Místo galerie si v humpolecké 8smičce prohlédneme výtvarná díla v bytě. Otevřeno je jednou týdně

2

Místa, kam si chodíme prohlédnout výtvarné umění, to jsou ve velké většině galerie. V humpolecké 8smičce se ale dá sbírka obrazů a soch prohlédnout v bytě.

Poslechněte si podcast Českého rozhlasu Vysočina: https://vysocina.rozhlas.cz/misto-galerie-si-v-humpolecke-8smicce-prohledneme-vytvarna-dila-v-byte-otevreno-8832240

Stovka děl ze soukromé sbírky sběratele zdobí fiktivní byt o sedmi pokojích a není přístupná každý den.

Vždy v pátek

Prohlídku obstarává vždy v pátek osobně hostitel či hostitelka 8smičky a každé dílo i jeho autora návštěvě podrobně představí. Kurátorka výstavy Anežka Chalupová také vysvětluje, že architekti Dominik Lang a Viktor Dedek dali do každé části bytu kus nábytku, který pomůže představit si, v jakém pokoji se návštěvník nachází.

„Název 7+1 odkazuje na 8smičku jako takovou, ale zároveň ta jednička, to je grafický kabinet, který je do bytu sběratele vložen. Je to místnost, která má jinou atmosféru, a ve které bývají krátkodobé výstavy,“ říká dále.

Jídelnu prozradí velký kulatý stůl, ložnici velká postel s vystaveným skleněným vejcem, v dětském pokoji jsou schody na patrovou postel, v koupelně je stylizovaná vana i se sprchou.

Prohlídka bytu zabere asi dvě hodiny. Sběratel nabízí ze své sbírky díla autorů jmen známých ještě z dob školní docházky jako je Emil Filla, Josef Čapek, či Jan Zrzavý, autorů z druhé poloviny 20. století Mikuláš Medek, Běla Kolářová nebo Karel Nepraš, ale také mladších umělců tvořících v současné době. Vystavená díla se jednou za rok obmění, aby se sbírka postupně ukázala celá.

Čtěte dále:   Klavírní recitál Matyáše Nováka - Koncert k Roku české hudby

Axl

2 thoughts on “Místo galerie si v humpolecké 8smičce prohlédneme výtvarná díla v bytě. Otevřeno je jednou týdně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci - iDnes.cz: Rychlé dohody i týdny tápání. Vyjednává se i v menších městech Vysočiny

Út Zář 27 , 2022
Povolební vyjednávání jsou v plném proudu i v menších městech Vysočiny. Někde byla dohoda velice rychlá, jinde může trvat ještě týdny. Změny hlásí třeba Velká Bíteš či Humpolec, kde po 30 letech odchází ODS do opozice i se Stanislavem Bernardem. Naopak v Chotěboři bude zjevně ještě dusno. Čtěte dále:   […]
O volby v nemocnici je malý zájem, stejně jako v Domovech důchodců

You May Like

Témata