V roce 2009 už nebude mít Humpolec pohotovost

37

Ke dni 31.prosince 2008 končí v Humpolci městem placená lékařská služba první pomoci. O zrušení víkendové pohotovosti ke konci letošního roku rozhodli tuto středu městští zastupitelé. Svůj podíl na tomto verdiktu má i neochota okolních vesnic přispívat na provoz.

Lidé, kteří budou mít o víkendu nějaké zdravotní potíže, se budou muset vydat za ošetřením do nemocnice v Pelhřimově anebo v Havl.Brodě. Komplikace to může způsobit především starým lidem, kteří se nemají do okolních měst jak dostat.


Město začalo v loňském roce lékařskou službu první pomoci financovat poté, co představitelé Kraje Vysočina rozhodli o fungování LSPP pouze v krajských nemocnicích. Humpolec se rozhodl služby pohotovosti monitorovat a na základě výsledků pak vydat rozhodnutí o dalším trvání. Právě tyto výsledky se ukázaly jako neuspokojivé. Během sledovaných osmi měsíců vyhledalo lékařskou pomoc 414 lidí, z nichž 98 vůbec nepocházelo ze spádového obvodu. V průměru přišlo osm pacientů denně. Z původně předpokládaných 400 tisíc korun, které měly ročně na dofinancování pohotovosti stačit, se vyklubal celý milion. Z dvaceti okolních vesnic, do nichž dorazila prosba o podílnictví na úhradě ztrátového provozu, se uvolily doplácet 654 korun za každého ošetřeného pouze Jiřice, Komorovice, Proseč a Koberovice.


Když se všechny tyto záporné ukazatele sečetly, humpolečtí zastupitelé po krátké debatě odhlasovali zrušení LSPP v poměru hlasů 11:4.


(Zdroj: Pelhřimovský deník)

Čtěte dále:   Koupaliště Žabák zdražilo vstupné i jídlo. Oproti jiným stále levné, tvrdí lidé

myska

37 thoughts on “V roce 2009 už nebude mít Humpolec pohotovost

 1. To je ono! Nacpat peníze do sportu, dotovat soukromé subjekty, to ano, ale postarat se o zdraví spolubčanů, na to peníze nejsou. Ať žíjí, pánové, „holubáři“ z ODS!

  1. Tak tedy nevím, ale dle mého názoru toto rozhodnutí asi moc dobré nebude. Dopravní obslužnost do míst, kde se pohotovostní služba bude nacházet, je prach mizerná a sanitních vozidel také není nazbyt. A pokud se toto vše ještě bude hradit, pak tedy nevím, jak to všechno dopadne. Pro spoustu lidí se pak lékařské ošetření stane naprosto nedostupné. Ale to vše prověří čas. Doufám, že LPS nebudu jen tak potřebovat. To přeji i pánům radním.

   1. Rád bych reagoval na zjevné nedorozumění. LSPP přestane skutečně existovat. Kraj zajišťuje nepřetržitou pohotovost v Pelhřimovské nemocnici, takže nechápu co je na cestě do Pelhřimova za mizernou obslužnost. Navíc jsou tam mnohem lépe vybavené pracoviště. Za další: z celého kraje Vysočina si pouze Humpolec a Žďár n. S. platil z rozpočtu vlastní pohotovost. Za další: průměrná návštěvnost byla asi 7,5 osoby na den (so+ne). Z toho humpoláků asi polovina. Za další: kromě dvou spádových obcí kolem Humpolce nechtěla žádná obec poměrně přispět Humpolci na provoz. Za další: neruší se Dopravní služby, neboli rychlá!!! Pokud bude občanovi skutečně špatně, zavolá si sanitku, jako doposud. Argumentů padlo ještě víc, ale kromě dvou osob z řad zaměstnanců LSPP, nikdo z občanů si to vyslechnout nepřišel. Škoda. Doufám, že jsem to trošku srozumitelně osvětlil.

