Vodné a stočné v roce 2019

23

Cena vodného a stočného zůstává pro Humpolecké stejná jako loni. Daří se i investice do oprav vodovodů a kanalizací.

Humpolečtí i obyvatelé místních částí města zaplatí v roce 2019 za vodné a stočné stejnou částku jako loni. I když podle analýzy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky z dat třinácti krajských a více než třiceti okresních měst činí průměrné navýšení oproti loňskému roku 3,2 %, díky dobrému hospodaření zpracovatele vody i provozovatele vodovodů a kanalizací v regionu zůstává cena vodného a stočného pro Humpolec na 69,05 korunách za metr krychlový.

 

Pro každý rok schvaluje výši poplatku za vodné a stočné rada města po jednání s provozovatelem vodovodů a kanalizací, jímž je firma Vodak Humpolec, s. r. o. Na ceně se podepisuje i domluva s odběratelem a zpracovatelem vody v regionu. „Pro Humpolec je výhodou, že díky členství v Družstvu Pevak, z jehož vodovodu HUPEPA vodu nakupuje, má vodní hospodářství ve vlastních rukách,“ podotkl starosta města a zároveň člen představenstva Pevaku Karel Kratochvíl. Dodal, že se kromě dlouhodobější stability cen vodného a stočného výrazně daří také investice do modernizace vodovodních a kanalizačních sítí ve městě. „Jako příklad pro rok 2019 mohu uvést plánovanou opravu vodovodu a kanalizace v lokalitě křižovatky ulic Pražská, Zahradní a Okružní. Kraj Vysočina jakožto vlastník silnice tam chystá stavbu kruhového objezdu i opravu povrchu vozovky a město se připojí právě s opravou sítí, chodníků a veřejného osvětlení. Do modernizace vodovodní a kanalizační sítě podle návrhu rozpočtu zainvestujeme zhruba třicet milionů korun,“ uvedl konkrétní rekonstrukci pro letošní rok starosta Humpolce.

 

Stejně jako v minulých letech zaplatí za vodné a stočné i obyvatelé humpoleckých místních částí. Domácnosti ve Vilémově a na Rozkoši uhradí celkem 69,05 korun. Levnější voda je pak ve Světlici, v Plačkově, Krasoňově, Hněvkovicích a Petrovicích, kde odběratelé platí 58,75 korun, a to proto, že tamní obyvatelé musí na vlastní náklady zajistit likvidaci kalu z odpadních vod, což se týká i domovních čistíren. V místních částech, kde není kanalizace, tedy ve Světlickém Dvoře, v Kletečné a Lhotce, vyjde voda ještě levněji. Lidé totiž platí pouze vodné ve výši 48,81 korun.

Čtěte dále:   Program 4. zasedání zastupitelstva města

 

Humpolec využívá jednak vlastní zdroje vody, a jednak vodu dokupuje z vodovodu HUPEPA Družstva Pevak. Karel Kratochvíl zmínil, že v posledních letech se kvůli suchu otáčí poměr vlastní a nakoupené vody. Znamená to, že město už musí více vody nakupovat ze společného zdroje napojeného na Želivku, což je pro městský rozpočet dražší. Nicméně vzhledem k tomu, že Humpolec není závislý pouze na vlastních zdrojích, omezení dodávek pitné vody podle současného výhledu nehrozí.

 

 

 

Mgr. Aneta Slavíková

MěÚ Humpolec

Petr

23 thoughts on “Vodné a stočné v roce 2019

 1. Ten poměr vody se neotáčí jen kvůli suchu. Ono pokud se z území města denně odvedou desítky kubíků vody do výroby nápojů, tak městská prameniště která jsou bohužel ve vyšších polohách než soukromé vrty nám holt vysychají……
  No a když vedení města nesmyslně odmítne nákup studní v Krasoňově, aby je obratem koupila soukromá firma, tak potom občané musí pít chemicky upravenou vodu z řeky……

   1. Když je radnice plně pro lidi (ehm), tak proč tedy na louce pod Židovským hřbitovem kde se nachází studánka s kvalitní vodou, která vyvěrá v hojné míře mimo odběrové místo, neprovede prostřednictvím technických služeb města úpravu prameniště tak aby lidé, kteří jí pravidelně navštěvovali, měli možnost tuto výbornou vodu odebírat. Snad nejsme jenom město pro byznys (či ano?).

    1. Jéžiš, kdy jste byl u studánky pod Židákem naposledy? Minulý týden jsem tam byl, neteče tam vůbec nic, ani kapka…

     1. Na tento zdroj vody je mj. napojen areál bývalé Jednoty a přilehlá vila, nyní obývaná bezdomovci. Zejména v ní je vedení vody v havarijním stavu a dochází tam k masivním únikům. Za nedostatek vody ve studánce bych tedy děkoval zejména majitelům/uživatelům těchto objektů.

