Vydejte se na Vysočinu vlakem

Znáte to. Naplánovat cestu, ideálně se vyhnout dopravním uzavírkám a kolonám, najít vhodné místo k parkování, zabavit děti, soustředit se na jízdu, nezapomenout namontovat držák a připevnit kola a místo regionálního pivního speciálu si dát nealkoholické pivo. Co takhle všechny nevýhody smazat a vydat se na dovolenou nebo výlet vlakem? Vysočina je pro cestování vlakem jako stvořená. Ze všech koutů Čech i Moravy to budete mít podobně daleko.

„Tématem Vlakem na Vysočinu chceme podpořit udržitelný cestovní ruch. Představujeme místa, kam se lidé i z druhé strany republiky mohou docela jednoduše dostat vlakem, a přinášíme tipy v podobě detailního itineráře, kam se vydat na výlet, kde se dobře najíst a kde se ubytovat podle cestovatelských preferencí,“ přiblížil náměstek hejtmana Kraje Vysočina Roman Fabeš s tím, že cestovat vlakem se dá nejen v létě, ale skvěle se hodí i pro jednodenní výlety například na podzim.

Navíc komfort při cestování vlakem se výrazně zvýšil. Trampové jistě ocení kvalitu Posázavského pacifiku a jeho nostalgii, pokud však upřednostňujete Wi-fi, klimatizaci a elektrickou zásuvku, dnes už ve většině případů zkrátka nepřijdete.

Přehledná mapa s městy na trati

Ať už se na Vysočinu chystáte na jednodenní, vícedenní výlet nebo na týdenní dovolenou, můžete využít přehlednou grafiku s vyznačenými hlavními železničními tahy. Jsou na ní uvedená města, která stojí za to navštívit:

  • Žďár nad Sázavou s UNESCO památkou – kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře,
  • Třebíč s památkami UNESCO – historickým klenotem bazilikou sv. Prokopa, unikátní židovskou čtvrtí a hřbitovem
  • s využitím lokální trati pohádkovou Telč zapsanou na seznam UNESCO se zámkem a zámeckou zahradou, romantickým rybníky obklopujícími náměstí.

Najdete v ní ale také Havlíčkův Brod na trati z Brna do Prahy, krajskou Jihlavu spojující Havlíčkův Brod s Třebíčí nebo třeba Horní Cerekev na trati vedoucí z Jihočeského kraje, která odbočkou pokračuje do Pelhřimova.
„To vše s cílem podpořit městskou turistiku, která je v současné době na ústupu, ale i ona má své kouzlo v podobě jedinečné architektury, malebných kavárniček, chutných restaurací nebo nejrůznějších kulturních, společenských nebo třeba i sportovních zážitků,“ doplnila ředitelka Vysočina Tourism Oľga Königová.

Mapu, přehled měst, kam se snadno dostanete vlakem, s výletním itinerářem spolu s gastro tipy i možnostmi ubytování najdete na turistickém portálu www.vysocina.eu v sekci Téma roku v části Vlakem na Vysočinu.

Využijte zvýhodněnou jízdenku

Na Vysočině funguje integrovaný dopravní systém Veřejná doprava Vysočiny (dále VDV), do kterého jsou zapojení jak dopravci autobusových linek, tak železniční přepravci. „V rámci tarifu VDV můžete využít zvýhodněnou 24hodinovou síťovou jízdenku, rodinnou jízdenku pro dva dospělé a maximálně tři děti do 18 let nebo si za pomoci Tarifního počítadla stanovit, jestli při cestování po Vysočině s VDV ušetříte,“ informoval náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Miroslav Houška.

Například z Havlíčkova Brodu do Telče vás cestování vlakem při plné ceně vyjde na 127 Kč, zatímco s tarifem VDV zaplatíte 80 Kč. Z Jihlavy do Třebíče vás bude cesta stát 85 Kč, při využití tarifu VDV tak ušetříte 29 Kč. Kompletní ceník najdete zde.

Tarif VDV využijí také lidé cestující vlakem z míst mimo území Vysočiny, například z měst jako Tábor, Zruč nad Sázavou, Čáslav, Hlinsko, Tišnov, Dačice atd. Zároveň zvýhodněná jízdenka potěší i výletníky žijící na Vysočině. Například cyklisty, pro které by bylo komplikované vracet se k autu. Stačí například vyjet z Třebíče do Jihlavy a po cyklostezkách, které lemuje krásná příroda, se vydat zpět domů.

 

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Fotoreportáž: Street Food Festival v Pelhřimově

Út Čvc 25 , 2023
V sobotu 22. července se u kulturního domu Máj v Pelhřimově konal druhý ročník street food festivalu. A Humpolák se tam byl podívat.

You May Like

Témata