    1. O to ale snad nejde!?! Tady jde o to, že investice do pohotovosti je principielně účelnější, než např. do sportovišť. Až dostanete infarkt při tenisu, bude Vás těšit, že jste hrál na novém povrchu v nové hale, a v klidu proto hodinu počkáte, než se Vám dostane ošetření??? Tady jde z principu o základní priority!!!

     1. Hatchete přečti si to co Charles napsal znova. Rychlá ve městě zůstává, takže když s Tebou na tenise řízne infark a někdo Ti zavolá zachlou pomoc, přijede pro Tebe rychlá záchraná služba se sanitou stejně jako dotěď. S infarktem by si asi těžko sám utíkal na pohotovost, ať Ti pomůžou.

      Axl

     2. Děkuji, číst umím a význam slov a vět, potažmo souvětí, rovněž chápu. Jen se pozastavuji nad tím, že do sportovních zařízení, byť ztrátových, se investuje, ale do LSPP ne, vždyť je přece ztrátová!!! Vám to nepřijde disproporční??

     3. Ale jo, vždyť je to správné. Kdo si chce zaplavat a nebo zabruslit, ten to musí mít blízko. No a kdo potřebuje zdravotní pomoc a není zrovna na umření, ten se může klidně projet do Pelhřimova. Taky mi to připadá logické. Murlo

     4. No jo Axle. Ale třeba když jsme vezli loni jednoho známého s poraněním ruky (i přes obvaz krvácel) večer na ošetření, tak jsem měl smůlu že LSPP už byla zavřená, v hasičárně jsme se nedozvonili (asi byli na výjezdu) a museli jsme do Pejru. Tam to také nebylo hned, takže cca 40 minut od zranění byl ošetřen (vyčištění, šití). I ta „rychlá“ má nějakou kapacitu a při souběhu více akcí můžeš mít smůlu. Je fakt potřeba si uvědomit že ne všichni mají hned k dispozici auto. K městu podle mě podobné zařízení patří jako ZÁKLADNÍ VYBAVENOST.

    2. Na „město“ bych se až tak nezlobil, ctí ho že jako jediní se Žďárem šlo do vlastního financování LSPP. Podle mě je chyba na krajské úrovni, kde někdo „moudrý“ rozhodl že nebude na humpoleckou LSPP přispívat. To že se na podobnou službu v menších městech a její financování nenajdou prostředky je jedním z námětů pro nové krajské zastupitelstvo!!!

     1. Pokud zůstane alespoň „rychlá“, je to dobře. Chtěl bych Charlesovi připomenout, že dopravní obslužností myslím veřejnou dopravu, tedy třeba autobus, vlak. A dle mých informací je cesta do míst, kde bude pohotovost „švejkovou anabází“. A konktrétně v Pelhřimově to bude v současné době asi táké trochu problematické, neb zde probíhá rozsáhlá rekonstrukce objektu. Možná, že by bylo rozumné projednávat podporu okolních obcí až po zvolení nových krajských funkcionářů, ale to je pouze věc názoru. Já osobně bych spíše uvítal přispění města na LSPP, než na neúčelné dotace sportovních zařízení, které jsou ne vždy zcela využívané. Když se našly peníze třeba na rolbu profesionální úrovně (a nebylo jich málo), která bude využita pouze několik málo měsíců v roce na zimáku, mohly by být i peníze na LSPP. Měšští radní by tedy mohli hledat více pro, než proti funkčí LSPP. Jednání o LSPP jsem se , bohužel, nemohl zúčastnit, neb se koná v době, kdy většina lidí ještě pracuje. Co kdyby se takováto jednání konala, po vzoru jiných obcí, třeba v sobotu? Veřím, že by se účastnilo více občanů.

     2. Při pohledu na půl miliardový rozpočet zdravotnictví (a sedm a půl miliardový celkový rozpočet) kraje Vysočina se domnívám že by to měla být jednoznačně priorita kraje a její závazek vůči obyvatelům Vysočiny poskytnout širší síť LSPP než jaká je aktuálně placená. Pokud činnost humpolecké LSPP vyšla letos na milion tak je dotace pro několik takovýchto zařízení v krajském rozpočtu zanedbatelná částka.

