Výstava pohlednic a starých fotografií Humpolce – NEPŘEHLÉDNĚTE!

10

V měsíci únoru bude ve výstavním sále muzea Dr.Aleše Hrdličky probíhat unikátní výstava pohlednic a starých fotografií „Humpolec a okolí“ ze soukromé sbírky pana Josefa Zmeka. V článku se můžete dozvědět více podrobností, které redakci Humpoláka ochotně poskytl sám majitel sbírky.

Výstava pohlednic a starých fotografií Humpolce a okolí proběhne ve výstavním sále muzea Dr.Aleše Hrdličky na Horním náměstí ve dnech 3. – 27.února 2009. Naposledy proběhla podobná výstava v roce 2002, kdy ji uspořádal pan Staněk.


 


Výstava se skládá ze dvou částí. Jsou to jednak pohlednice malého formátu ze 45 obcí okresu Humpolec, včetně vlastního města, což reprezentuje dvě třetiny všech obcí tohoto okresu. Politický okres Humpolec, na který se vztahují vystavené pohlednice, existoval v letech 1911 až 1960.


Dále jsou to srovnávací fotografie jednotlivých částí města, první snímek převážně ještě z let Rakouského císařství a druhý ze stejného místa z let 1989/90. Dnešní stav těchto míst je znám, ale určitě bude pro návštěvníky zajímavé se znovu ohlédnout o 20 let dozadu a podívat se, jak vypadal Humpolec po pádu komunistů. Nebudu raději popisovat, doporučuji si osvěžit paměť. Fotografie doplňuje pár snímků z okolí a několik skupin portrétů /sokolové, pošťáci,  zaměstnanci spořitelny/ – vše do roku 1945.


 


Výstava je z výřezem z rozsáhlejší sbírky, která má počátek v sedmdesátých letech minulého století, vystavena je z ní asi třetina pohlednic a nepatrná část starých fotografií. Vůbec, až na jednu výjimku, nejsou vystaveny pohlednice většího formátu, tak jak je známe dnes, které jsou v oběhu cca od roku 1955.


 


Pohlednice jsou rozděleny podle obcí, zajímavé je, že nejvíce pohlednic se na trhu objevuje z Jiřic, Mladých Bříšť, Vojslavic, Skály či Krasoňova, naopak žádnou neznám např.z Dubí, Vystrkova, Slavníče, Křepin, z obou dvou obcí Bystrá aj. Nepočítám městyse Herálec, Větrný Jeníkov, Senožaty a Želiv, z těch je pohlednic poměrně dost, zejména ze Želiva a z povodí Želivky /přehrady/.

Čtěte dále:   Humpolec bude mít brzy novou koalici i starostu, rozhodovat se má ve středu

Z Humpolce jsou pohlednice rozděleny podle sérií, vydavatelů, námětů, způsobů tisku apod. Takže jsou na výstavě pohlednice litografické, s kovovým potiskem i fotografické, vedle toho textilní závody, restaurace, některé i s interiérem, školy, sakrální stavby, dále pohlednice z pohřbu, snímání zvonů, politických událostí atd.


 


Celkem mohou návštěvníci shlédnout na 400 pohlednic, nejstarší je z roku 1896 a 150 fotografií, ta nejstarší je z roku cca 1890.


Pohlednice jako takové vznikly kolem roku 1895, předchůdcem jim byl za Rakouska korespondenční lístek. Již kolem roku 1905 nastal největší rozkvět v jejich vydávání i sbírání. Tehdy také vznikaly pohlednice nejkrásnější, z různých tiskových technik, různě barevné, kolorované, ozdobné apod. Také je lidé v té době hojně sbírali. Dnes je filokartie, jak se sbírání pohlednic nazývá, po filatelii nejrozšířenějším sběratelským oborem. Nové přírůstky se dají sehnat jednak na burzách, dále v antikvariátech a zejména na internetových aukcích Aukro či Odklepnuto.


 


Zvu Vás podívat se, jak vypadal Humpolec i ostatní obce za starých dobrých časů.Autor výstavy            Josef  Z m e k                                                                        Poznámka redakce:


V úterý 3.2. bude po celý den přítomen autor výstavy a zodpoví zájemcům veškeré dotazy.


 

myska

10 thoughts on “Výstava pohlednic a starých fotografií Humpolce – NEPŘEHLÉDNĚTE!

 1. Celý minulý týden jsem se těšil, jak si v klidu po obědě o víkendu zajdu prohlédnout výstavu pohlednic a odprostím se aspoň na chvilku od každodenních starostí.

  Příjdu k Muzeu, beru za kliku a co čert nechtěl – bylo zavřeno.

  V další vteřině se dočítám z otevírací doby, že zavřeno je po celou sobotu, neděli, pondělí a ve zbylé dny je otevřeno do 16h výjma středy, kdy se urvali a je do 17h.

  Tak tedy nevím, pro koho ta výstava je, protože většina lidí pracuje ve všední dny do 16h a déle.

  Asi si budu muset vzít v práci dovlenou, abych si výstavu mohl prohlédnout…..

  Tady jsem také nastínil odpověď, až se bude naše Městské kulturní a informační středisko ptát a lamentovat, proč v Humpolci je tak nízká návštěvnost na kulturních akcí, v čem je problém…..