     2. Milý a „chytrý“ pane Krajíčku. To že bydlíte pod touto studánkou ještě neznamená že máte takový kvalifikovaný přehled o daném tématu. Byl bych moc rád a se mnou jistě řada občanů města, kdybyste si více hleděl vašeho možná už stohlavého hejna slepic, které jak se zdá bez jakéhokoliv ostychu vyháníte za potravou na vám nepatřící pole.

     3. Budete se divit, ale konkrétně o tomhle tématu mám přehled docela dobrý, což, myslím, speciálně Vy dobře víte, byť jste podpis nepřipojil.. Slepic není sto a za potravou je vyhanet nemusím, to zvládnou samy… ale sháním osla, tak se kdyžtak stavte…

     4. S tím oslem, to bych od vás ani nečekal, fakt dobrá myšlenka. Kdy mám přijet? Vajec od tolika slepic je i v zimě asi přehršel když asi myslíte, že bych potřeboval služeb tohoto lichokopytnika. Pravděpodobně vázne odbyt, budete asi muset upravit pro odběratele ceny směrem dolů. Nebojte se toho, i tak hodně vyděláte.

     5. Díky za zájem a letmý ekonomický rozbor. Vajec je dost, odběratelů rovněž. Výdělečné to však není a výdělek ani není smyslem chovu těchto opeřenců.

     6. Máte pravdu. Voda že studny pod Židákem fakt vývěra z jiného místa, chtělo by jí stáhnout do trubky a lidí by zase měli kvalitní pitivo.

     7. Tak jsem dnes odpoledne nelenil a (drze) vlezl do nikým obývane‘ nemovitosti (zatím to není ruina) v Podhradu v očekávání, že tam objevim humpolecké bezdomovce a spoustu H2O, která si tam jen tak prýští z vodoinstalace, bohužel nikdo i nic. Tak nevím pane K. jak je to s tou studánkou v Podhradu. Jestli se vážně angažujete do politiky, tak zástupcům města prosím tlumočte názory ob. lidí, a ta studánka pod Židakem by si fakt zasloužila více pozornosti tzn. zpřístupnění nového pramene. DEKUJI.

     8. Tak jsem dnes odpoledne nelenil a (drze) vlezl do nikým obývane‘ nemovitosti (zatím to není ruina) v Podhradu v očekávání, že tam objevim humpolecké bezdomovce a spoustu H2O, která si tam jen tak prýští z vodoinstalace, bohužel nikdo i nic. Tak nevím pane K. jak je to s tou studánkou v Podhradu. Jestli se vážně angažujete do politiky, tak zástupcům města prosím tlumočte názory ob. lidí, a ta studánka pod Židakem by si fakt zasloužila více pozornosti tzn. zpřístupnění nového pramene. DEKUJI.

     9. Dobrý večer. Všechno, co jsem tu v souvislosti s danou nemovitostí uvedl, je (bohužel) založeno na osobní zkušenosti. Detaily myslím nepotřebujete. Názory „ob.lidí“ můžete tlumočit sám/a, v tom Vám snad nic nebrání. Pěkný večer. LK

     10. Okolo studánky pod Židovským hřbitovem chodíme pravidelně každý týden, takže vím na rozdíl od Vás jak to tam aktuálně vypadá. Vypravte se tam prosím a uvidíte jak cca 3 metry od trubky z níž původně vytékala voda, je nový a co je důležité v každém ročním období docela vydatný pramen.

     11. Za nedostatek pramenité vody pro občany města poděkujte ODS a jejím zastupitelům.
      To oni způsobili to, že vodu má pouze jedna firma a Městu sběrnice vysychají……. no a nekoupení studní v Krasoňově, to je facka občanům města….. tak jako znemožnění nákupu pozemku v Hulicích pro samotatnou úpravnu pro HUPEPO , což mohlo přinést obrovské úspory v ceně vody pro Humpolec, Pacov a Pelhřimov. Ovšem politické zájmy byly jiné a ze stolu to shodili dva odéesáci – jeden z HU a druhý z PE !

     12. Není magor, moc dobře ví o čem píše. Bohužel to neví naši ovčané….

     13. Jestli by nestačilo ten nový vývěr vody co je opodál původního zdroje nějak šikovně ucpat.

     14. Prosím vás, podle způsobu se vyjadřování myslím, že minimálně dva diskutující na téma studny pod Žida’kem jsou zastupitelé města, tak věřme tomu, že tyto poznatky přenesou na úrodnou půdu a že problém začne řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

JAPONSKO. V ZEMI DOKONALÉ ČISTOTY A PŘESNOSTI

Po Úno 11 , 2019
Pondělí 11.02.2019 17:30 Čtěte dále:   Smlouvy o dotacích - AFC Humpolec, z.s.

You May Like

Témata