Vysočina: Mladí zemědělci slaví úspěch

3

Mladí zemědělci slaví úspěch: ministerstvo jim finančně pomůže i letos

Praha/Jihlava – Ministerstvo zemědělství schválilo dotace začínajícím zemědělcům. Sto padesát milionů korun tak bude rozděleno zemědělcům na začátek jejich podnikání. Týká se to také zemědělců na Vysočině.

„Od roku 2007 běžela cílená podpora mladých zemědělců v jejich začátku podnikání. Začínající zemědělec dostal dotaci jeden milion korun, tím se zavázal, že bude pět let v zemědělství podnikat. V letech 2007 až 2011 bylo připraveno dvě stě až čtyři sta milionů korun ročně, které se vyčerpaly. Na rok 2012 hrozilo, že peníze nebudou. Ministerstvo zemědělství však peníze našlo, takže podpora mladých zemědělců bude pokračovat, za což jsme opravdu velmi rádi,“ popisuje situaci prezident Společnosti mladých agrárníků České republiky Petr Mareš.

Dvě třetiny zemědělců jsou starší 50 let

Zemědělci stárnou, a pokud nedojde k přívalu mladých lidí do této oblasti, může se stát, že velká část půdy nebude obhospodařovaná a bude ležet ladem. „Bez finanční podpory do začátku nejsou mladí schopni své podnikání rozjet. Díky penězům z Programu na obnovu venkova se podařilo stovkám zemědělců své podnikání nastartovat. Podpora bude pokračovat i nadále. Nové žádosti bude ministerstvo přijímat letos na podzim,“ upřesňuje Petr Mareš a dodává, že díky této podpoře se podaří zmenšit věkový průměr zemědělců.

O podporu je mezi zemědělci zájem

Začínající zemědělci mají o finanční podporu velký zájem. Ministerstvo rozdělilo 1,4 miliardy korun mezi třináct set žadatelů. Vloni došlo k úplnému vyčerpání a hrozilo, že na letošní rok nebudou žádné peníze. „Ministerstvo dalo dohromady peníze z vratek, tedy z neúspěšně realizovaných projektů a také peníze z jiných nedočerpaných programů. Jsme rádi, že tyto peníze, které se mohly poslat kamkoliv jinam, půjdou právě na podporu mladých zemědělců,“ uzavírá Petr Mareš.

Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Přijedou Posedlí Dakarem, budou i dechovky

Petr

3 thoughts on “Vysočina: Mladí zemědělci slaví úspěch

  1. Přitom v postkolchozech říkají, že mladí lidé nechtějí hospodařit…Oni by raději zakonzervovali současný stav, vracet pole se jim moc nebude chtít.

    1. Kdo pole chtěl,tomu už dávno družstva vše vrátila.
      A že by se mladí hrnuli do soukromého zemědělství tomu se usmívám.Kolik je opravdových zemědělců v okolí??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Změna termínu konání BERNARD FESTU 2012

Pá Úno 24 , 2012
22.-23. června 2012 v Humpolci Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Noc vědců bude v Humpolci, vinobraní v Počátkách

You May Like

Témata