     3. Hlavně že jsou prachy na projekt bazénu v Humpolci. Zcela zbytečné zařízení….Je však pravdou,že i jiné obce by na tuto činnost LSPP měly přidat pár korun.

     4. Půl roku fungovala LSPP jen o víkendech, takže situace v pracovních dnech zůstává stejná.Pokud je mi opravdu zle tak si zavolám rychlou.N a LSPP by mě sanitka stejně neodvezla a pokud mohu dojet autem např.z Jiřic do Humpolce tak dojedu i do Pelhřimova.Jinak já osobně jsem za dobu trvání navštívil LSPP 2* a vždy mě stejně poslali do Pelhřimova .Proto pokud mám problém jedu tam rovnou.Somdis

     5. No ono by bylo dobře vědět „čo také si predstaviť pod pojmom rychlá“. Jestli jednu sanitku, nebo pět, deset…? Dejme tomu že jsou k dispozici pro humpolecko dvě. Co když ty dvě zrovna budou vytížené třeba havárkou, nebo dvěma banálními případy. To pak asi mají další v pořadí smůlu a musí čekat, pokud jim to tedy situace umožňuje. No a ta LSPP by třeba mohla odbavit nějaké dva banální případy v momentu kdy ta rychlá má zachraňovat život. Platit si LSPP sami bylo nesystémové, ale jestli je systém špatný tak ho lze revidovat. Pokud jde o banální výdaje
      tak kraj letos mimo jiné našel třeba 9 milionů na umělou trávu v Brodě, tak proč by se nemělo najít dejme tomu 20 milionů v krajském rozpočtu na širší síť LSPP? Nevím jestli kromě tiskem zmiňované statistiky je k dispozici třeba přehled vykonaných zákroků LSPP a vytíženost „rychlé“. Podle mého názoru jednoznačně existence LSPP ulehčuje vytíženost „rychlé“ a ta se může více věnovat případům kdy záleží na každé minutě. Pokud by se chtělo někomu hledat jiné možnosti, tak by třeba šlo dát řeč s provozovateli CTM hospital. Tam lékařská služba stejně funguje a třeba by byla možná domluva na spolupráci.

     6. Asi nejvíc absence zdravotnických zařízení obecně štve ty, kteří ze svých příjmů platí na zdravotnictví nejvyšší částky. Bohužel zde neplatí, čím víc pěnez dáš, tím lepší péči dostaneš. Stejnou vágus co práci nevymyslel jako dříč. Je třeba si uvědomit kde žijeme a že ani ve vyspělých státech světa nemá každá samota lékařskou pohotovost.

     7. Promiň, ale nazvat Humpolec samotou mě uráží. Znám spoustu lidí kteří se snaží aby nebyl ani samotou ani vesnicí. Nikdo z nich konec LSPP nevítá.

     8. s CTM zástupci města a LSPP jednali, ale ti prý nemají zájem provozovat tuto službu.

     9. No tak to pak zbývá asi jen spojit síly s ostatními v kraji kdo by podobnou službu lidem chtěl poskytovat (Žďár, Nové město,…) a snažit se prosadit změnu na kraji. Pan doktor Běhounek by snad mohl mít větší pochopení pro potřeby lidí.

     10. Souhlasím, ta částka v celkovém krajském rozpočtu není tak vysoká. Nu, počkáme až se stane v Humpolci nějaký velký průšvih typu “ spadlá střecha zimáku“ a pak se uvidí. Murlo

     11. Hrozně rád čtu ty intelektuálský řeči typu „vágus co práci nevymyslel“. V nemoci,úrazu i jakémkoliv neštěstí jsme na stejné lodi. Dnes jsem silný a zítra ležím přelámaný třeba po bouračce nebo pádu. Buďte trochu k osudovým věcem pokorní.. Je spíše smutné,že se věci na které bylo před 20lety peněz dost tak dnes nejsou…
      Jaký jiný systém než kapitalismus by měl mít peněz na vše dost??

