vlajka za Tibet

20

dnes se rozsvítilo i v Evropském parlamentu, pozdě, ale přece

Každoroční výročí okupace Tibetu komunistickou Čínou a tradiční vyjádření solidarity


s Tibetem v podobě vyvěšení vlajky je již za námi.


Zoufalí Tibeťané, kteří moc dobře vědí, že pokud se nestane něco teď tak již nikdy se


uchýlili k zoufalým činům. Je mi velice smutno, když vidím na televizní obrazovce budhistického mnicha, který žije celý život v učení proti násilí jak zoufale bojuje pro záchranu své země, kultury a snad i toho učení zapovězenými prostředky. Chvíli na to vidím zoufalého Dalajlamu, který musí přihlížet dění svého lidu a poslouchat propagandistické bláboly chorobných čínských soudruhů, jistě ho to bolí mnohonásobně více než mě.


Naštěstí krveprolití má snad výsledky, pokud se to takto drsně dá říci.


Celá civilizovaná Evropa se probrala ze sna a když už je olympiáda v Číně, kde nikdy neměla být, tak se snaží alespoň částečně prosazovat na tomto mezinárodním klání drobné, demokratické prvky pro Evropu samozřejmé. Dokonce se pár odvážných osobností dovoluje kritizovat otevřeně Čínu za její postupy proti potlačení snah za svobodný Tibet.


Komunisté v Číně už si ve své samolibosti ani nepřipouští, že by kdy obsadili cizí území Tibetu násilím. Tehdy tam žil svobodný a svébytný národ, který již dnes prakticky neexistuje. Srovnání se nabízí např. s Bhútánem, kdy se komunistům v Číně zrodí nápad vyzkoušet, zda svět bude tolerovat i vojenské obsazení tohoto svébytného království, které nezná zbraně, stejně jako kdysi Tibet?


 


Od velkého světa k našemu malému městečku.


Mrzí mě maloměšťácká přízemnost našeho Humpolce, že se opět nepřipojil k vlajce pro Tibet. Ještě, že se pan Bernard neobává ekonomických a jiných sankcí Číny a on vlajku na pivovar vyvěsil. Díky Vám, pane Bernarde. Věřte, že i na mém domě vlají budhistické modlitební vlaječky dovezené z Himaláje. Jejich poselství snad vítr donese zpět do Lhasy, aby už nemuseli umírat žádní mladí Tibeťané nebo Číňané.

vyvěšená vlajka Tibetu v březnu 2008 na pivovaru Bernard

Čtěte dále:   PŘEDRAŽENÁ BÍDA NA ČESKÝCH HORÁCH. JAK DLOUHO TO JEŠTĚ VYDRŽÍME?

olaf

20 thoughts on “vlajka za Tibet

 1. No nevím nakolik to Tibeťany vytrhne když jim vyvěsíme vlajku. Spíš by jim pomohlo kdyby sme přestali nakupovat čínský „dreky“ který se sem tak zoufale valí. Tím myslím celou naší slavnou euroatlantickou civilizaci. Natočit dojemnej film (7 dní v Tibetu), vyvěsit vlaječky a na druhý straně ochotně nakupovat od čínskejch soudruhů cokoli jen když je to laciný a vydělám na tom prachy, to je trochu pokrytectví ne? Co je horší – být maloměšták nebo pokrytec? :-))

   1. Pierre, mám na to stejný názor. Nedávno mě zrovna pobavilo, když jsem se dočetla, že do Francie jsou dováženy levné lanýže z Číny a francouzští sběrači a obchodníci s lanýži proti tomu marně protestují.

    1. Souhlasím s Vámi, co se kšeftu týče. Pokud to vím, nekupuji z Číny. Zrovna minulý týden přinesla moje žena světlo do koupelny z Ikey a když jsem to rozbalil a připojoval, objevil jsem nálepku „Made in People Republic of China“ a žena ode mě dostala přednášku …
     Ale nesouhlasím, že bychom neměli vyjadřovat solidaritu.
     Olaf

     1. Ale neblbni. Vždyť ani blbej česnek už nemaj jinej než z Číny. Dováží se sem všechno, jedovatýma hračkama pro děti, výrobky pochybný kvality všeho druhu konče. Stáváme se závislýma na soudruzích z Číny víc než to vypadá. Tu solidaritu ti neberu, jen konstatuji že těm lidem v Tibetu ani chudákům v Číně makajícím za dolar denně to vůbec nepomůže. Možná bude mít někdo klidnější svědomí jako že něco udělal, ale připadá mi to trochu laciný se s tím vypořádat vyvěšením vlaječky. Chce to tvrdý ekonomický sankce, ale to by pak globalizovaný nadnárodní koncerny přišly o prachy, takže zůstane u těch vlaječek….Smutný.

     2. To je hezký, ale jestli to takhle půjde s EU dál, ekonomický sankce může uvalovat Čína na nás, třeba tím, že sem ty jedovatý věci přestane posílat, vždyť už jsme na tom závislí, jen si to nechceme připustit. Během pár let to celou unii semele…..