  1. 1/neplánované omezení mělo vážný důvod o němž evidentně nic netušíte
   2/provozní doba muzea pro všechny výstavy i jiné akce je totožná a zřejmě má své opodstatnění

   1. to je všechno moc hezký, ale pro mě (nejen pro mě ) to má pořád stejný závěr – bez dovolené v práci nemám šanci výstavu vidět.

    1. 3/výstava končí až 27.února, tedy každý kdo pracuje déle má ještě dva víkendy
     4/někteří pracují i déle a o víkendech, musí si odepřít spoustu zajímavých věcí a nebrečí tu

     1. píšete další dva víkendy – no jestli o nich bude otevříno, tak mile rád příjdu.

      a jestli výstavu děláte jen proto, aby si jí lídé odepírali, tak něco není v pořádku. Mějme na paměti, že fungujete z mých ( našich ) daní. A výtěžek ze vstupného jde do Vaší kasy a je to pro Vás jedině plus a měli byste mít snahu, aby jí mohlo shlédnout co nejvíce lidí ( platících lidí ).
      Pak třeba budou peníze na další užitečné věci – například digitalizace skleněných negativů, které každým dnem chátrají….

     2. Ty víkendy by platily pouze v případě autorova dohledu, takže bohužel… Jinak já nic nepořádám, ani nejsem placen z Vašich daní. Fascinuje mne jak máte hned jasno a jste schopen vyvozovat závěry a soudit lidi bez hlubší znalosti souvislostí a příčin. Přitom stačilo tak málo, buď zvednout telefon nebo poslat krátký mail a zeptat se na důvody. Digitalizování archívů bych přivítal a oceňuji že Humpolec jako široko daleko jediný má na internetu všem bezplatně k dispozici digitalizovanou kroniku. Pokud jste fotografický odborník, tak můžete proces digitalizace svým přispěním pozitivně ovlivnit. Pochybuji že by se tomu Muzeum, Měkis nebo Město bránili. Pokud budu moc tak rád „přidám pomocnou ruku“.

  2. I když by se měly anonymy ignorovat, nedá nám to a musíme Vám jménem muzea odpovědět. Zřejmě jste v muzeu ani na výstavě nikdy nebyl, neboť naši pravidelní návštěvníci (a jsou to lidé, kteří chodí do práce a přesto nemají problémy se do muzea dostat) vědí, že po dobu zimní sezony, tj. od 1. listopadu do 31. března je muzeum o víkendech zavřené. O víkendech v zimních měsících chodí do muzea minimum návštěvníků, a proto je provoz z ekonomických hledisek nerentabilní. To, že je zavřeno také v pondělí, platí celostátně pro většinu takovýchto zařízení. Chybně se asi domníváte, že v muzeu nikdo není, ale my zde máme běžný pracovní den, který využíváme k práci v depozitářích a pod., kam se v jiné dny, kdy máme otevřeno pro veřejnost, nedostaneme. Přesto každému vystavujícímu nabízíme, pokud má zájem a chce svoji výstavu prezentovat, že mu umožníme, aby si ji o víkendech sám dozoroval. Zrovna tak jsme to nabídli i panu Zmekovi – neměl však zájem. Vaše výrazy, že jsme se utrhli a máme otevřeno alespoň ve středu do 17 hodin také nejsou na místě. V každém zařízení je dána pracovní a provozní doba, kterou my dodržujeme. Váš anonym vrhá špatné světlo na naši práci, a mrzí nás to o to více, že v nejednom případě vyhovíme ať jednotlivci, nebo celým výpravám a umožníme prohlídku i mimo naši pracovní dobu – stačí jen se dopředu domluvit.
   A ještě k tomu, že si budete muset asi vzít dovolenou – pokud my chceme něco někde vidět nebo si soukromě něco zařídit na úřadech a pod. , také si tu dovolenou musíme vzít.

   Za celý kolektiv muzea Jana Stehnová, vedoucí muzea

   1. Já jsem se zde nechtěl nikoho dotknout. Jezdím do práce do Jihlavy a ve všední dny se do Humpolce nedostanu dříve než v 16:30.

    Ani slovem jsem se nezmínil, že někdo pracuje málo nebo špatně!!!!!

    Jen jsem chtěl poukázat, že spousta lidí dojíždí za prací jako já a nemá šnaci si výstavu prohlédnout a že to je škoda jak pro ty lidi, tak pro muzeum.

    Fotografovat neumím na takové úrovni, abych přispěl k záchraně skleněných negativů. Jen jsem slyšel, že spousty jich muzeum má a uvedl jsem to jako příklad, protože to je příbuzné s výstavou starých pohlednic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Přispějte chudáčkovi, slepému, hluchému, chromému...

Po Úno 2 , 2009
Letošní Tříkrálová sbírka překonala všechny rekordy. Jenom na Havlíčkobrodsku a Humpolecku se podařilo vybrat víc jak jeden a čtvrt milionu korun, čímž se zhruba o dvě stě tisíc překonal loňský výsledek sbírky. Jak vidno, není to s lidmi ještě tak špatné, když dokáží přispět na dobročinné účely. Horší to ale […]

You May Like

Témata