     12. Přesně tak. LSPP je prostě základní vybavenost města. To pak můžem za pár let zjistit že držet školy nebo gympl je neekonomické a že se dá v pohodě dojíždět do okolních „velkoměst“.

     13. Nakonec bude pohotovost jenomv Jihlavě a basta. Aby to bylo ekonomické. Jako je autobus.spojení mezi PE a HU žalostné. Nové autobusy a jezdí pomalu jak staré rachotiny. Hrůza. A mnohdy ani nedodržují jízdní řády!!!

     14. Pro mne neni zcela jasne proc mesto dotuje „soukrome“ akce typu zabak,rolba,travnik, 2x zimak atd .

      Penize na pohotovost jsou v takovem svetle zcela malichernou zalezitosti. Apropo co krasna myslenka rozhledny uz utichla?? :-))

      Omlouvam se vsem predem za lehce nadneseny prispevek, ale tento pristup mesta zda se mi ponekud podivny.
      Dle mne ukolem mesta neni dotovat, ale smysluplne investovat s ohledem na rozvoj a budoucnost mesta. Zruseni pohotovosti vidim jako krok zpet.

  2. Souhlas, souhlas a jeste jednou souhlas! Koupaliste se nadotuje, ac je provozovano soukromym subjektem, ale na prvni pomoc penize nejsou.

   1. Je to smutné, ale tady většina přispěvatelů nechce vidět realitu. Zdravotní péči ze zákona zajišťuje stát a kraje. To krajské zastupitelstvo takto rozhodlo, tak jděte protestovat tam ! Kolik z vás, kteří do toho soudě dle vašich příspěvků tak vidíte se zajímá o zasedání krajského zastupitelstva, nebo se ho dokonce zúčastňuje ? Myslím , že nikdo! Humpolecké zastupitelstvo bylo v podstatě jediné ( prototože Žďár n/S v té době neměl jako okr. město ani výjezd záchranky, takže to byla jiná situace ) z celého kraje, kdo se s tím rozhodnutím nechtěl smířit a město zkusilo LSPP zachovat a provozovat. Bohužel o tuto službu není velký zájem a stojí velké peníze, které má platit kraj a proto padlo rozhodnutí o jejím zrušení. Zajímavé je, že přesto, že bylo dopředu zveřejněno projednávání zrušení LSPP nikdo se o zachování LSPP nebral. Ani lékaři, ani veřejnost. A dalším faktorem je skutečnost, že okolní obce její zrušení podpořili tím, že nemíní na LSPP přispívat a že ji vlastně nepotřebují. No a pokud nové krajské vedení zruší poplatky v krajských nemocnicích, tak se v nemocnicích v HB i PE nebude nic platit a v Humpolci by se platit muselo ! V Humpolci navíc nefunguje lékárna, takže služba je pouze poloviční ! Za ušetřené peníze na poplatcích si lidé do okolních měst dojedou a humpolecká LSPP by byla téměř nevyužívána – pokud není schopen se dopravit je tu RZ. A ještě na závěr – byla zrušena LSPP – tedy pohotovost a ne rychlá záchranka. Z mnoha příspěvků je vidět, že si jejich poslání někteří pletou a to je dost zásadní problém v náhledu na věc.
    Pochopte tedy, že posláním města je platit a třeba i dotovat věci, které má město na starost a za které zodpovídá, tedy např. i sportoviště, kulturu a pod. Posláním města není suplovat krajské a státní orgány a platit služby, které musí ze zákona tyto složky zajistit a hradit. Na to totiž opravdu není městský rozpočet určen.
    A.L.

    1. Ackoliv si podle inicial nemohu byt jisty (jen tusim), komu vlastne odpovidam, jsem rad, ze „uz vim“ a se mnou ctenari Humpolaka.

     Hodme mne zaujaly dve myslenky:
     Bohužel o tuto službu není velký zájem a stojí velké peníze Podle mne je jedine dobre, ze o tuto sluzbu neni zajem – v opacnem pripade by to znamenalo zastupy akutne nemocnych.
     …že posláním města je platit a třeba i dotovat věci, které má město na starost…. Aha. dekuji za nasmerovani – mesto ma starost jen cast blaha svych obyvatel? Zbytek plati kraj a stat? Jeste jednou dekuji za nasmerovani.