     3. Právě proto že už to zašlo tak daleko je těžko s Čínou něco pořídit. Když nasadíš třeba ty celní a jiný omezení tak tě budou vydírat tím že máš na svědomí že tam chcípaj miliony lidí (soudruhů) hlady. Jak z tohohle bludnýho kruhu ven a jak v takový situaci pomůžeš Tibetu? Vlaječkovou solidaritou?

     4. No přesně. Celej vztah „západu“ k Číně je založenej na pokrytectví. Protože je tam možná novej, zajímavej trh, uděláme tam olympiádu, ale budeme si předem vymiňovat, že naši sportovci budou moct říkat, co chtějí??? Proč tam tu olympiádu děláme…..??
      Fajn, vyvěsíme vlajky, jako že se nám nelíbí genocida v Tibetu, ale byznys s nima, ten je výhodnej. Je to humus. A nasadit sportovce, aby tam někde v euforii na bedně dělali politický faux-pas a vlastně černou práci za naše komický postavičky ve vládách a parlamentech, to je… ani se mi nedostává slov….

     5. Pravda. Ani mě nenapadlo kde se vyrábějí ty tibetský vlajky. Doufám že alespoň na nich není značka Made in China…

     6. A Vy si jako myslíte, že kvůli nějakému Tibetu celá Zeměkoule přestane obchodovat s Čínou a kupovat odtamtud věci? Tak to jste hodně naivní. Kolik je Vám proboha let?

      Navíc jak podotýká Pierre, tím, že nekoupím lapmičku z Ikei, rozhodně Tibetu nepomůžu. Spíš opravdu uškodím tomu chudákovi, makajícímu někde v hříšnejch podmínkách, protože já když tu lampičku nekoupím, tak on si ten dolar nevydělá a nebude mít co žrát. Odsere to on, který o nějakém Tibetu ani nic neví a tomu papalášovi z Communist Party to bude uplně jedno.

      Taky se mi to co se děje v Tibetu nelíbí, ale neházejte všechny číňany do jednoho pytle. Je to jako všude jinde. Normální lidé jsou normální lidé, kterým je nějaký Tibet naprosto ukradený a vůbec ho okupovat nechtěj.

     7. No jistě, to je pravda, ale normální němci byli taky normální němci, a přesto stavěli koncentráky.

     8. Na 99,9% obchodovat s Čínou nepřestanou. A zdůvodněj si to třeba těma milionama lidí co by tam přišli o práci. Jestli bych na něco tlačil tak alespoň aby se podařilo zavést nějakou přísnější kontrolu norem na výrobky, aby se alespoň zvedla kvalita a nevozili sem závadnej shit. To že jim číňani bez zábran okopírujou na co přijdou to jen tak nezmizí, tak bych prosadil (ale jak ha-ha) alespoň tu kontrolu a třeba i výrazný označení všech výrobků Made in China. Jestli to pro spotřebitele bude signál k klasifikaci „takovej nebo makovej výrobek“ by bylo na nich. Každej nemá prachy na drahý věci takže kopie jen tak nezmizej.

     9. To je jasný. Ale zas to dopadne na číňany-pěšáky, protože oni jim lepší výrobní linky nekoupěj, ale budou je dřít o to víc, ušetřej to na nich….Jsou to tvrdý kapitalisti. Podle slov kolegy, co tam jezdí pracovně, už je tam rudá jen ta vlajka…….

 2. Nevím, proč mluvíš o přízemnosti Humpolce. Město Humpolec se už po několik let přidává k akci Vlajka pro Tibet a pravidelně v den výročí okupace se vyvěšuje na radnici tibetská vlajka. Karel

  1. s vlajkou Tibetu souhlasím,proč se ale nevyvěsí i vlajka Kuby,když se připomíná uvěznění skupiny MIAMIFIVE,tedy pětice Kubánců uvězněných v USA,za některými nemohou manželky a již více jak deset let neviděli děti….Doporučuji nastudovat jejich příběh….Je zajímavý a týká se rovněž lidských práv.Pokud tedy nevěříte báchorce,že vše je v USA v pohodě a správné…

   1. Máš pravdu, mohli bychom vyvěšovat vlajku Somálska a možná většiny států Afriky, v Asii by se také našlo pár států … zrovna teď se ale hraje o Tibet a o naše (myslím všech Evropanů) svědomí.
    Olaf

  1. Aha, odpovím si tedy sám. Po návratu domů jsem se šel projít po náměstí a vlajka opravdu vysela jak na úřadě, tak na pivovaru. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Odcizení vozidla v Humpolci

Čt Bře 27 , 2008
Tento týden pelhřimovští policisté evidují již třetí případ odcizení vozidla. Čtěte dále:   Tip na výlet: Zatopený lom v Horní Cerekvi

You May Like

Témata