V Jiřicích stavějí dům s pečovatelskou službou

V Jiřicích nedaleko Humpolce vyrůstá nový dům s pečovatelskou službou. V tomto regionu je to již druhý a město Humpolec má v úmyslu příští rok postavit další. I když mají v Jiřicích zatím jen polovinu žadatelů o byt v pečovatelském domě, nemají strach, že ho nezaplní.

Příští rok v září bude stavba kompletně hotova a seniorům nabídne dvacet garsoniér o velikosti 36 a 42 metrů čtverečních. Z toho dva byty budou přizpůsobeny invalidům. Zatím se však na obecním úřadě shromáždila pouze desítka žádostí o byt. „V žádném případě nemáme strach, že by byl z poloviny prázdný. O byty v pečovatelských domech je tak veliký zájem, že se určitě naplní,“ říká starosta Jiřic Svatopluk Veroněk. Kdyby prý se postavil ještě jeden takový dům, i ten by se určitě zaplnil.
Podle starosty má obec zatím jen polovinu žadatelů z toho důvodu, že nabídku těchto bytů ještě nikam jinam neodeslali. „Chceme dát přednostně možnost místním lidem a obyvatelům mikroregionu Želivka, kam spadáme. Až během příštího roku rozešleme nabídku i do Humpolce a ostatních vesnic v okolí,“ řekl Veroněk.
„Pro seniory se toho v poslední době dělá dost, a mladí lidé mnohdy nemají kde bydlet,“ říkají obyvatelé z Humpolecka. Jenže právě k výstavbě běžných bytových domů pro mladé rodiny neposkytuje stát moc výhodné podmínky.
O výstavbě pečovatelského domu se v Jiřicích uvažovalo zhruba šest let. „Musíme pomáhat i starým lidem, a pro ty, co se dokážou o sebe postarat, je dům s pečovatelskou službou nejlepší řešení,“ říká starosta Veroněk. Navíc to prý bude mít výhody i pro mladé. Senioři totiž uvolní mnohem větší bytové jednotky.
Vedení obce prý nezapomíná ani na mladé rodiny. Obec měla v plánu vystavět bytový dům ve spolupráci s družstvem budoucích nájemníkům. Stát však v současné době na tuto variantu výstavby neposkytuje žádné dotace. „Pokud se obnoví tato možnost a stát bude finančními dotacemi podporovat bytová družstva, chystáme se také stavět. Máme připravený a zasíťovaný pozemek na výstavbu zhruba 48 bytů,“ tvrdí starosta.
Jelikož se v Jiřicích velice dobře rozvíjí i podnikání v připravené průmyslové zóně, zájem o byty zde ještě stoupne. Do obce totiž míří investor, který by zde zaměstnal kolem 200 lidí, převážně žen.

Čtěte dále:   Krize na humpolecké radnici: ANO vypovědělo koaliční smlouvu, z jednání s opozicí ale vycouvalo. Město zůstává bez starosty

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Srdecne pozdravy z USA V

Út Říj 28 , 2003
Tak jsem tedka trochu vynechal psani, byl jsem po vyletech :-). Takze preskocim par dni a zacnu rovnou New Yorkem. Čtěte dále:   Výpadek

You May Like

Témata