Na D1 mezi Prahou a Brnem budou letos postavené čtyři zelené mosty pro zvěř

Na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem stavbaři letos vybudují čtyři zelené mosty pro zvěř, takzvané ekodukty. Dva nadchody budou na Vysočině a zbylé dva v jihomoravském úseku mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi. Podle ochránců přírody by se jinak zvěř přes dálnici nedostala, protože součástí dokončované modernizace D1 je i její oplocení.

„Tohle není žádná výjimka, finální stav je oplocená kompletní dálniční síť. V tuhle chvíli se blížíme k oplocení zhruba 70 procent dálniční sítě,“ řekl dnes mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. Ekoduktů je podle něj v Česku 24, hlavně nad dálnicemi.

Ekodukty vznikají na D1 na základě požadavku Agentury ochrany přírody a krajiny a krajských úřadů. „Všechny jsou umístěné na důležitých migračních cestách zvířat,“ řekl ředitel Správy CHKO Ždárské vrchy Václav Hlaváč.

Na Vysočině staví pracovníci nadchody na D1 na 96. kilometru poblíž Humpolce a na 129. kilometru mezi Velkým Beranovem a Měřínem. Další ekodukty budou podle údajů ŘSD blíž k Brnu, na 170. a 176. kilometru D1. Každá z těchto staveb je individuální, uvedl Jan Rýdl.

Novináři se dnes mohli podívat na téměř 100 metrů dlouhý ekodukt vznikající poblíž Humpolce, který buduje firma Skanska. Nadchod byl poskládaný ze 145 prefabrikovaných dílů. Tento základ je zavážený zeminou, kterou stroje průběžně hutní. Zeminy tam padne asi 30 000 metrů krychlových, uvedl projektový manažer firmy Michal Vozdecký. Doplnil, že po obou stranách přemostění budou stěny z dřevěné kulatiny, které budou zvířata chránit i před oslněním.

„To znamená, není tady žádná skulinka, kudy by se ta zvěř mohla dostat na tu dálnici,“ řekl Michal Vozdecký. Práce na tomto ekoduktu by měly být hotové v září. Stát budou okolo 80 milionů korun.

Tento zelený most u Humpolce vzniká podle Hlaváče v místě, kde ochránci přírody v minulosti zaznamenali i putující losy. V jednom případě museli losa, který se tři dny nemohl dostat přes dálnici, uspat a na druhou stranu přepravit sami. „A on pokračoval dál na té migrační cestě z Polska do jižních Čech,“ řekl Václav Hlaváč. Doplnil, že podle dohody umístí ochránci na ekodukt hned po ukončení stavby fotopasti a začnou tam sledovat pohyb zvířat. Předpokládá, že všechny ekodukty nad D1 budou hodně využívat všechny skupiny živočichů, od malých až po velké savce.

(čtk)

Foto: Skanska

Na D1 mezi Prahou a Brnem budou letos postavené čtyři zelené mosty pro zvěř
Na D1 mezi Prahou a Brnem budou letos postavené čtyři zelené mosty pro zvěř

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Píšou o Humpolci - ČT24 - Humpolec otevřel nové centrum Mikádo, vzniklo přestavbou klubu u kina

Čt Čvn 17 , 2021
Humpolec na Pelhřimovsku otevřel nové multifunkční centrum Mikádo. Vzniklo přestavbou bývalého klubu u kina na Havlíčkově náměstí. Za asi 38 milionů korun nabízí moderní zázemí místním spolkům i sociálním službám. Jeho součástí je také koncertní sál pro asi 150 lidí. Takový prostor podobné velikosti městu chyběl, řekla Marcela Kubíčková, ředitelka […]
Humpolec otevřel nové centrum Mikádo, vzniklo přestavbou klubu u kina

You May Like

Témata