V Žirovnici bude unikátní muzeum

Město na jihu Pelhřimovska vybuduje s pomocí evropských peněz ojedinělé muzeum, které by mělo přilákat co nejvíce turistů. Současný starosta Žirovnice zde chce zřídit muzeum venkova. Bude se jednat o unikátní projekt, který významně podpoří peníze z evropských strukturálních fondů i z kraje Vysočina.

Starosta Milan Šmíd toho chce dosáhnout především úpravami zámeckého areálu a přestavbou zámecké sýpky. Budou zde umístěny především historické pomůcky zemědělců, ruční nářadí, mlátičky, mlýny, ale i ukázky interiéru hospodářských stavení. To vše by mělo vzniknout nejpozději do března roku 2007. Do té doby musí Žirovničtí vyčerpat evropskou dotaci. Ta bude činit tři čtvrtiny nákladů o celkové výši bezmála devíti milionů korun.
Historickou expozici vhodně doplní naučná stezka Paměti Žirovnicka. Na kole, jež si budou moci turisté na zámku půjčit, ujedou zhruba třicet kilometrů po okolí města. Navštíví Metánov, Štítné, Vlčetín nebo Stranné. Cyklisté si budou moci prohlédnout kapličky i památníky významných osobností.
Ještě než bude dokončeno muzeum s naučnou stezkou, mohou turisté navštívit zdejší zámek. Už v příštím roce by měla být dokončena oprava všech příjezdových komunikací. Bude položena historická dlažba a zrenovována vstupní brána. Těmito úpravami bude možné začlenit zámecké okolí do památkové zóny.
Žirovnický zámek navštívilo letos zhruba osm tisíc návštěvníků. Láká je především nově instalovaný zámecký mobiliář, muzeum perleti nebo jedinečné nástěnné fresky z patnáctého století.

Čtěte dále:   Pocitová mapa v Pelhřimově: lidé kritizovali nádraží a ubytovnu, chválili Stráž

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na horníka si promítač už nehraje

St Zář 28 , 2005
Necelých čtyřicet let stojí za promítačkou v městském kině osmapadesátiletý Jiří Henzl. Dodnes má v paměti své první promítání, uskutečnilo se 3. března 1966. Šlo mu na devatenáctý rok. „Promítání se s dneškem nedá srovnávat. V té době nešly pouštět širokoúhlé filmy. Svítilo se uhlíky obloukové lampy a člověk byl […]

You May Like

Témata