    2. Milý A.L.,

     vy si také platíte jen to, co je povinné? Vy nechodíte např. do kina, nenavštěvujete zmíněná sportoviště, atd.?? Pokud berete placení LSPP jako nadstandard, který město neplatí proto, že prostě nemusí, myslím, že se jedná o posun v myšlení směrem zpět k systému urvi co můžeš a přežije jen silný a k základnímu popření rozvoje lidské společnosti vůbec. Pokud všichni usilovně pracujeme, abychom mohli mít „něco navíc“, proč by to „něco navíc“ nemohla být třeba LSPP, když to mohou být dotovaná sportoviště????

     1. Pro A.L.:
      Připusťme, že LSPP je věcí kraje. Pokud někdo na kraji chybně nastavil její systém, měl by jít také změnit. Počet obyvatel humpolecka není zanedbatelný a pokud lidé o tuto službu stojí, tak by se měli najít ti co ve volbách nabízeli své služby voličům a co nejdříve problém na krajské úrovni řešit. Pokud tedy svá slova o pomoci potřebným mysleli vážně a nešlo jim jen o to dostat se k funkci. Lidé by jistě ocenili i kdyby to začali řešit třeba i neúspěšní kandidáti jak krajských tak senátních voleb. Kdy jindy chtějí dokázat že jim na zdejších lidech a jejich problémech záleží?

     2. Pro A.L

      Vam pripade z ekonomického hlediska normální, kdyz se dotuji z rozpoctu mesta soukrome subjekty?
      J.K.

      PS:Kdyz hovorime o dotacich,uvedomuje si mesto, ze co se tyce sportu neni jen fotbal,hokej,tenis? Některé sporty z jiz z povahy nemohou mit stejny pocet clenu jak vyse uvedene. Podpori alespon trosicku mesto tyto sporty?

     3. vynato z pozvanky na 14. zasedani zastupitelstva:
      Zdravotní služby Města Humpolec – varianty řešení pro rok 2009
      Předkládá: Křišťan Tomáš Ing., 1. místostarosta města

      Nic o zameru zruseni pohotovosti tam nevidim. Pak se asi neni cemu divit, ze se ucastnilo tohoto jednani malo spoluobcanu.

     4. Usneseni 14. zasedani:
      příspěvek pro Zimní stadion s.r.o. Humpolec
      (provoz koupaliště) 150,0 tis. Kč
      -příspěvek pro Fotbalový klub Humpolec
      (provoz oddílu) 50,0 tis. Kč
      -granulát na údržbu umělé trávy na fotbalovém stadionu 120,0 tis. Kč

      bez komentare

     5. Děkuji za krásný příspěvek. Už toho začínám vážně mít dost, cpát dotace Hynkům aj. je hrůza. Těším se na další volby, doufám, že dojde k výrazné změně.

     6. Paráda. Zapomněl jste na příspěvek pro Zimní stadion Humpolec, s. r. o., nájemné za rolbu ve výši 63 tis. Kč.
      Může kdosi odpovědět, jak může město platit nájemné a kupní cenu současně?

     7. Já si myslím ,že ve městě Humpolec je vše korektní a seriózní. A ,že mafie B + K + R + atd. vubec neexistuje. Můžete se o tom přesvedčit v každém „veřejném“ výběrovém řízení. Jako třeba bývalá „nafukovací“ hala v ulici Hradská. A pak se někdo diví , že se volí ČSSD………:-))

     8. Asi proto, že rolbu vlastní Technické služby (nebo možná město) a Jiskra platí nájem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V soutěži Živnostník roku skončil farmář z Vysočiny na 3.místě

Pá Lis 21 , 2008
Ve čtvrtek 20. listopadu byly v Praze vyhlášeny výsledky soutěže Firma a Živnostník roku 2008, na třetím místě se ve druhé ze soutěží umístil zástupce Kraje Vysočina. Čtěte dále:   Den Země

You May Like

Témata