V Třebíči se chystají na 7. ročník Zámostí

Do modré barvy se v tomto roce zahalí už 7. ročník jednoho z největších hudebních festivalů na Vysočině – třebíčského Zámostí. To se letos uskuteční v termínu 6. – 7. června. „Proč modrá? Jednak se trochu chceme přiblížit Evropské unii a druhý důvod je multimediální performance. V ní se židovské ghetto promění prostřednictvím předních českých výtvarníků do neobvyklé modré podívané,“ vysvětluje za organizátory festivalu Michal Šmýd.

Třebíčské Zámostí, to není jenom hudba. Jsou to divadla, výstavy, filmy, promítání, performance. Prvním náznakem toho, že festival pomalu přichází do města, bude tradiční výstava Open performance v prostorách třebíčského zámku. Její vernisáž je připravena na 3. červen a svými výtvarnými projekty se jí zúčastní množství výtvarníků a umělců z Třebíčska, ale i přespolních, kterým je však festivalová myšlenka blízká.
Samostatný program přehlídky, který je už tradičně situován na louku pod třebíčským zámkem, začne v pátek 6. června v 15 hodin. Pro návštěvníky bude připravena jednak hlavní scéna, kde se ve dvou dnech představí plných devatenáct hudebních skupin. Hrát se bude i ve třech tee-pee stanech, s tradičním chill-outem, barem a čajovnou. K dispozici vude i velké šapitó, kde se bude po oba dva dny průběžně střídat hip hop scéna, taneční kapely, Dj’s. V šapitó své útočiště najde i hardcore scéna.
V loňském roce měla HC scéna dokonce své vlastní pódium, ovšem nepříznivé počasí v minulém roce ji z něj doslova smetlo. „Bohužel počasí bylo silnější než my. Letos bude HC scéna za každou cenu. Doufáme, že se nic nestane, protože bude v krytém šapitó. To bude oproti předchozím ročníkům větší, vejde se do něj o jeden tisíc lidí víc,“ upřesňuje Šmýd.
Hardcore scéna nabídne například kapely X-core, Boron, Onset, HIV-Positiv či Need of Activity.
Největším tahákem bývá tradičně program hlavní scény. Také v tomto roce se pořadatelé snažili hlavní scénu hudebně rozdělit na páteční rockovou a sobotní taneční. V pátek se na hlavním podiu představí skupiny Wohnout, Visací zámek, či Tři sestry. Sobota bude zase ve znamení zkušených festivalových harcovníků – formace Čankišou, skupiny Support lesbiens, přijede i Načeva, Mig 21 i Fru-Fru.
Naopak poprvé se na Zámostí představí dnes už jen výjimečně hrající Hudba Praha, hlavní ženská persona Anna K., slovenští Polemic, temperamentní Žáha i dvacetičlenný swingový orchestr Zatrestband z Třeště, formace Skyline a americko-anglicko-německo-český projekt N.O.H.A.
Koho bude nudit hudba, má možnost zhlédnout některé z divadelních představeních, či zajít do kina. Zadní synagoga nabídne projekt divadla Teatr novogo fronta a pražských divadel M.U.T. či divadla Continuo. Filmový klub v kině Moravia zase nabídne ke zhlédnutí snímky Děvčátko, Sex pistols – Děs a běs, Nebe a mrtvý muž.
Podle pořadatelů bude pro návštěvníky festivalu připraveno stanové městečko s místem pro 200 stanů, stravování i sociální zařízení. Bližší informace lze najít na adrese www.zamosti.cz Vstupné na jeden festivalový den činí v předprodeji 300 korun, na místě lidé zaplatí 350 korun. Na oba dva dny vstupenka v předprodeji stojí 450 korun, na místě festivaloví návštěvníci zaplatí 550 korun. Vstupné opravňuje ke vstupu do areálu Zámostí, do kina, divadla, na věž a mimo jiné i na výstavu v zámeckých konírnách.


Festival se rozzáří do modré barvy

Pravděpodobně největší novinkou z programu letošního festivalu Zámostí bude originální projekt „Zámostí v modrém“. Pořadatelé slibují laserové efekty, mluvící kanály, šeptající zdi, divadla, performance, tajuplné objekty, znamení. Místem tohoto jedinečného počinu, na kterém se svou invencí podílejí přední čeští výtvarníci a umělci, budou uličky bývalého židovského ghetta, jež se na dva dny (6. a 7. června) změní v alternativní prostor divadelního, výtvarného umění a performance.
„Základem bude využití množství domů a luceren, které modrým světlem ozvláštní bizardní křivolaké uličky celé čtvrti. S příchodem soumraku Zámostí ožije pouličními divadly, spoustou svíček, tajuplných objektů a tajných znamení. V momentě dramatického vyvrcholení celé akce, k němuž by mělo dojít někdy mezi pátečním setměním a půlnocí, bude celá atmosféra ještě podbarvena mlhou,“ lehce nastiňuje program jeden z pořadatelů Michal Šmýd.
Projekt Zámostí v modrém připravují renomování výtvarníci Pavel Ryška, undergroundová legenda Pavel Zajíček (frontman skupiny DG 307, za minulého režimu jeden z odsouzených v procesu s Plastic People) a konečně David Černý, nejpopulárnější z mladé generace českých umělců a také pravidelný návštěvník festivalu.
Před dvěma lety přivezl na výstavu Open Performance, která je součástí festivalu, jeden ze svých projektů. Bylo to jedno z „mimin“, která jinak můžeme vidět, jak šplhají po žižkovském televizním vysílači v Praze. V pasáži paláce Lucerna pro změnu visí jeho svatý Václav sedící na koni pověšeném hlavou dolů. K jeho dřívějším kreacím patří natření slavného tanku č.23 na růžovo či kráčející trabant před staroměstskou radnicí.
Pro Třebíč si připravil nový kousek, který zatím zná jen holandský Rotterdam. Tam mělo loni premiéru „auto bez řidiče“. A právě s ním se výtvarník, jehož Milan Knížák osobně vyhodil z Národní galerie, chystá na Zámostí letos.
Další části projektu mají zůstat do poslední chvíle utajeny. Faktem ale zůstává, že na divadelní představení, která jsou součástí „Zámostí v modrém“, video a filmové projekce v areálu Zámostí budou mít všichni návštěvníci vstup zcela zdarma.

Zdroj: MF DNES

Čtěte dále:   Výstava Vánoce našich babiček

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letiště se opět zaplní traktory

St Kvě 28 , 2003
V prostoru vojenského letiště u obce Kámen na Pelhřimovsku se 4. června uskuteční Den case – přehlídka zemědělské techniky. „Nebude to jen o traktorech, ale máme zájem představit zde i novinky mezi širokým spektrem zemědělských strojů,“ vysvětlilPavel Kouřil, jeden z hlavních pořadatelů. V rámci této akce si zde budou moci […]

You May Like

Témata