Vysočina bude na světové výstavě EXPO 2015 svítit

Hlavním motivem expozice Kraje Vysočina na Světové výstavě EXPO 2015 v italském Miláně bude světlo. Podle návrhu architektů pod vedením Michala Kotlase z Havlíčkova Brodu se v září letošního roku na téměř 14 dní změní část českého pavilonu na unikátní prostor s velkorysým prostorem pro fantazii.

„Originální světelné objekty, které tým architektů navrhl na míru vysočinské prezentaci, budou tvořit pomyslnou cestu informací o Kraji Vysočina, které budou skryty pod desítkami QR kódů. Světlo bude vodící linkou nejen pro informace, ale i pro představení moderních trendů v osvětlení interiérů z dílny předních českých designérů,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Martin Hyský.

 

 V rámci prezentace Kraje Vysočina je předpokládána úzká spolupráce s regionálním podnikatelským sektorem. Prostor pro partnerství byl už začátkem letošního roku nabídnut především  firmám ve sklářském, textilním, strojírenském a potravinářském průmyslu. „O prezentaci a podnikatelskou misi projevily zájem především firmy s produkcí skla,“ uvedl Martin Hyský. V rámci partnerství se předpokládá i zapojení středních škol, a to formou soutěže pro studenty Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava Helenín k návrhu oblečení, ve kterém by mohly být oblečeny hostesky při prezentaci Kraje Vysočina v Českém domě na EXPO 2015 a soutěže pro školy Akademie Světlá nad Sázavou a SPŠ Třebíč o návrh uměleckého výrobku (volitelně ze skla, keramiky, kovu, dřeva, kamene, možná i kombinace materiálů), který by výstižně charakterizoval Kraj Vysočina. Vítězové soutěží navštíví EXPO 2015 s doprovodným programem pro školy. V rámci partnerství se předpokládá i zapojení studentů oboru cestovní ruch Vysoké školy polytechnické Jihlava. Studenti budou zapojeni do prezentace Kraje Vysočina v rámci regionálních dnů (nabídku regionálních potravin, letáků, podávání informací o kraji, lákání do expozice kraje apod.) v Českém domě EXPO v Miláně. „Studenti budou mít jedinečnou příležitost získat zkušenosti s organizací a zajištěním výstavy celosvětového významu,“ připomíná krajská radní pro oblast školství Jana Fialová.

 S ohledem na fakt, že prezentace Kraje Vysočina na světové výstavě EXPO 2015 je vedením kraje považována za mimořádnou a velice důležitou událost, bylo rozhodnuto, že se celá expozice po skončení přesune zpět do České republiky. V rámci akce Ozvěny EXPA v regionu bude zpřístupněna i domácím návštěvníkům. Termín i místo zatím nejsou známé. „Určitou trvalou vzpomínkou na prezentaci Kraje Vysočina v Miláně bude také následné sestavení originálního lustru z desítek použitých světelných trubic. Ten by mohl do budoucna zdobit některé z veřejných krajských prostor. Milánská expozice není ze strany kraje připravována jednorázově, už nyní při plánování dbáme na její multifunkčnost a maximální využitelnost,“ upozornil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

  • Iveta Fryšová, odbor regionálního rozvoje
    Krajský úřad Kraje Vysočina

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Grantový program "Fasády historických objektů"

Čt Bře 12 , 2015
Žádosti včetně bližších informací lze získat na odboru ŽP a PP MěÚ Humpolec, žádosti a dokumenty výzvy lze získat v sekci Odbory, Odbor životního prostředí a památkové péče, Formuláře ke stažení.

Témata