Varhanní koncerty v rámci festivalu rozezní kostely po celé Vysočině

Pět míst a pět výjimečných varhanních koncertů čeká v následujících týdnech milovníky hudby na Vysočině. Pokračuje totiž druhý ročník festivalu Varhanní Vysočina. Jeho cílem je představit zajímavé varhany a místa kraje. Končit se bude v Humpolci.

„Během letošního ročníku zahrají různé generace varhaníků, kteří představí zajímavé nástroje napříč celým krajem,“ říká ředitel festivalu Alfred Habermann.

První z koncertů si mohli lidé užít už 18. září v Polné. Další budou následovat v Želivě, Obyčtově, Moravských Budějovicích, Humpolci a Jihlavě. Nejbližší vystoupení se uskuteční v neděli 25. září od 17 hodin v želivském klášterním kostele Narození Panny Marie. Představí se na něm varhanice Tetiana Tishchenko, studentka Hudební a taneční fakulty Akademie múzických umění v Praze, která pochází ze Zakarpatské Ukrajiny. Ve svém programu nazvaném „Kyrie eleison“ zahraje převážně skladby českých a ukrajinských skladatelů.

V kostele Navštívení Panny Marie v Obyčtově se 2. října od 17 hodin uskuteční koncert „Napříč Evropou“, na kterém se představí mladý slovenský varhaník Juraj Křemen.

Reprezentant nejstarší generace varhaníků Jan Hora zase zahraje ve svých rodných Moravských Budějovicích, v tamním kostele sv. Jiljí. V neděli 9. října v 17 hodin představí program s názvem „Tradice a vlastenectví“ složený z děl skladatelů Johanna Sebastiana Bacha, Leopolda Zvonaře, Josefa Bohuslava Foerstera a Jiřího Temla.

Na závěrečném koncertě v neděli 16. října v 16 hodin vystoupí varhaník Přemysl Kšica společně s trumpetistou Miroslavem Smrčkou. V kostele sv. Mikuláše v Humpolci zahrají program s názvem „Umění improvizace“. Jak už název napovídá, tvořit jej budou především improvizace.

Mimořádným koncertem festivalu pak bude benefiční koncert 6. listopadu, který se uskuteční v kostele sv. Ignáce v Jihlavě. Na programu bude Requiem od Wolfganga Amadea Mozarta. Posluchačům se představí sólisté a stálí hosté Národního divadla v Praze Markéta Klaudová, Michaela Zajmi, Ondřej Holub a Jiří Miroslav Procházka za doprovodu Malého evropského orchestru a Pěveckého sdružení Campanula Jihlava pod taktovkou dirigenta Josefa Popelky mladšího.

„Výtěžek tohoto koncertu věnujeme na opravu varhan do Vysokých Studnic,“ avizují pořadatelé. Vstupné na koncerty bude dobrovolné, s výjimkou mimořádného koncertu v Jihlavě, kde bude činit 290 korun.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/kultura-koncert-varhany-festival-kostel-vysocina.A220923_684864_jihlava-zpravy_mv

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Místo galerie si v humpolecké 8smičce prohlédneme výtvarná díla v bytě. Otevřeno je jednou týdně

Út Zář 27 , 2022
Místa, kam si chodíme prohlédnout výtvarné umění, to jsou ve velké většině galerie. V humpolecké 8smičce se ale dá sbírka obrazů a soch prohlédnout v bytě.
Místo galerie si v humpolecké 8smičce prohlédneme výtvarná díla v bytě. Otevřeno je jednou týdně

You May Like

Témata