, není??
  Abych to uzavřel. V Humpolci je pravých historických budov velmi pomálu a tyto pozornost úřadu zasluhují a ne vždy se jim jí v potřebné míře dostává. V ostatních případech je nějaký dozor na pováženou, protože zde najdeme maximálně historický sklep.
  Když mé celé snažení převedu do lidové mluvy. Pokud si budu chtít koupit boty, nekoupím si je u pouličního stánku, protože víc proužků neznamená víc Adidas *:) – kopie je vždy horší než originál. Stejně tak je to u našich „historických“ fasád. Víc ozdob neznamená víc historické, jak si někteří bláhově myslí.

 5. No, nemůžu se tady pouštět do nějakého hodnocení architektury, protože jí nerozumím. Ale prvdou je, že po naší republice toho najezdím dost a nemůžu si pomoct, když to porovnám s ostatními městy, tak se mi Humpolec moc líbí a myslím si, že se naše městečko vylepšuje a zkrášluje. Zkuste se kouknout do jiných podobně velkých měst a většinou je to bída. Špinavé a staré baráky o které se nikdo moc nestará. Zdá se mi, že u nás v Humpolci se opravuje a zkrášluje co se dá. A to je podle mého důležité.

  Jinak co se týče ve článku zmiňovaného baráku, tak nemůžu si pomoct, ale mě se líbí. Nehodlám hodnotit jeho architektonickou podobu, a tak, ale rozhodně to vypadá mnohem líp než to co tam bylo předtím. A to je zase podle mě nejvíce důležité.

  Jediné co se mi na budově nelíbí jsou ty hlavní vchodové dvěře ze strany od náměstí. Proboha co to je? Taková skleněná hrůza na fotobuňku, vždyť to vypadá jak dveře do banky. To se tam nemohly dát nějaké pěkné dveře, jako jsou třeba ze strany? A ta skleněná hrůza nade dveřmi to všechno dovršila. Zbytečně to IMHO kazí celkový dojem.

  Ale jak říkám, pořád lepší než to co tam bylo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Vánoční strom v Humpolci změní podobu

Út Lis 14 , 2006
Přibližně 200 tisíc korun vyhradila radnice na nákup nové světelné vánoční výzdoby v Humpolci. Čtěte dále:   Zlíňaci testují - Zverimex BistroBar Jihlava

You May Like

Témata